Marvel Sinematik Evreni Üzerine Kısa Bir Yazı

/
2

Öncelikle yazıda Marvel sinematik evreninde merak edilen birkaç konuya değineceğim. Ve eğer filmleri izlemeden bu yazıyı okumaya çalışacaksanız hiç bulaşmayın. Yok ben izlemeden okusam bir şey olmaz, spoiler* benim için önemli değil diyorsanız, devam 🙂

İşte sınavlar falan var, Sonsuzluk Savaşı filmini izlemeye gidemedim. Bir arkadaş dediki: “bütün kahramanlar ölüyor”. Ne diyim, sağolsun! dedim içimden ve yoluma devam ettim. Sonsuzluk Savaşı filmini sonradan izlediğimde gerçekten de Thanos abimizin bir parmak şıklatmasıyla gördüğüm üzere insanların yarısı, bizim kahramanların da orijinal Yenilmezler ekibi dışındakileri öldü. Aslında ben öldüklerini pek zannetmiyorum, çünkü ortada kan falan yoktu!

Toza dönüştüler yahu. Atomlarına ayrıldılar! Sallıyorum. Ama şunu söyleyim, Marvel evreninde atomlarına parçalanıp geri birleşmek gayet kolay bir şeydir. Ve Marvel evreninde Ruh taşı var tabiki. Öncelikle Sonsuzluk taşlarının özellikleri zaten isimlerinden belli. Hemen kısaca bir göz atalım.

Sonsuzluk Taşları (6 tanedir, dikkat 5 değil)

  • Uzay taşı (space stone): Mavi olan taş. Tessaract’ın içinde bulunan taş. Tessaract isimli alet zaten bir çok Marvel filminde görünüyor. Özellikle Kaptan Amerika’nın ilk filminde ve Yenilmezler’in yine ilk filminde görülüyor. Bildiğimiz mavi parıldak küp işte.
  • Akıl taşı (mind stone): Sarı olan taş. Loki’nin asası olan Scepter’in içinde bulunuyordu, taki Yenilmezler Ultron Çağı isimli filmde Vision’un alnında yerini alana dek. Öyleydi galiba.
  • Gerçeklik taşı (reality stone): Kırmızı olan taş. Aether isimli, özelliğini hala anlamadığım bir maddenin içinde bulunuyor. Kendisi Thor Karanlık Dünya filminin konusu zaten.
  • Güç taşı (power stone): Mor olan taş. Orb’un içinde bulunan taş. Orb’u da zaten Galaksinin Koruyucuları filminde görüyoruz.
  • Zaman taşı (time stone): Yeşil olan taş. Agamatto’nun Gözü isimli bir kolyenin içinde bulunan taş. Doctor Strange filminde görüyoruz ve zaten bu kolyeyi Doctor Strange takıyor.
  • Ruh taşı (soul stone): Turuncu olan taş. Galiba turuncu. Sarı da diyebilirim ama akıl taşı daha çok sarı olduğu için buna turuncu diyorum. Umarım bütün dünya da böyle diyordur. Bu taşı da ilk defa Sonsuzluk Savaşı filminde görüyoruz.
Sonsuzluk Taşları
Sonsuzluk Taşları

Şimdi, ruh taşının özelliklerinden biri de ruhları hapsetmek. Thanos insanların yarısını (ya da evrendeki bütün insan gibi gelişmiş canlıların yarısını mı diyim bilemedim) bu taşları kullanarak yok ettiği için bütün ruhlar bu taşın içine hapsoldu. Yani öyle galiba. Sonuçta bu insanlar eceliyle ölmedi ya kardeşim. Bakınız ahanda buraya yazıyorum, Thanos ile eldivenin işi bitince bu insanlar geri dönecek, yoksa Marvel nereden para kazanacak değil mi? Zaten çizgi romanları takip eden kişiler sonunu biliyordur bu durumun ama söylemesinler zaten. Onlar zaten herkesten daha iyi biliyor. Ne pohpohladım be ya.

Hawkeye ve Karınca Adam meselesi

Bir de şu var. Sonsuzluk Savaşı filminde Hawkeye ile Ant-man (karınca adam) yoktu. Nerede olduğunu çoğu kişi merak etti. Sonra Ant-man ve the Wasp filmi gelince dedilerki; bunların aileleri vardı, zaten bunlar da ev hapsi almayı kabul etmişti, Ant-man  filminde de bunu gördük, büyük ihtimalle Hawkeye de aynı durumda. Tabi Hawkeye’den hala haberimiz yok, nerede bu abimiz bilmiyoruz. Ama Marvel şirketinden gelen açıklamaya göre ana Yenilmezler takımından kimse ölmedi. Hawkeye abimiz de ölmedi yani. Bunu da kesin Captain Marvel filminde göreceğiz. Yani ertelenmezse 6 Mart 2019’da. Hadi bakalım hayırlısı.

Bu arada karınca adam da son filminde gördüğümüz gibi ölmedi zaten. O dışında filmdeki diğerleri gitti zaten. Karınca adam da en son kuantum boyutta kaldıydı filmin sonunda. O da büyük ihtimalle Captain Marvel filminde ortaya çıkacak. Belki çıkmaz, bilemiyorum ama bizi meraktan öldürmezler herhal.

Kaptan Marvel filmi de çok heyecanlı olacak ha. Tabi Thanos’a karşı çağırdılar bir de. Düşünsenize kim bilir ne kadar güçlü. Bir de tabi Nick Fury neden son çare olarak Kaptan Marvel’i aradı, onu da merak ediyorum, neden başta değil de en son?

 

*şu nalet kelimenin neden Türkçesi yok?

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin kendine göre haklı olduğuna inanan bir şahısım. Çağ deviren fikirler üretmeye tekrar başlamamız gerektiğine inanırım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

2 Comments

    • Bakalım bakalım. Ben de merak ediyorum. 8 Mart 2019’da önce Captain Marvel filmini göreceğiz. Kaptan Marvel Avengers’ın sonraki filminin temel karakterlerinden biri olacak. Yeni Avengers filmi de 8 Mayıs 2019’da çıkacak diyorlar ama bence bu tarih uzatılır. Çünkü Kaptan Marvel filmiyle aralarında sadece 2 ay var. Teşekkürler yorumunuz için.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Eleştiri Kategorisinde Son Yazılar