Kitap Okumanın 11 Güzel Faydası

Okumak, sizleri bu sıkıcı dünyadan alıp farklı farklı düşünce alemlerinde seyahata çıkarabilicek yegane eylemdir. Okumanın hazzını yakalayabilmek bir miktar zor olsa da yakaladıktan sonra vazgeçilemeyecek bir durumdur. Kitap okumanın elbette yüzlerce faydası vardır ancak bizim maddelerimiz bunlardan küçük bir kısmı olacak.

kitap okumak bilgi verir

#1 Bilgi Verir

Günümüzde bu amaç için internet çok fazla bir kullanım alanına sahip olsa da kitapların yerini alabileceğini zannetmiyorum. Kitap okumamızın en büyük sebeplerinden biri bilgi edinmektir. Kitaplar zengin bir bilgi kaynağıdır. Çeşitli konularda kitaplar okumak bilgi verir ve konuyla ilgili derinliği artırır. Mevcut bilgilerinizi tazeleyebilir, değiştirebilir.

 

 

#2 Beyninizi Geliştirirkitap okumak beyni geliştirir

Çalışmalar okunmanın beyinde güçlü olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Zihinsel olarak uyarılarak, demans ve Alzheimer gibi hastalılıkları önleyebilirsiniz. Bunun nedeni, beyninizi aktif tutmak. Nasılki vücudumuzun kaslarını geliştirmek için egzersiz yaparız, okumak da beynimizin egzersizidir.. Bulmaca çözmek, sudoku vb aktiviteler, kitap okumak beyninizi sağlıklı tutmak için harika birer yoldur.

 

kitap stres azalması#3 Stresi Azaltır

Okumak, vücut üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Bir kitap okumak, bir yürüyüşe çıkmaktan ya da müzik dinlemekten daha fazla rahatlatmayı sağlayabilir. Okuyan insanlar ayriyeten daha az stres seviyesine sahip olma eğiliminde oluyor. Sorunlar karşısında daha kolay çözümler bulabildikleri için.

 

#4 Hafızayı Güçlendirirkitap okumak hafızayı güçlendirir

Kitap okurken kitabın, karakterlerin, arkaplanlarının, tarihlerinin, kişiliklerinin, alt parsellerinin ve çok daha fazlasının detayını hatırlamanız gerekir. Beyniniz bütün bunları hatırlamayı öğrendikçe, hafızanız daha iyi olur. Dahası, yarattığınız her yeni bellekle yeni sinapslar yaratırsınız ve mevcut olanları güçlendirirsiniz.

 

hafıza ve kitap#5 Hayal Gücünüzü Güçlendirir, Ufkunuzu Açar

Ne kadar çok okursanız, o kadar yaratıcı olursunuz. Sürükleyici bir fantastik veya bilim kurgu romanı okuduğunuzda, bambaşka yerlere yolculuk yaptığınızı hissedersiniz. Bir kurgu kitabını okuduğunuzdada, sizi başka bir dünyaya götürür. Yeni dünyada hayal gücünüz kendi aklınızdaki şeyleri görmeye çalışırken en iyi şekilde çalışır.

 

#6 Konsantrasyonunuzu Geliştirirkonsantrasyon ve kitap

Bugünün dünyasında, dikkatimiz çoğu kez bir milyon farklı yöne çekiliyor. Okurken, bir şeye yoğunlaşıyorsunuz. Bunu yaparak, dikkat dağıtmaktan kaçınmak için vücudunuzu eğitiyorsunuz. Bu yetenek, konsantrasyon gerektiren diğer görevleri gerçekleştirirken yardımcı olabilir.

 

kitap ve farklı kültür#7 Sizleri Farklı Kültürler Hakkında Bilgi Sahibi Yapar

Okumak, belki de normal şartlarda tanıma imkanı bulunamayacak farklı kültürleri, şehirleri, ülkeleri bizlerin ayağına kadar getirir. Kendinizi bir kitapla Norveç’te, bir kitapla Fas’ta, başka bir kitapla Hindistan’da bulabilirsiniz.

 

#8 Kelime Dağarcığınızı Artırırkitaplar kelime öğretir

Okumak, kelime dağarcığınızı geliştirir ve sizi dile hakim kılar. Okuduğunuzda yeni kelimeler, deyimler, atasözleri ve yazı stilleri ile karşılaşırsınız. Bunları günlük kullanımda da kullanmaya başlarsınız. Zira kelime öğrenmenin en zor yöntemi kelime ezberlemek olsa gerek. Çünkü kitap okuyarak karşınıza çıkan yeni kelimelerin anlamını öğrendiğinizde, bu daha akılda kalıcı olacaktır.

 

okumak konuşma becerilerini arttırır#9 İletişim Kurmanızı Kolaylaştırır

Düzenli kitap okumanın hemen hemen tüm faydaları, konuşma ve kendini anlatabilme yeteneğinde birleşiyor. Kolay iletişim kurmak da bunlardan biri. Bazen bir ortama giriyoruz, yeni insanlarla tanışıyoruz. Bazılarıyla çok kısa bir süre içerisinde kaynaşıp arkadaş olabiliyorken, bazılarıyla arada bir mesafe varmış gibi hissediyoruz. İşte bunun tek nedeni iletişim kopukluğudur. İletişim kurmakta zorlanan insanlar, daha zor arkadaş edinir, kendini daha zor anlatır.

 

#10 Özsaygınızı Yükseltirzgüven

Kitap okuyarak, daha iyi iletişim kurar ve hayatın çeşitli alanlarında daha bilinçli olursunuz. Bütün bunlar daha yüksek bir benlik saygısına dönüşür. Kendinize ve kabiliyetinize güvendiğiniz için, daha üretken ve genel olarak çok daha iyi bir insan olursunuz.

 

yaratıcılık ve kitap#11 Yaratıcılığınızı Artırır

Okumak ve televizyon seyretmek arasındaki en büyük fark, okumanın yaratıcılığınızı ortaya çıkaracak bir alan sağlamasıdır. Ne kadar çok okursanız o kadar çok yeni şeyler öğrenirsiniz. Yeni düşünceler her zaman yeni ve daha iyi yollarla hayatı yeniden keşfetmek için zihnimizi uzatır. Dünyayı farklı bir şekilde görmeye başlıyoruz ve bu şekilde yeni yaratıcı çözümler buluyoruz.

Bu yazımızı da tavsiye ederiz:  Gıda İntoleransı ile Besin Alerjisi Arasındaki Farklar

 

Elbette daha bir sürü faydası vardır okumanın ancak bu yazımızda bunlara yer verdim. Sizlerin de aklına gelen faydaları var ise yorumda bizlerle paylaşabilirsiniz. Bizleri muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak yegane araç da yine okumak, okumak, okumaktır. “Muasır medeniyet” kavramı altında yatan anlamın birgün bizlerin medeniyetini tasvir etmesi dileğiyle…

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Genel Kategorisinde Son Yazılar

Görünür Işık Nedir?

Görünür ışık, elektromanyetik tayfın insan gözü tarafından görülebilen kısmını ifade eder. Yaklaşık olarak bir insanın 380