kronos
Yunan mitologyasında Kronos

İsyanla Gelip İsyanla Giden Tanrı: Kronos

Yunan Mitolojisi’nde üç kuşak tanrı grubu vardır. Kronos ise bana göre bu gruplar arasında en kilit rol oynayan tanrıydı.

Kronos’un Yükselişi

Kronos’un babası Uranos, annesi ise Gaia’dır. 6 dişi, 6 erkek 12 tane olan titanların en sonuncusudur. İsmini, zaman anlamına gelen “Khronos”tan almaktadır. Uranos Kronos’tan sonra doğan Kiklopları ve Hekatonkheirleri kendisine yakıştırmadığından, hepsini doğar doğmaz Gaia’nın karnına geri koymuştur. Bundan rahatsız olan Gaia, oğlu Kronos’u destekler ve ona verdiği orak ile Uranos’u hadım etmesini sağlar. Böylelikle ilk kuşak tanrıların devri biter ve yerine titanların devri başlar. Başında Kronos’un olduğu bu çağa altın çağ denmiştir.

Uranos’un Kehaneti ve Kronos’un Düşüşü

Annesinin desteğiyle Uranos’u yenen Kronos, babasından son bir kehanet duyar. Babasına yaşattığı sonun aynısını kendi yaşayacaktır. Kendisi gibi titan olan eşi Rhea’dan daha sonra titanların yerini alıp dünyaya egemen olacak olan tanrılar (Hestia, Hera, Demeter, Zeus, Poseidon, Hades) doğar.

kronos ve rhea
Rhea, oğlu Zeus’u korumak için Kronos’a sarıp sarmaladığı taşı verirken. Kronos bu taşı oğlu sanıp yutacak fakat Zeus gizlice yaşayacaktır.

Devrilmekten korkan Kronos, doğan her çocuğunu doğar doğmaz yemiştir. Bu durumdan bıkmış olan Rhea, Gaia’nın öğüdünü dinleyip Zeus’un yerine bir taşı kundağa sarar. Durumun farkına varmayan Kronos taşı yer. Kronos’tan Gaia sayesinde saklanan Zeus, babasını yenebilecek güce eriştiğinde, onu tanımayan babasına karşı kusmasını sağlayacak bir içki içirir ve böylelikle yediği beş tanrıyı ve babasının Zeus sandığı taşı kusmasını sağlar. Daha sonrasında titanlar ile tanrılar arasında iki tarafın da birbirine üstünlük sağlayamadığı 10 yıllık bir savaş sürer. Ama en sonunda titanlardan ayrılan bir grubun tanrıları desteklemesiyle titanlar yenilir ve Tartaros’a hapsedilir.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Tarih Kategorisinde Son Yazılar