Farklı Kategorilerden 11 Enfes Film Tavsiyesi

3

Merhaba! Yepyeni bir film listesiyle karşınızdayız. Sizlere bu yazıda 11 adet çok güzel filmden bahsedeceğim. Kişisel puanlarıma göre sıraladığım filmlerin IMDB puanlarını da belirtmeyi gerekli gördüm. İyi izlemeler:

İşte bu ay tavsiye ettiğim filmler:

zoraki kral

1. THE KING’S SPEECH – ZORAKİ KRAL (2010)

IMDB: 8

Süre: 118 dakika

Puanım: 9

Sizi bilmem ama ben konusu ilginç olan filmleri seviyorum. Ayrıca bu filmi izlerken hem farklı duyguları yaşıyor hem de zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. York Dükü Kral VI. George’nin hikayesini anlatan filmde beklenmedik şekilde tahta geçen kralımız kekemedir. Otoritesini ve prestijini korumak için bu sorunla baş etmesi gerektiğini anlayan kral bir akıl hocası bulur ve eğitimlere başlar. Ancak işler hayal ettiği gibi gitmez. Akademi (Oscar) ödüllü bu filmi izlemenizi şiddetle öneriyorum.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

best offer2. THE BEST OFFER – EN İYİ TEKLİF (2013)

IMDB: 7.8

Süre: 131 dakika

Puanım: 9

Bir antika eserin gerçek mi yoksa taklit mi olduğunu profesyonel şekilde anlayabilen Virgil Oldman, ilerlemiş yaşına ve eksik tecrübesine rağmen karşısına çıkan aşkın da gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlayabilecek mi? Ters köşe yapan filmler listesinde de sıkça gördüğümüz En İyi Teklif, harika bir senaryoya sahip. Üzerine sayfalarca inceleme bile yazılabilir.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

hichki hıçkırık filmi3. HICHKI – HIÇKIRIK (2018)

IMDB: 7.5

Süre: 116 dakika

Puanım: 8.5

Öğretmenlik zor ve kutsal bir meslek şüphesiz. Ancak bazı öğretmenler hayatımızın akışını değiştirip bizi biz yapmayı başarırlar. İşte bu öğretmenlerden birinin hikayesinin anlatıldığı Bollywood yapımı bu filmde öğretmenimiz Tourette Sendromu (bedensel ve sesli tiklerin bir arada bulunması) denilen bir hastalığa sahiptir. Bu hastalık yüzünden hayatı boyunca dışlanmış ve hor görülmüştür. Ancak kendiyle barışmayı öğrenen ve hastalığını öğretmeyi hedefleyen başarılı, azimli, güleryüzlü bu öğretmeni ve değiştirdiği hayatları izleyeceğiz. Mutlaka seyretmenizi tavsiye ettiğim güzel bir aile filmi.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

Altıncı His4. THE SIXTH SENSE – ALTINCI HİS (1999)

IMDB: 8.1

Süre: 107 dakika

Puanım: 8.5

Korku ve gizem filmlerinin meşhur yönetmeni M. Night Shyamalan’ın kaleminden çıkan bu şaheser, eski tarihine rağmen beni hala etkilemektedir. Ünlü psikiyatristin ölüleri gördüğünü söyleyen bir çocuğu anlamaya çalışması ve işin arka planında yatan korkunç gerçeği fark etmesini anlatan bu filmi hala izlemediyseniz çok şey kaçırdınız demektir.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

arrival film5. ARRIVAL – GELİŞ (2016)

IMDB: 7.9

Süre: 116 dakika

Puanım: 8.5

Bu filmi duymayan kaldı mı bilmiyorum ama Arrival uzaylı-insan iletişimini başka bir boyutta incelemeyi tercih ediyor. Acaba dünya dışı varlıkların bizimle iletişim kurması mümkün mü? Hangi dili kullanıyorlar? Bize ne anlatmaya çalışıyorlar? Böylesi bir tehdide karşı dünyanın birlik olması mümkün mü?

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

limitless film6. LIMITLESS – LİMİT YOK (2011)

IMDB: 7.4

Süre: 105 dakika

Puanım: 8

Daha sonra dizisi de çekilen kısa ama öz bir film Limit Yok. Girdiği her işte başarısız olan bir adamın NZT-48 isimli beynin performansını arttıran ve nadir bulunan uyuşturucuyu kullanması, böylece çetelerin ve polisin peşine düşmesini anlatıyor. Bradley Cooper’i bu filmle tanımıştım. Cooper ekseninde dönen bu filmde, yalnızca kendisinin performansı da izlemeye değer.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

source code film7. SOURCE CODE – YAŞAM ŞİFRESİ (2011)

IMDB: 7.5

Süre: 93 dakika

Puanım: 8

‘Bugün aslında dündü’ ekolünün çok farklı bir açıdan ele alındığı bu film temelde bir trende geçiyor. Trende uyanan ve burada neden bulunduğuna dair hiçbir fikri olmayan Yüzbaşı, ne olup bittiğini anlamaya çalışırken tuvaletteki aynada kendi yerine başkasının yüzünü görmesiyle şok olur. Böylece bir başkasının zihninde olduğunu anlar ve trenin akışını değiştirmeye çalışır. Favori oyuncularımdan Jake Gylenhaal’ın performansıyla daha da bir sürükleyici olan bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

equilibrium film8. EQUILIBRIUM – İSYAN (2002)

IMDB: 7.4

Süre: 122 dakika

Puanım: 8

İnsanların duygularını kontrol altında tutmaya çalışan bir dikta rejimine karşı koymaya çalışan ve kimliğini arayan Rahip Preston’un öyküsünü izliyoruz. Matrix ve Fahrenheit 451 havasında geçen bu filme, görece eski tarihli de olsa bir şans vermenizi öneririm.

Bu yazımızı da tavsiye ederiz:  La Casa De Papel - Dizi İncelemesi

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

el hoyo film9. EL HOYO – PLATFORM (2019)

IMDB: 7

Süre: 94 dakika

Puanım: 7.5

Geçtiğimiz yılın en çok konuşulan Netflix yapımı Platform benim de izleyip beğendiğim ve bahsetmeden geçemeyeceğim bir film oldu. İspanyollar zengin-fakir çatışmasını ilginç bir distopyayla anlatmayı tercih etmişler. Kaç katlı olduğu belli olmayan bir hapishanede her katta iki kişi kalmaktadır ve katlar her ay değişmektedir. Birinci kattan aşağıya doğru inmeye başlayan platformda herkese yetecek kadar yemek vardır ancak açgözlüler yüzünden en alt kata kadar yemek ulaşamaz. Buraya yeni düşen Goreng ise bu kaderi değiştirmek ister. Başarabilecek midir? İzleyin bakalım.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

9 kraliçe film10. NUEVE REİNAS – DOKUZ KRALİÇE (2010)

IMDB: 7.9

Süre: 114 dakika

Puanım: 7.5

Arjantin yapımı Dokuz Kraliçe’de yolları ortak bir ganimet için kesişen iki dolandırıcının eğlenceli ve garip hikayesini izliyoruz. Filmin sonunda anlıyoruz ki, hiçbir şey göründüğü gibi değilmiş…

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

CHAPPİE211. CHAPPİE (2015)

IMDB: 6.8

Süre: 120 dakika

Puanım: 7.5

Robot polislerin asayişi sağladığı gelecekte korsan bir yazılımcı kaçırılan robotlardan birini yeniden programlar. Böylece Chappie adı verilen düşünebilen ve hissedebilen bir robot ortaya çıkar. Yapay zekaya farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacak ‘Hugh Jackman, Dev Patel, Sharlto Copley‘ gibi ünlü oyuncuların yer aldığı bu filmi boş vaktiniz varsa izleyebilirsiniz.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki film listelerimize ulaşmak için tıklayabilirsiniz;

Karantina Günlerinde İzlenebilecek 11 Enfes Film Tavsiyesi

İzleyecek Film Bulamayanlara 11 Enfes Film Tavsiyesi

Film Arayanlara 11 Enfes Film Tavsiyesi

Yaşamak; sonsuzdan beri, koskoca bir tekâmül
Sorulacak tüm sorular kim olduğuma dair
Sahi sayılır mı hiçlik, kaça eder tekabül?
Aramaktayım kendimi, ne gezginim ne şair...

3 Comments

  1. ı robotu da buna eklemek lazım başka bir tür de olsa la vita e bella flmi de harika. listeleriniz harika ancak bir de “2020 güncel izlenesi filmler listesi” yapsanız tadından yenmez. özellikle savaş filmleri hakkında bir liste bekliyoruz sizden teşekkürler

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar