temiz ev tiyatro oyunu

Temiz Ev Oyun İncelemesi – Ankara Devlet Tiyatrosu

/
2

Yazan Sarah Ruhl

Çeviren Aclan Büyüktürkoğlu

Yönetmen Aclan Büyüktürkoğlu

12 Kasım 2019’da Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından prömiyeri yapılan Temiz Ev; Stüdyo Sahne’de seyirciyle buluştu.

Temiz Ev’in 12 Kasım’daki ilk gösterimini izledim. Oyunumuz iki perde ve yaklaşık 2 saat uzunluğunda. Daha sonrasında hayal kırıklığına uğramamak ve biraz da isminin basitliği nedeniyle, oyunu izlemeden önce oyundan beklentim biraz düşüktü. Ama gerek oyun broşürünün oyunun prömiyerine yetişmesi gerek oyunun güzel bir girizgah yapması gerekse oyunculukların, dekor ve kostüm tasarımının dengeli ve tutarlı olması oyun hakkındaki ön yargılarımı sildi süpürdü. Oyunu izledikten sonra isminin ne kadar anlamlı olduğunu fark ettim. Temiz Ev’in sadece gerçek anlamıyla değil, birçok yan ve mecaz anlamıyla oyun içerisinde ayrıntılı incelendiğini anladım.

Temiz Ev sadece bir alanda değil, birçok alanda usta isimlerin imzasını taşıyor. Ancak oyunu birkaç cümleyle özetlememiz gerekirse: Kendi başına güçlü bir metne sahip olan oyun, başarılı bir rejiyle muazzam temsil edilmiş. Birçok değerin bir arada olmasıyla hem sempatik ve tatlı hem de tiyatral anlamda eğitici bir çalışma olmuş.

Temiz Ev 

Fıkra anlatmayı seven ama temizlik yapmaktan hiç  hoşlanmayan Matilde, doktor  Lane’nin  evinde temizlikçidir. Ancak temizlik yapmak yerine fıkra uydurmaya çalışması Lane’i endişelendirir. Evini temizlemekten başka bir işi olmayan ve kendini çok yalnız hisseden Virginia ise kız kardeşinin evine gelip Matilde’nin yerine evi temizlemek ister. Bu sırada Lane’nin eşi cerrah Charles ameliyat ettiği hastası Ana’ya aşık olur ve onu karısıyla tanıştırmak için eve getirir. Ancak onları bekleyen bir sürpriz vardır.

Oyunculuklar:

Oyuncuların enerjisini, daha oyun başlar başlamaz hissetmeye başladım.  Oyun genelinde oyunculuklar, ne yüksek ne düşük tam kararındaydı. Özellikle Maçuiçi karakterinde, Berna Konur’u çok ama çok beğendim. Ayrıca oyuncu seçimini de hayli başarılı buldum. Oyuncularsa karakterlerini benimsemişler. Bu nedenle oyunun yönetmenini de kutlamak gerek. Yüreklerine sağlık.

Dekor ve kostüm tasarımı: Dekor ve kostüm tasarımını beğendim. Ancak sanki dekor konusunda belki biraz daha tabiri caizse cesur olunabilirdi. Yeni şeyler denenebilirdi. Dekorun bu haline de kesinlikle diyeceğim yok. Her ayrıntı ince ince dokunmuş. En küçükten, en büyüğüne hiçbir şey atlanmamış. Kostümler ise ayrıca hoşuma gitti. Zarif ve sade bir yaklaşımla biçilmiş. Emeklerine sağlık.

Koreografi: Oyunun başlangıcından tutun da sonuna kadar oyun,, sırıtmadan, göze hitap eder şekilde bir koreografi ile süslenmiş. Çok ama çok beğendim. Emeklerine sağlık.

OYUNCULAR:

Matilde Berna Konur
Virginia Hicran Yavuz
Lane Mine Medya Haktanır
Ana Șeyda Akova Balcıoğlu
Charles Tolga Tuncer
Anlatıcı Bengü Atar

Dekor Tasarımı Sertel Çetiner
Kostum Tasarımı Berfin İlhan
Işık Tasarımı Çetin Atay
Müzik Kemal Günüç
Koreografi Deniz Alp
Asistanlar Saadet Eylül Nalbantoğlu, Bengü Atar

Sahne Amiri Erkan Ay
Kondüvit Bülent Ünver
Işık Kumanda Mustafa Bal
Suflöz Fatma Kıș
Dekor Sorumlusu Sinan Ogay
Aksesuar Sorumlusu Murat Temur
Bayan Terzi Zübeyde Öncel
Erkek Terzi Abdullah Tanışık
Peruka Şevki Yardımcı

Kaynak:

http://www.devtiyatro.gov.tr/DevletTiyatro/genelprogramlar/1

Not: Oyunlarda yaptığım eleştiriler akademik anlamda çözümlemeler içermemekle birlikte, herhangi bir tiyatro tutkunu gibi pratik eleştiri niteliğindedir. Bu nedenle ele alınan konular yüzeysel cümlelerle ve çözümlemelerle değerlendirilmektedir. Kısacası basit tiyatro anlayışıyla herkesin anlayabileceği basit analizler yapıyorum. Bu anlamda akademik açıdan eksiklerim olursa mazur görülmesini canı gönülden isterim. Amacım insanı anlatan tiyatro sevgisini aşılamak. Elimden geldiğince…

Umarım faydalı olmuştur. Ayrıca eksik gördüğünüz kısımları ya da oyun hakkında başka fikirlerinizi ve bakış açılarınızı yoruma yazarsanız çok memnun olurum.

Tiyatro kardeşliktir. 🙂

Gezmeye, okumaya, güzel bir tiyatro izlemeye aşığım. Gecenin bir yarısı eve giderken, sessizce yanınızdan geçebilirim. Sizinle aynı oyunda, yan yana aynı repliğe gülebiliriz. Evet, o gün bunun farkına varamayabiliriz. Ama belki bir gün, bir anıda, bir yazıda rastlaşırız sizinle. Kim bilir?

2 Comments

  1. Tiyatroyu internette aratıp sitenizi buldum oyunun afişi bana sanki küçük prensi anımsattı acaba oyunun konusundan biraz daha bahsedebilir misiniz ??*

    • Maalesef uzun bir süre size dönüş yapamadım. Üzgünüm. Oyunun konusu aslında Küçük Prens’ ten hayli farklı. Ama Küçük Prens’ teki uçarı hava yer yer Temiz Ev’de de göze çarpıyor dersek sanırım haksız sayılmayız. Oyunun konusunu anlatırken, oyuna gitmeden önce yazıyı okuyanlar için hayli kısa tutmayı tercih ediyorum. Ancak ilerleyen oyun incelemelerinde bir aksilik olmazsa farklı şekilde bir anlatım deneyeceğim. Ama siz özel olarak merak ediyorsanız ve ona göre gitmeyi düşünüyorsanız dilerseniz size, bize ulaştığınız takdirde ayrıntılı bilgi verebilirim. Ayrıca size dönemediğim süre zarfında eğer bu oyuna gittiyseniz, imkanlarım dahilinde istediğiniz bir oyuna bilet hediye etmek isterim. Hem bu şekilde belki bir nebze de olsa geç dönüşümü telafi etmiş olurum. Sevgiler, selamlar ;;)

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Sanat Kategorisinde Son Yazılar