papatya

İmkansız (Disleksi Örneği)

Hayatınızda hiç imkansızı başardınız mı? Başkalarının sizin asla yapamayacağınızı düşündüğünüz bir şey oldu mu? Eminim ki olmuştur. Çünkü hayatımız boyunca imkansız diye tanımladığımız olaylarla karşılaşmışızdır. Ya da hep imkansızı istemişizdir. Belki de asla imkansızlıklar peşimizi bırakmamıştır. Peki hiç düşündünüz mü bu imkansız nedir diye? Ben söyleyeyim imkansız diye bir şey yoktur. İnsanlar ne zaman bir şeye imkansız dediyse o şey elbet bir gün gerçekleşir. Aslına bakarsanız imkansızı imkansız yapan bizim korkularımızdır. Dışlanmaktan korkarız, başarısız olmaktan, belki de kaybetmekten… Ne kadar çok korkarsak o kadar imkansız olur bizim isteklerimiz. Dediğim gibi imkansızı imkansız yapan aslında bizizdir. İstersek her şeyi yapabilecek güce sahip olsak da bazen en basit şeyler bile bu dünyada ki zor şey gibi gelir bize. Oysa ki kendimize bir kere olsun güvensek, o bunu asla yapamaz denilen şeyleri başarırız. Aslında bu hep böyle olmamış mıdır?

agatha christieSize disleksi adında bir hastalıktan bahsetmek istiyorum. Belki de çoğunuzun bildiği üzere disleksinin harflerin yerlerini karıştırma, b harfini d gibi görme, 5 rakımını düşünüp 9 yazma gibi pek çok belirtisi vardır. Disleksi hastaları özellikle koordinasyon gerektiren konularda çok büyük zorluk çekerler. Ancak bununla beraber uygun ortam sağlandığında pek çok işi başardıkları söylenebilir. Örneğin dünyaca ünlü polisiye yazarı Agatha Christie, herkesin adını duyduğu ve hala çok fazla okunan ve okunan kitaplar yazmış olsa da, okuma ve heceleme konusunda her zaman zorlanmıştır. Onun için imkansız gibi bu hayat hikayesinde azim ve başarı ile çoğu kişinin yapamayacağı işler başarmıştır. Ve dünyaya imkansız diye bir şeyin olmadığını kanıtlamıştır. Sadece o değil neredeyse tüm ders kitaplarında adı geçen ve hepimizin tanıdığı kişiler de o imkansızlık okyanusunda boğulmadan yol almışlardır. Albert Einstein, Mozart, Leonardo da Vinci, Tom Cruise, Muhammed Ali bunlardan sadece bir kaçıdır.

Kısacası hepimizin yaşantısında zor şeyler olmuştur. İmkansız diye adlandırdığımız, yapmakta zorluk çektiğimiz şeyler. Ama eğer gerçekten istersek ve sadece kendimize güvenirsek, imkansız denilen her şeyi başarabiliriz.

Konuk Yazar: Zeynep Türker

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Deneme Kategorisinde Son Yazılar

Oyurgalayış

Yazı atölyesi on üç kişilikti. O, sonuncu katılımcıydı. Ünlü, seçkin ve kalbur üstü bir yazar olmak