kişisel blog nedir

Kişisel Blog Nedir? Ne Değildir?

11

Kişisel blog türü günümüzde oldukça popüler bir tür. Bu popülerliği doğal olarak hak ediyor. Çünkü insanların kendi duygu ve düşüncelerini samimi bir şekilde belirttikleri bir blog türü. Bu gün “Kişisel blog nedir?”, “Kişisel blog nasıl olmalıdır?” “Nasıl olmamalıdır?” sorularına cevap vereceğim.

Öncelikle blog ne demek onu bilmemiz gerekiyor. Lakin bu konuda daha evvelden bir yazı yazmıştım. Bu yüzden blog nedir yazısına bakmanızı tavsiye ederim.

Kişisel Blog Tanımı

    Çevrimiçi ortamda kişisel olarak oluşturulan ve bir odağı olan blog türüdür. Yazarın bir nevi günlüğü gibidir lakin günlükten fazlası vardır. Çünkü blog yazılarına okur yorumları gelir ve bu şekilde yazar ile okur iletişim kurar. Bu tür, bloglar içerisinde en fazla tercih edilendir. Dediğim gibi, özellikle son yıllarda çok yaygınlaşmıştır.

Kişisel Blog İçeriği – Konusu Nasıl Olmalı?

    Kişisel blogları aslında diğer site türlerinden ayıran en önemli özelliği içeriği ve konusudur. Aynı zamanda işin içinde üslup da vardır. Okurlar ne bir haber yazısı gibi resmi ne de bir kurumsal siteye ait bir yazıymış gibi sıkıcı yazılar okumak isterler. Bireysel bir üslupla, sanki karşısındaki ile konuşuyormuşçasına samimiyet kokan cümleler blog okurlarının istediği şeydir.

Kişisel Blog Teması Neden Önemli?

    Bir kitap düşünün ve bu kitabın her sayfasında çeşitli pis lekeler olduğunu hayal edin. Fakat kitap içeriği çok değerli. Belki de siz, içeriği çok değerli olmasına rağmen bir satır okumadan kitaptan el çekeceksiniz. Çünkü çok kirli ve pislenmiş. İşte aynı bunun gibi, blog teması da çok önem arz ediyor. Sitenizdeki yazılar çok güzel olabilir ama temayı beğenmeyen bir okur, yazınızı bile incelemeden sitenizden ayrılabilir. Tema nasıl olmalı? Tema, sizin konunuza özgü şekilde yer almalıdır. Etrafta müzik notaları uçuşan ve görselleri enstrüman olan bir tema ancak müzik ile ilgili yazılar yazıyorsanız güzel bir seçim olacaktır. Belki de bilim hakkında yazıyorsunuz. O zaman da ona göre bir seçim yapmalısınız.

Kişisel Bloglarda Bulunması Gereken 10 Özellik

 1. İçeriklerde intihal(plagiarism) olmamalı. Yani yazılar özgün olmalı.
 2. Etkileyicilik ve nitelik ön planda olmalı.
 3. Bir fayda kaygısı taşıma zorunluluğu tabi ki yok. Bazen kişisel bloglar özellikle fayda sağlayacağım diye kendini zorluyorlar. Neme lazım kardeşim? Pekala sanat blogları çok kaliteli olabiliyorlar. Estetikten başka bir kaygıları da bulunmuyor.
 4. Bir odak noktasına yoğunlaşılmalı.
 5. Yorum ve cevap şeklinde iletişim kurulmalı.
 6. Bir aidiyet ve tarzı bulunmalı.
 7. Hakkında sayfası, yazarları tanıtan ufak açıklamaları bulunmalı ve okurların size ulaşabileceği bilgiler yer almalı.
 8. Reklamlarla dolmuş bir site olmamalı. Tabii ki para kazanabilirsiniz ve bunu siteye de harcayabilirsiniz. Fakat sitenin her yerinden reklam fışkırmasının, 2-3 saniyede bir pop-up reklamdan çıkan “buraya tıkla” yazısının lazımı yok değil mi? Ayrıca içerikten çok tanıtım yazısı ile donanmış bloglara ne demeli?
 9. Okunma kaygısından çok kaliteli içerik kaygısı bulunmalı. Bu zaten dolaylı olarak okur kitlenizi oluşturacaktır.
 10. Teması hoş ve sade olmalı.
 11. Ayrıca blog yazarları için 13 altın tavsiye yazısına bakmanızı tavsiye ediyorum.

Kişisel Blog Ne Değildir?

    Bir çok kişisel blog sitesi var demiştim. Emin olun bir o kadar da kendini kişisel blog sanan site var. Kişisel blog bir haber paylaşma sitesi olmaz, olmamalıdır. Ya da ansiklopedi veya sözlük de değildir.

    Haber içeriği olan bir yazı tabi ki olabilir ama sadece haber olan bir yazı emin olun hiçbir şekilde ciddi olarak okunmayacaktır. Zaten genelde bu tip içerikler maddi kaygı güdüyorlar.

    Hele hele sağdan soldan kopyalama içeriklerin toplandığı bir site hiç olamaz. Zaten bu mantığa da aykırı değil mi?

    Sözün özü bu tür, kendine özgü bir site tipidir. Ondan ne haber sitesi olur, ne portal olur, ne ansiklopedi olur, ne başka bir şey. Yani bu tür adı üzerinde kişisel blogdur.

    Yazıda ana olarak kişisel blog nedir? Ne değildir? bundan bahsetmeye çalıştım. Toplu olarak baktığımızda aslında genel geçer birkaç ana kural dışında fazla bir kuralı yok. Yani biraz özgür bir karakteri var kişisel blogların. Bu yüzden siz kendi tarzınızı yaratın ve özgün olun, işte o zaman değerli olacaksınız.

Bu yazımızı da tavsiye ederiz:  Editör Olmak İçin Neler Yapmak Gerekiyor?

Konuk Yazar: Tebdil-i Kıyafet

11 Comments

 1. Gayet yararlı bir konu makaleleriniz için teşekkürler. Başarılarınızın devamını dilerim. Faydalı bilgiler bulunabilen nadir bloglardan.

 2. Evet böyle tanım yazıları önemli. Çünkü bazı kavramlar var ve tanımlamaları, ne olduklarını açıklayan yok. Bu tarz açıklamalarla birlikte belki de Türkçeye yeni kavramlar kazandırabilme oranımız artıyor. Umarım gün gelir, “blog”a güzel bir Türkçe karşılık bulunur.

 3. Bende yeni bir kişisel blog kurma aşamasındayım tavsiyelerinizi dikkate alarak devam edeceğim inşallah çok teşekkürler..

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

İnternet Kategorisinde Son Yazılar