Kuyudibi’nin 4 Masum Çocuğu

Okuma Süresi 5 Dakika

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki yazım Suskunlar dizisini izlemeyenler için bol miktarda spoiler içermektedir. Hazır erkenken ilerde diziyi izlemek isteyenler yazıyı beğenip (smiley) sitedeki diğer yazılarımıza göz atabilirler …

       Yapımcılığını Tims Purodiction’un üstlendiği dizi yönetmenliğini Çağrı Lostuvalı ve Hatice Memiş yapmıştır. Senaryosunu Pınar Bulut ve Anıl Eke yazmıştır. Dizinin müzikleri ise Aytekin Ataş tarafından bestelenmiş olup yer yer Ahmet Kaya’nın eserlerine de yer verilmektedir. Başrollerinde  Murat Yıldırım(Şerif-Ecevit Oran), Sarp Akkaya(Sarı-Bilal Tutkun), Güven Murat Akpınar(Iska-İbrahim Kene), Aslı Enver(Ahu Kumral), Berk Hakman(Kasap- Gurur Kutay/Gazanfer Bircan) ve Pelin Akil(Nisan Ağzade)’in yer aldığı dizinin ilk gösterimi 1 Mart 2012’de SHOW TV’de yapılmıştır. Dizi 2 Aralık 2012'de final yapmıştır.

    Konu olarak 1996 yapımı Hollywood filmi olan Sleepers’dan esinlenilip dizi formatına getirilmiştir. Henüz çocuk yaşlarda birbirleriyle duygusal olarak çok yakın ilişkileri olan bir grup çocuğun yaptıkları yaramazlık sonucu ceza evine girmeleriyle olaylar başlamaktadır. Bilal’in sünnet düğünü sırasında çok korkmaktadır ve sünnet olmak istemez. Ekibin lideri konumundaki Şerif lakaplı Ecevit duruma kayıtsız kalmaz ve bir planla Sarı'yı kaçırırlar. Yolda giderlerken bir tatlıcının önündeki tatlı arabasını kaçırırlar. Kimse araba kullanmayı bilmemektedir. Bunun sonucunda da sağır ve yaşlı bir adama çarparlarlar. Adam yaralama ve araç kaçırma suçlarından dört çocuk 1 yıl hapis cezasına çarptırılırlar. Dizideki adıyla Döngelli Çocuk Cezaevi'nde yatarlarken Sait isimli başgardiyan ve Takoz İrfan lakaplı suçlu ve onun çetesi tarafından işkencelere maruz kalmışlardır. Dizi, yıllar sonra Yanık lakaplı Zeki Sinanlı’nın başına gelen bir olayla kendilerine bunları yaşatanlardan intikam almak için gösterdikleri emekleri ele almaktadır. Dizinin senaryosu 2015 yılında NBC’ye satılmış ve  2016 yılından itibaren Game of Silence (Sessizlik Oyunu) adı altında yayınlanmaktadır.

    Dizinin ilk bölümünde yaşadıklarını unutmanın tek yolunun birbirlerini unutmaktan geçtiğini söyleyerek ayrılan gençlerin, Zeki Sinanlı’nın fitili ateşlemesiyle intikam için tekrar bir araya gelmelerine yer verilmektedir. İlk bölüm birçok eleştirmen tarafından tam not almıştır ve ilk sezonun reyting oranı oldukça yüksektir. 2. sezona duygusal bir giriş yapılmış olsa da bekleneni verememiş ve dizi 2. sezonun sonunda final yapmıştır

    Genel olarak bakıldığında konusu, müzikleri ve oyuncu kadrosu olarak Türk televizyon dizileri standartlarının üzerindedir ve senaryosununda NBC’ye satılmış olması gerçekten gurur vericidir. Hapishanelerdeki çocuk istismarına farkındalık uyandırması bakımından da örnek bir dizidir. Dizide eleştirebileceğimiz şeylerden birisi de Şerif lakaplı Ecevit'in henüz çok küçük yaşta aşık olduğu Ahu'yu unutamamış olması ve özellikle 2. sezonda bu yüzden Sarı'yla çok kez karşı karşıya gelmeleridir.

   Müsadenizle diziden en çok etkilendiğim sahneyi sizinle paylaşmak istiyorum…

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

Önceki Yazı

Jim Garrison'un Dosyası: Kennedy Suikastı

collateral beauty filmi tanıtımı
Sonraki Yazı

Collateral Beauty (Gizli Güzellik)

Blog Kategorisinde Son Yazılar

Oysa Mutluluk

Bi mevsim Yaprak dala tutunmaya çalışıyor Dal yaprağını dökmeye, Yenilenmeye Peki suç

Default thumbnail

Ben Hijyeniğimdir!

Ben ellerimi hep yıkarım, hijyeniğimdir! Aslında daha dikkatli düşündüğümüzde büyük resimdeki küçük