Sherlock Sızdırıldı Holmes

Sherlock Sızdırıldı – Dedektif Holmes’e Büyük Hakaret

//
2

Sir Arthur Conan Doyle’nin yazdığı Sherlock Holmes kitaplarından esinlenerek hazırlanan dizinin 4.sezon final bölümü sızdırıldı. Sherlock isimli bu dizi yayın saatinden bir gün önce sızdırıldı. Rusça olarak sızdırılan bölüm sosyal medyada alay konusu oldu. Sızdıranların Rus hackerler olduğunu düşünülürken; İngiliz yayın kanalı BBC, suçlu olarak Rusya’daki yayın haklarının sahibi Channel One’ı gösterdi.

Suçlu’nun kim olduğunu bilmiyoruz ama yılda sadece 3 bölüm yayınlanan bir diziyi sızdırmak büyük suç olmalı. Diziyi çekmek için uğraşan aktör, yönetmen, kameramandan tutun yayın haklarına sahip yüzlerce ülkenin kanallarına kadar düşünürsek büyük miktarda mali zarar çıktığı ortada. Dizi yılda üç bölüm yayınlıyor. Sonra bir grup çıkıp final bölümünü sızdırıyor. Rusya’dan yayınlanması beklenen kazanç da %33’lük düşüş yaşıyor. Dizinin sahibi BBC, Channel One’dan tazminat açıp yüklü miktarda para talep etmesi muhtemel.

Sherlock’un sızması Twitter’da uzun süre gündemde kaldı. Rus izleyiciler hem suçlu hem güçlü olarak espri yapmadan duramadılar.

Onlardan biri ‘la tortue’ adlı kullanıcı. Paylaştığı görselde “Ruslar yaptı” olarak paylaştı.

https://twitter.com/Alexaniya/status/820290987868069888

Başka bir twitter kullanıcısı Yevgeniy Artamonov “4. sezonun yarın gösterilmesi gereken son bölümünü izlerken hissedilen o duygu….” mesajını paylaştı.

https://twitter.com/Djaea507/status/820295448334188544

Üzgünüm ama Rusya’da yaşamıyorsunuz diyen twitter kullanıcıları da bulunmakta.

https://twitter.com/daite_lezvie/status/820349649349447680

Başka bir tanesi “Artık tüm dünya Sherlock Holmes’ü Rusça olarak İngilizce altyazı ile izliyor. Hayaller gerçek oluyor” yazmış.

Sherlock, yabancı diziler arasında en çok beğendim dizi. Senaryosu, aktörleri, efektleri ve müziği ile gerçekten emek verilmiş bir yapım. Birçok Hollywood filminden bile daha iyi diyebiliriz. Dünyada Sherlock Holmes’u deli gibi seven bir güruh var. Finali sızdırmakla sadece ve sadece tepki topladınız. Nasıl bir psikoloji sahipsiniz çözemedim (Sözüm diziyi sızdıran kişilere, ırk düşmanlığı yapma amacım yoktur). Dizideki en manyak karakter olan Moriarty’i mi özeniyorsunuz bilmiyorum. Ya da başından sonuna kadar İngiliz milliyetçiliği kokan diziye dil mi uzatmaya çalışıyorsunuz? Madem bu kadar konuşuyorsunuz çıkın dizi meydanına. Ama bunlar da bu yok! Biliyoruz diziyi çok seviyorsunuz, bir gün beklemeye dayanamadınız peki. Ama bir daha olmasın. Siz biz demeden bütün milletler aynı anda izleseydik fena mı olurdu.

2 Comments

  1. Sevgili yazar;
    Senaryonun sızdırılmasıyla dedektif Sherlock Holmes’e hakaret arasında nasıl bir bağlantı olduğunu anlayamadım. Fakat eminim yazının ardından sızdırdıkları için vicdan azabı çekeceklerdir 🙂 Şaka bir yana bence vaktimizi ve enerjimizi daha ehemmiyetli konulara ayırmalıyız sevgili dostum. Teşekkürler.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar