katalonyada protesto

Değerlendirme: Katalonya’da Protestolar Devam Ediyor

/
  • Katalan bağımsızlığıyla ilgili protestolar sonucu Barselona ve onun çevresindeki bölgeler için kalıcı ve uzun tehditler oluşuyor.
  • Barselona’nın büyük çoğunluğu bu protestolara karşı soğukkanlılığını korudu.
  • Lakin bu protestoların uzanabileceği noktaları şuan için tahmin edebilmek daha da zor ve bu da çeşitli riskleri arttırıyor.

Eski Katalan lider Carles Puigdemont 18 Ekim tarihinde Belçika’daki yetkililere teslim oldu. İspanya’nın tutuklama emrini incelemek ve Puigdemont’un kaderini belirlemek üzere 29 Ekim’de bir Brüksel mahkemesi kurulması planlanıyor. Aynı zamanda, İspanya’lı yetkililer Katalan bağımsızlığını savunan Demokratik Tsunami isimli oluşumla ilgili internet sitelerinin ve sosyal medya platformlarının kapatılmasını emretti. Bu oluşum, İspanya Yüksek Mahkemesi’nin 14 Ekim’de eski Katalan liderlere hapis cezası vermesiyle birlikte Barselona ve etrafındaki bölgelerde şiddetli ve yıkıcı protestolar gerçekleştirilmesine önayak oldu. Bu provakasyonlar gösteriyor ki önümüzdeki haftalarda beklenmedik şiddet eğilimli gösteriler görülebilir.

Katalan bağımsızlığı ile ilgili protestolar sonucu Barselona ve onun çevresindeki bölgeler için kalıcı ve uzun tehditler oluşuyor. Lakin şuanda gerçekleşen protestolar öncekilerden çok daha yıkıcı. Barselona’da uzun süredir ikamet eden bir yetkili, Katalonya’daki şiddetli gösterilerin neden devam edeceği ve ek yasal gelişmeler ile körükleneceğini özetliyor.

I) Protestolar özellikle Eixample muhitinde olmak üzere Barselona’nın şehir merkezine odaklanmış bir durumda. Fakat aynı zamanda şehre yönelen ana yolları da kapsıyor. Birçok mahalle bu protestolardan direkt olarak etkilenmedi ve birçok şehirde bu gösterilerle ilgili bir hareketlilik gözlenmiyor. Bütün bunlara rağmen birçok şirket kendi çalışanlarını evden çalıştırıyor veya eve giderken bir protestoya maruz kalmamaları için işten erken ayrılmalarını sağlıyor.

II) Bağımsızlık isteyen grupların Katalan polislere (Mossos d’Esquadra) karşı bakış açısı da değişmiş durumda. 2017 yılında gerçekleşen bağımsızlık referandumunda, Katalan polisler yasadışı referandumun yapılacağı okulların kapatılması emrini uygulamadığı için Katalan bağımsızlığını desteklemeyenler tarafından kahraman olarak karşılandılar. Şimdi ise bağımsızlık isteyen göstericiler Katalan polisini merkezi hükümete bağlı olarak görüyor ve bu polisler onları Barselona’nın merkezindeki büyük hükümet binalarından uzak tutmaya çalışırken onlarla çarpışıyorlar. Eski Mossos lideri Josep Lluis Trapero, yargılanan Katalan liderlerine karşı eleştirel söylemlerde bulunmasıyla birlikte duygusal bakış açısının değişmesine katkıda bulunmuş olabilir. Trapero onları sorumsuz olarak değerlendirdi. Mossos aslında hiçbir zaman açıktan açığa bu hareketi desteklememiş olsa da bu eleştiri bağımsızlık hareketinin terk edilmesi olarak yorumlandı.

III) Katalanlar yaptıkları gösterilerin büyük ölçüde barışçıl olduğunu ve Bask ayrılıkçılarının (seperatistlerin) yaptıkları şiddet ve terör taktikleriyle kendilerinin farklı olduğunu belirterek bundan gurur duyma eğilimindeydiler. Lakin şuanda gerçekleşen şiddet içerikli gösteriler genç bir kalabalık tarafından yönlendirilmeye oldukça yatkın. Bu yüzden gösteriler irrasyonel davranışlara ve “hareketin” tamamen parçalanmasına yol açabilir. Yetkili makamlara itaat etmekle pek ilgili olmayan göstericiler, sırf bu yüzden şiddetli eylemlere katılabilirler. Ergenliğin ve gençliğin bir yönü düşünmeden hareket etmek yani dürtüselliktir ve Barselona’daki gösterilerde gerçekleşen bu gibi görünmektedir.

Bu geleceği olmayan gösteriler boyunca göstericiler hükümetin sembollerine karşı nefretle bir araya geldiler. Fakat bu Vandalizm, Katalonya ve özellikle Barselona’daki kamu mallarına zarar vererek yüzbinlerce avro zarara yol açtı. Protestocular henüz bireyleri hedef almadı fakat bu huzursuzluk ne kadar uzun süre devam ederse riskler o kadar büyük olacaktır.

Çeviri

Çeviren: Nihat

Not: Bu çevirinin düşüncelerimi tam olarak yansıtmadığını belirtmek isterim.

Orijinal Metin: Stratfor (20/10/2019)

Yaşamak ancak çalışmak ve üretmek ile anlamlı olabilir. Bu bağlamda Maslow Piramidi'nin hem gerçek hem yalan bir tarafı vardır. İhtiyaçlar hiyerarşisini gerçek bir teoriymiş gibi düşünüp 'otobüsü kaçırmış bir milletin çocuğu' olmasak mı artık?

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Çeviri Kategorisinde Son Yazılar