gün batımı
Ankara Devlet Tiyatroları'nın sahnelenen ünlü gösterisi Gün Batımı oyunu hakkında düşüncelerim.

Gün Batımı Oyun İncelemesi – Ankara Devlet Tiyatrosu

/

Review

Oyunculuk
8,5/10
Dekor tasarımı
8/10
Kostüm tasarımı
8/10
Kurgu-metin
9/10
Overall
8.3/10

Gün Batımı Tiyatrosunu Yazan-Oyunlaştıran: Ali İhsan Kaleci

Yöneten: Ali İhsan Kaleci

*17 Ocak 2018’de prömiyerini yapan Gün Batımı; 1 perde ve yaklaşık 55 dakika uzunluğunda.

Genel olarak:

Gün Batımı, açıkçası benim için analizi zor bir oyundu. Böyle kısa olması, dekorun sade olması, üzerine konuşulabilecek şeylerin önemli konular olması yazıp yazmamam konusunda kararsız kalmama sebep oldu.

Gün Batımı, Shakespeare’in kahramanlarıyla tanışmayanlar için sıkıcı gelebilir. Çünkü karakterler arası hızlı bir geçiş oluyor. Tabii bu geçişler arasında, sinyaller veriliyor ancak hiç bilmeyenler için anlaması yorucu olabilir. Bu anlamda konuşmak gerekirse: Daha çok sanatsal yönü ağırlıklı bir oyun olmuş diyebiliriz. Yapılan metaforları anlamak için birikim gerekiyor. İşte bu yüzden de üzerine çokça konuşulabilecek bir oyun.

Shakespeare’in hikayelerinden kesitler sunmak, onun kahramanlarının karanlık konuşmalarını birleştirmek elbette Shakespeare’i anlamadan mümkün değil. Keza kahramanları bir araya getirip sentezini yapanı eleştirmek, oyun hakkında yorum yapmak için Shakespeare’i daha daha daha çok anlamak gerekiyor. O yüzden bu oyunun sentezi hakkında yorum yapmaya, metin hakkında Kaleci’yi eleştirmeye çekiniyorum. Ama bence güzel bir sentez ve farklı bir anlatım tarzı olmuş.

Ayrıca, sessiz sessiz seyirciyi olaya dahil etmeye çalışan küçük bir orkestra vardı. Lady Macbeth’in kanla kirlenen ellerini suyla temizlemeye çalışması sırasında gerilerden gelen sufi sesler şahsen bana çok farklı hissettirdi. Kendimi bir saatliğine, doğu-batı sentezi bir alemde gibi hissettim. Çoğumuzun Nermine Memmedova’dan dinlediği Ay Işığında adlı eser farklı bir şekilde yorumlanmış. Bu farklı farklı yorumlar bence çok güzel bir araya gelmiş, getirilmiş.

Küçük bir tavsiye: Shakespeare hakkında birikiminiz yoksa kısa kısa Hamlet’i Macbeth’i Othello’yu okumanız, oyunu anlamak adına bir hayli faydalı olacaktır.

gün batımı adt

Dekor tasarımı: Birçok hikayeden bahsedildiği için mantıklı olarak dekorun ayrıntısına pek girilmemiş. Öyle ki oyunda da pek kullanılmayan bir kapı  (sanırım başka bir aleme geçermişçesine bir hava katıyor), bunun dışında dört adet yanan mum vardı. Böyle sade bir dekor tasarlanmış. Bu anlamda, dekor işinin oyun çıkarmada, özel tiyatroları sıkça sıkıntıya soktuğunu düşündüğümüz zaman, küçük tiyatrolarda sahnelenmesi çok daha kolay bir oyun diyebilirim. Ama açıkçası bence dekor adına birkaç ayrıntı daha olabilirdi.

Kostüm tasarımı: Dekorun tasarımı, kostüm tasarımına da yansımış. Yine sade kostümler tasarlanmış.

Oyunculuk: Ben oyuncuların sahne performansını başarılı buldum. Oyuncuların birbiri ile uyumu da başarılıydı. Emeklerine sağlık. Alkışları bol olsun.

Gün Batımı: Uzun ve karanlık bir gece başlar. Shakespeare’in kahramanları kendi kaderleriyle karşı karşıyadır. Ölüm ve yaşam bir aradadır. Mevlana’nın hikayeleri ve bu hikayelerden gelen sufi bakış ile Hamlet, Macbeth, Othello gün atımına ulaşmak isteyen insanlığın ortak serüvenini dile getirir.

Oyun Ekibi:

DEKOR TASARIMI

HAKAN DÜNDAR

KOSTÜM TASARIMI

SEVGİ TÜRKAY

IŞIK TASARIMI

ZEYNEL IŞIK

YÖNETMEN YARDIMCISI

SUAT KARAUSTA

ASİSTAN

NESLİHAN DERYA DEMİREL

MÜZİK SÜPERVİZÖRÜ

JEAN JACQUES LEMETRE

TÜRK MÜZİĞİ DANIŞMANI

İRFAN GÜRDAL

SAHNE AMİRİ

YALÇIN DUMAN

KONDÜVİT

S. SERKAN SAKIZLI

IŞIK KUMANDA

ERHAN ŞENTÜRK

DEKOR – AKSESUAR SORUMLUSU

KEMAL ŞAHİN

KADIN TERZİ

MEHRİYE TAŞDELEN

ERKEK TERZİ

RIZA BEKTAŞ

OYUNCULAR

MEHTAP ÖZTEPE

SÜKUN IŞITAN

SUAT KARAUSTA

DİLEK BOZKURT

AYLİN DİNÇ

NESLİHAN DERYA DEMİREL

BAŞAK POLAT KARSAVURAN

ORKESTRA

İRFAN GÜRDAL

MEHMET UTKU BENLİ

ALİ YAŞAR

ALTAY TOPRAK

ZİYA ÖZSÖKMENLER

Not: Oyunlarda yaptığım eleştiriler akademik anlamda çözümlemeler içermemekle birlikte, herhangi bir tiyatro tutkunu gibi pratik eleştiri niteliğindedir. Bu nedenle ele alınan konular yüzeysel cümlelerle ve çözümlemelerle değerlendirmektedir. Kısacası basit tiyatro anlayışıyla herkesin anlayabileceği basit analizler yapıyorum. Bu anlamda akademik açıdan eksiklerim olursa mazur görülmesini canı gönülden isterim. Amacım insanı anlatan tiyatro sevgisini aşılamak. Elimden geldiğince…

Umarım faydalı olmuştur. Ayrıca eksik gördüğünüz kısımları ya da oyun hakkında başka fikirlerinizi ve bakış açılarınızı yoruma yazarsanız çok memnun olurum.

Tiyatro kardeşliktir 😀

Review

Oyunculuk
8,5/10
Dekor tasarımı
8/10
Kostüm tasarımı
8/10
Kurgu-metin
9/10
Overall
8.3/10

Gezmeye, okumaya, güzel bir tiyatro izlemeye aşığım. Gecenin bir yarısı eve giderken, sessizce yanınızdan geçebilirim. Sizinle aynı oyunda, yan yana aynı repliğe gülebiliriz. Evet, o gün bunun farkına varamayabiliriz. Ama belki bir gün, bir anıda, bir yazıda rastlaşırız sizinle. Kim bilir?

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Sanat Kategorisinde Son Yazılar