Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3: Gizli Dünya Film İncelemesi

3

25 Ocak 2019 tarihinde Türkiye’de gösterime giren Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3, gayet güzel bir film olmuş. Gerek hikayesiyle gerek sahneleriyle önceki 2 filmdeki gibi gönülleri fethetti. Ama bu filmi anlatmadan önce hatırlayalım, önceki 2 filmde ne olmuştu? Bu arada filmlerin kitaptan uyarlandığını eklemeyi unutmayayım.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 1
Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (2010)

Birinci filmde ejderhalar ile insanlar arasındaki dostluğun başlamasını sağlayan Hıçkıdık, türü gecenin öfkesi olan Dişsiz adındaki ejderhası ile sıkı bir dostluk kurmuştu. Ejderhaların yiyecek toplamak için insanlara saldırmasına sebep olan ana ejderhayı arkadaşları ile birlikte yenmiş ama bir bacağını kaybetmişti. Bu fedakârlık ve zafer, Vikinglerin ejderhaları daha iyi tanımasına ve onlarla dost olmalarına yol açtı. vatanları olan Berk adasında mutlu mesut, artık ejderhaların saldırısı olmadan yaşamaya başladılar.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2
Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2 (2014)

İkinci film ise birinci filmden 5 yıl sonrasını konu aldı. Hıçkıdık ise artık genç bir delikanlı olmuştu. Çocukluk çağını geride bırakmıştı ve birçok tecrübe kazanmıştı. Bu filmde kendisi ve Vikingler, Drago Kanlıyurt isimli, bir ejderha ordusu kurup dünyayı yönetmeyi düşünen bir adama karşı savaştılar ve onu yendiler. Hıçkıdık annesi ile tanıştı ama savaşta babasını kaybetti. Bu arada Dişsiz de kötü alfa ejderha ile savaşırken yeni yetenekler kazandı. Bu filmde içimi acıtan en büyük şey Hıçkıdık’ın annesi Valka ile babası Zebella’nın kısa süren yeniden kavuşmaları oldu. Düşünsenize, annesini buldu ama babasını kaybetti. Tabi savaş bittikten sonra Vikingler eski mutlu günlerine tekrar kavuştular ve Hıçkıdık kabilenin yeni şefi oldu.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3: Gizli Dünya

Gelelim yeni çıkan, izlemeden önce bile heyecanlandıran son filmimize. Son zaferlerini kazandıktan sonra günlerini ejderhaları yakalanmaktan korumaya ve onları avlayanları engellemeye ayıran Vikingler, artık adalarında sıkışmıştır. Çünkü kurtardıkları ve sahip oldukları ejderhalarla birlikte adada rahat bir şekilde yaşayamamaktadırlar. Bunu gören Hıçkıdık, uzun süreden beri düşündüğü ve babası Zebella’nın fikri olan ejderhaları dünyalarına geri gönderme fikrini diğerlerine açar. Ama aklındaki ejderhalarla birlikte kendilerinin de onlarla gitmeleridir. Böylece hem ejderhalarla birlikte olacaklar hem de kendilerine korunaklı yeni bir ev bulmuş olacaklardır.

how to train your dragon the hidden world st 1080x1920 compressor

Ama ejderhaları avlamaya ve onlarla kendilerine bir ordu kurmaya çalışanlar Vikinglerin peşini bir türlü bırakmaz. Bir de başlarına gecenin öfkesi türünde olan ejderhaları avlamaya çalışan Grimmel adında bir haydut takılır. İstediği şey bilinen tek gecenin öfkesi olan Dişsiz’i avlamaktır. Aynı zamanda Vikinglerin evi olan Berk adasındaki diğer ejderhaları da ele geçirmiş olacaktır. Çünkü Dişsiz, önceki filmde konu olduğu üzere alfa ejderha olmuştur.

Tabi ki filmin sonunu size söylemiyorum ama şunu söylemek isterim ki hem duygusal açıdan hem de aksiyon açısından on numara beş yıldız bir film olmuş. Özellikle müzikleri kullanarak önceki filmlere oranla duyguları bu filmde daha iyi vermişler. Hem önceki filmler hem de bu film; ailenizle, çocuklarınızla, kardeşlerinizle izlenebilecek gayet güzel filmler. Gerçi ben tek başıma izledim ama olsun. Mutlaka izleyin ve düşüncelerinizi yazın. Belki filmi izledikten sonra da günümüzde ejderhaların neden olmadığını anlarsınız. İyi seyirler.

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin kendine göre haklı olduğuna inanan bir şahısım. Çağ deviren fikirler üretmeye tekrar başlamamız gerektiğine inanırım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

3 Comments

  1. Genelde kardeşimle izlediğimiz serinin son filmini izlememiştik. Güzel gibi görünüyor bakalım ne zaman denk gelirse yorumumu yine yapacağım, teşekkür ederiz 🙂

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar