bird box

Bird Box Filmi İncelemesi – Korku/Gerilim

3

Gerilim filmi sevenler buraya. Bu aralar çok ünlenen ve reklamlarına sık rastladığım bir filmi paylaşmak istiyorum. İzlerken bütün kaslarımın kasıldığını uzun süre sonra fark ettiğim bir film. Sonunda verdiği mesajla da insanı normal dünyaya döndüren ve -benim gibi gerilim filmi sevmeyen birine bile- bu kadar süre boşuna gerilmemişim dedirten bir filmdi. Netflix yapımı ve yaklaşık iki saat süren Bird Box filmini önerdiğimi şimdiden söylemeliyim. İnternetten okuduğum kadarıyla bir romandan çeviriymiş. Kitabı hakkında da güzel yorumlar okudum, konu itibariyle de güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum ancak okumadığım için yorum yapamıyorum.

Film, gözleri bağlı yalnızca bir kadın ve iki çocukla başlıyor. Çevrede başka kimse yok. Kadın çocuklara hayatta kalabilmeleri için yapmaları gereken şeyleri anlatırken, filmin başında, gerilmeye başlıyorsunuz. Tabii sonra bu duruma gelmelerini anlatmak için beş yıl öncesine gidiyorlar.

Başrolde Malorie, (Sandra Bullock) hamile ve gününün çoğunu resim yaparak geçiren bir kadın. O gün, yani kabul edemediği hamileliğinin kontrolüne gittiği gün, kendi kendini öldürmeye çalışan bir kadını görüyor. O zaman herkes televizyonda gördüğü haberlerin başına geldiğini fark ediyor. Yetkililerin ne olduğunu bulamadığı toplu intiharların artık onların bölgesine de ulaştığını fark edip Malorie ve ablası oradan hızlıca uzaklaşmaya çalışırken ablası bir şey görüyor ve kaza yapıyorlar. Arabadan çıkan Malorie, ablasının intihar ettiğini görüp şehirdeki tüm insanlarla birlikte kaçıyor. Onu evine alan insanlar sayesinde kalabalığın içinden sıyrılıyor ve başına gelecekler tamamen değişiyor.

Film fazla bilinmeyenlerle dolu ve birçok şeyi izleyicinin hayal gücüne bırakıyor. Bu bazıları tarafından eleştirilse de benim hoşuma gitti diyebilirim. Çünkü boşlukları doldurması ve beklentinin sürekli devam ediyor olması, izleyiciyi sıkmadan uyanık tutuyor. Ama benim asıl etkilendiğim ve izledikten sonraki günlerde de aklıma gelen filmin sonundaki mesaj oldu. Bu kadar gerçek dışı bir filmle, dünyadaki en gerçek şeylerden birinin farkındalığını vermek, güzel bir film ortaya çıkarmış. Bazı şeylere o kadar alışmışız ve empati yapmayalı o kadar çok olmuş ki, bunu filmi izleyip yaşarken anlıyorsunuz.

 Tabi ki sonundaki mesaj ve boşlukları doldurmak, izlemek isteyenlere kalsın. İyi izlemeler.

3 Comments

  1. Yazınızın ilk paragrafını okuduktan sonra yarıda bıraktım ve filmi izledim. Öncelikle yazınıza vermiş olduğunuz emeğinize sağlık ve teşekkürlerimi iletmekten mutluluk duyuyorum. Filmi izledikten sonra Yazınızın devamını okudum ve dediğiniz gibi sonundaki mesaj gerçekten çok güzel ve önemliydi. Beş duyu organımızın ve özellikle filmde üstünde durulanın bir kez daha bize bahşedilmiş mükemmel kusursuz bir nimet olduğunu hatırladım. Şükürler olsun Rabbime dedim. Sıkılmadan sonunu merak ederek izlediğim filmlerden biriydi.

  2. harika bir film di. yazınızı görmeden önce izlemiştim. hafızalara kazınacak filmlerden biri.

  3. Gerilim türü izleyicisi olarak Bird Box filmi ilgimi çekti diyebilirim. En yakın zamanda izlemeyi düşünüyorum. Elinize sağlık.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar