/

Passengers – Uzay Yolcuları

 Guardians of Galaxy filminden tanıdığımız Chris Pratt ve The Hunger Games filmlerinden tanıdığımız Jennifer Lawrence'ı bu bilim kurgu filminin başrollerinde görüyoruz. Filmin yönetmeniyse Morten Tyldum. Yani kadro olabildiğince güzel.

Uzay Yolcuları Filminin Konusu

    Chris Pratt filmde Jim Preston karakterini canlandırıyor, Jennifer Lawrence ise Aurora Lane karakterini. Filmde; farklı gezegenlerin keşfedilmesiyle, Dünya'daki insanların tamamen gönüllü olarak koloni adını verdikleri gezegenlere taşınması ve bir gemide yolculuk sırasında oluşan aksilikler anlatılıyor. Yolculuk normalde 120 yıl sürüyor ve bu süre boyunca 5000'den fazla insanın uyku kapsüllerinde metabolizmaları durdurularak hayatlarına ara veriliyor. Yolculuğun bitmesine 4 ay kala uyandırılıp koloni hayatlarına alışmaya başlıyorlar.
    Fakat daha 30. senesindeyken Jim Preston'ın uyku kapsülü bozuluyor yani 90 sene önce uyanmış oluyor. Tekrar uyumak için her yolu deneyen Jim, bu şekilde 1 seneyi tek başına geçiriyor. Tam intihar etmeyi düşünürken kapsülün içinde Aurora'yı görüyor. Aurora babasından çok etkilenen ünlü bir yazar. Jim her ne kadar kendine engel olmaya çalışsa da dayanamayıp onu da uyandırıyor.
    Bunun üstünden yaklaşık 1 sene geçince bir kişinin daha uyanmasıyla sorunun uyku kapsülünden kaynaklanmadığı anlaşılıyor.
    Film izleyene kapana kısılmışlık, çaresizlik duygusunu hissettiriyor. Bir insanın bazen son derece bencil, bazense son derece fedakar olabileceğini görüyoruz. Ama "Durum ne kadar kötü görünürse görüsün, iyi gibi görünen bir durumdan daha iyi olabilir." sonucunu çıkarabiliyoruz.

Benim Tavsiyem

    Film her ne kadar bilim kurgu gibi görünse de bilim kurgu yönünden zayıf durumda. Özellikle "Yıldızlararası" filmi gibi bir bilim kurgu bekleyerek izleyenleri büyük bir hayal kırıklığına uğratıyor diyebilirim. Bilim kurgudan çok romantizm ön planda. Yani romantizm severler için iyi bir tercih olabilir.
    Bence film görsellik açısından çok ileri seviyede değildi. Ama özellikle oyunculuk ve verdiği mesajlar açısından etkileyiciydi. IMDB puanı 7.1 olan "Uzay Yolcuları"nı izlemenizi tavsiye ederim.

Ankara'ya hapsolmuş bir İstanbul aşığıyım. Peki bundan şikayetçi miyim? Hayır. Çünkü ben mutluyum. Mutlu olmadan yapılan hiçbir şeyin doğru olmadığına inanan bir insanım. Mutlu insan umutludur, umudu olansa mutludur.

"İnsan; denizin olmadığı yerde, umut adına, martı olmalı." N.H.R

4 Comments

  1. Yazını okumaya başlarken acaba içinde spoiler var mıdır diye tereddüt etmiştim ama hiç spoiler vermeden filmi çok güzel bir şekilde anlatmışsın. Bilim kurgu filmlerini ben de çok severim ve bu filme gitmeyi düşünüyordum ama tavsiyeni okuduktan sonra filme gitmeyi düşünmüyorum artık teşekkür ederim.

  2. Film maalesef bilim kurgu olmaktan çok uzaktı. Uzayda geçen bir aşk hikayesi izledim sadece. Bilim kurgu hayranlarını üzecek bir konusu var.

  3. Kaleminize sağlık, böyle güncel konuları ele almanız biz okurlar açısından önemli teşekkür ederiz, yazılarınızın devamını bekleriz.

    • Elimizden geldiğince öğrenmeye, bilgilenmeye ve bunları aktarmaya çalışıyoruz. Faydam olduysa ben teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Blog Kategorisinde Son Yazılar

kitap çekilişi

Kitap Çekilişi

Güncel Kitap Çekilişimiz: Üç Ok – Müslim Akil Avci (Vaveyla Yayıncılık) Çekilişi