yozgat testi kebabı

Güzel Yozgat İlimizin Ünlü Yemekleri ve Tatlıları

2

Siz değerli okuyucularımıza Yozgat ilimizin ünlü yemeklerinden bahsetmek isterim. Benim de aralarında yeni gördüklerim-duyduklarım oldu. Hep beraber bakalım.

Testi Kebabı

Aslında güvecin gelişmiş versiyonu diyebiliriz “bence”. Adından da anlayacağımız üzere bu yemek testinin içinde pişer, toprak bir testinin. Küp küp ve iri şekilde doğranmış etler (ki bu etler sadece koyun eti, sadece dana eti ya da ikisi karışık olabilir), yine iri doğranmış domates ve biberler testinin içine konulur. Artık üstüne ne baharat isterseniz, çeşitli baharatlar koyulabilir. Kimyon, karabiber, tuz, pul biber vs…  Eğer etin yağı az ise yağ da ekleyebilirsiniz. Böyle bir yemek işte. Tadı güzeldir. Tavsiye ederim.

Arabaşı

Evet gelelim ünlü arabaşı yemeğine. Testi kebabının aslen Yozgat’a ait olduğu pek bilinmez. Ancak arabaşı denilince “o yemek Yozgat’ın değil mi ya” sözleri duyulur çevreden.

Arabaşı çorbası, tavuk çorbası gibidir ama içeriği biraz farklıdır. Tavuk çorbası şehriye ile yapılırken arabaşı çorbasında şehriye bulunmaz, salça bulunur ve tavuk çorbasından daha acıdır. Bol baharat içerir.

Hamuru ise basittir; su, un ve tuz karıştırılır. Pişirilir ve hamur kıvamında olduğunda hazır demektir. Arabaşının nasıl yendiğine gelirsek, hamuru öyle internette saçma videolarda olduğu gibi çorbasız culup culup tek başına yutulmaz. Hamuru baklava dilimi gibi kesilir ve çorbasıyla birlikte yenir. Çorbanın içine konulur hamur mesela. Sonra kaşıkla alınıp tüketilmek suretiyle yenilebilir.

Yozgat Parmak Çöreği

İsmi çörek ama aslında özel bir ekmek türüdür. Yozgat dışında nerdeyse hiç göremezsiniz. Normal ekmek hamuru hazırlandıktan sonra parmak şeklinde dört eşit parçaya bölünür ve bu parçalar yan yana birleştirilir. Piştiğinde güzel bir şekle sahip olur.

Tandır Kebabı

Tandırın ne olduğunu bilmiyorsanız hemen tarif edeyim. İçinde ateş yanan 1-1,5 metre derinliğinde bir kuyu olarak düşünebilirsiniz. Duvarları ısıyı iyi muhafaza eden tuğlarla çevrilidir. Tandır Kebabı da şişlere takılan etlerin bu kuyu şeklindeki ocak içinde pişirilmesiyle olur. Et genelde kuzu eti olur ve şişlere büyük parçalar halinde takılır. Ayrıca ben diğer şehirlerde de var sanıyordum ama aslında Yozgat ile ünlüymüş.

Sulu Köfte

Misket şeklinde hazırlanan köfteler, tencerede bir çorba gibi pişirilir.

Yozgat Mısır Tatlısı

Şahsen bugüne kadar birçok kez tükettiğim tatlının adının bu olduğunu yeni öğrendim. Hani insan çok yediği yemeğin adını pek önemsemiyor ya, benimki de o mesele. Yoğurt, mısır unu, yumurta vs diğer malzemeler karıştırılır, pişirilir, şerbet dökülür. Diğer tatlılardan ayrılan özelliği mısır unu ve yoğurt içermesi diyebiliriz. Üzerine fındık ya da ceviz koyularak da servis edilebilir.

Afiyet olsun 😊

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin kendine göre haklı olduğuna inanan bir şahısım. Çağ deviren fikirler üretmeye tekrar başlamamız gerektiğine inanırım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

2 Comments

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Genel Kategorisinde Son Yazılar

Görünür Işık Nedir?

Görünür ışık, elektromanyetik tayfın insan gözü tarafından görülebilen kısmını ifade eder. Yaklaşık olarak bir insanın 380