Ruhsal Saat Tamircisi

Ruhsal Saat Tamircisi Kitap İncelemesi – Lidya Nasman

“Biliyor musun etrafımızda dolaşan pek çok kişi ölü ve bundan haberleri bile yok. Çünkü ölüm ruhun bedeni terk etmesi değil, sevginin kalbi terk etmesiyle olur. İşte ben de sana nasıl öldüğümü en başından anlatacağım.”

Kitabı elinize aldığınızda etkileyici bir arka kapak yazısıyla karşılaşıyorsunuz. Konusu ise çok daha ilginç. Geçirdiği trafik kazası sonucunda ölüme yakın deneyim yaşayan Alef, uzun süre psikolojik tedavi görür, ancak sanrılarından bir türlü kurtulamaz. Kendini en çaresiz hissettiği dönemde Ruhsal Saat Tamircisi ile tanışır. Reenkarnasyona hiç inanmamasına rağmen delirmediğini ona kanıtlayabilecek birine duyduğu ihtiyaç o kadar yoğundur ki tüm yaşadıklarını anlatmaya başlar. Kafasına takılan tüm sorulara yanıt buldukça ruhunu tamamen açar.

Kitap üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Alef, geçmiş zamanda Nazi Almanya’sında bir Yahudi’dir. Savaş sırasında kimlik değiştirir, Nazi subayı olarak Rus cephesinde görev alır. Savaşın kirli yüzüne bire bir şahit olur. Toplama kamplarında bile bulunur. Bir Yahudi olarak kamplarda işkence görmek yerine sahte bir kimlikle orada bulunmanın vicdanı yükü, hayatta kalma iç güdüsü ile birbirine karışır.  İkinci Dünya Savaşı ve Hitler hakkında da hiç bilmediğiniz gerçeklerin tokat gibi yüzünüze çarptığı bir geçmiş kurgusu ustaca işlenmiş.

İkinci bölümde, şimdiki zamanda Türkiye’de yaşayan bir kadının hayatındaki zorluklar kaleme alınmış. Özellikle Türk – Kürt sorunu ve ülkemizdeki ırkçılığın, fikir ve mezhep ayrılıklarının boyutları anlatılmış. Bu bölümde Alef, yaptığı evlilik sonucu kötü günler yaşayan ve psikolojisi iyice bozulan bir kadını intihara sürükleyen sebepleri ve kalbi durup yeniden hayata döndürüldükten sonra iyice içinden çıkılmaz bir hal alan hayatını terapiler sırasında Ruhsal Saat Tamircisi’yle paylaşır. Reenkarnasyon, doğar doğmaz ölen çocuklar, var oluş sebebimiz, sonu gelmeyen kötülükler gibi hepimizin kafasını kurcalayan soruları Ruhsal Saat Tamircisi ’ne yöneltir. Terapiler yalnızca iyileşmesine değil, dünyaya çok başka gözlerle bakmasına sebep olur.

Üçüncü ve son bölüm ise gelecek zamanda işlenmektedir. Hayallerinizin çok ötesinde bir bilimkurgu örneğine şahit olacağınız bu gelecekte, sosyal medya ve internet tamamen hayatlarımızdan çıkacak, evcil hayvan sahibi olmak ise en büyük lüks sayılacaktır.  Dünyayı değiştirmek isteyen bir genetik mühendisinin bunu ırkçı olduğu için mi yoksa insanlık adına mı yaptığı uzun süre kafanızı kurcalayacaktır. Gelecek bölümünde, bilim ve spiritüellik birlikte ele alınarak Einstein ve daha birçok bilim insanının dinler, kuantum fiziği ve reenkarnasyon hakkındaki görüşlerine de ustaca yer verilmiş.

Ruhsal Saat Tamircisi’ne yalnızca bir roman demek haksızlık olur. Derin araştırmalar sonucu ortaya çıkan bu eser;  içinde tarih, felsefe, psikoloji, bilim, sosyoloji ve hatta teolojinin yer aldığı çok geniş kapsamlı bir başucu kitabı dersek abartmış olmayız.

Yazar kitabını şu cümlelerle bitiriyor:

“Çünkü Alef her şeyin başladığı yerdir. Çünkü Alef zamansızdır. Çünkü Alef ölümün bir son olmadığını bilir. Alef bir’dir. Herkesle bir olduğunun farkındadır. Çünkü Alef hepimiziz!”

 

Konuk Yazar: Lidya Nasman

20 Ağustos 1979’da İstanbul’da doğan Lidya Nasman, İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunudur. Eğitimine, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde Felsefe okuyarak devam etmektedir.

2012- 2015 yılları arasında Cezayir, 2015’ten 2020 yılına kadar Etiyopya’da yaşamıştır. Uzun süredir Afrika’nın gizemini deneyimlemeye fırsat bulan yazar, 2021’de ise Tanzanya’ya taşınmıştır. Etiyopya’da yaşadıklarından ilham alarak hislerini kaleme dökmeye başlamıştır.

Eserleri:
Aklı Üç Karış Havada
Gölgelerin Güncesi
Ruhsal Saat Tamircisi

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Kitap İncelemeleri Kategorisinde Son Yazılar