Tatil Yapmamak Artmış Metabolik Sendrom Riskiyle İlişkili

Kategori: Bilim/Çeviri

Amerikalı araştırmacılara göre tatil yapmak metabolik sendrom gelişme riskini azaltabilir.

Çalışmanın incelemesi geçtiğimiz günlerde JAMA’da yayımlanırken, elde edilen bulgular Psychology & Health dergisinde yayımlandı.

Metabolik sendrom tip2 diyabet, kalp hastalığı ve inme ile ilişkili risk faktörlerinin bir arada bulunmasıyla karakterize bir durumdur.

Araştırma Amerika’daki işçilerin ücretli tatillerinin sadece yarısını kullandıklarını, potansiyel olarak refahı artıracak ve depresyonu azaltabilecek kaçamakları kaçırdıklarını gösterdi.

Yaş ortalaması 43 olan ve yarısı sağlık veya eğitim alanında çalışan çoğunlukla beyaz kadınlardan oluşan 63 erişkinin bel çevresi, kan basıncı, trigliseritler, HDL kolesterol ve açlık kan şekeri ölçümü yapıldı.

Katılımcılar son 12 ay boyunca tatil alışkanlıklarıyla ilgili dijital bir anket doldurdular ve tatil yapmayla metabolik sendrom arasındaki olası ilişkiyi ortaya koymak için eğitimli görüşmeciler ile konuştular.

Sonuçlara göre katılımcıların %40’ı evinde tatil yapıyordu ve 5 tatile yayılan ortalama 14 gün izin kullanıyorlardı.

Ankete katılanlar tatili keyifli ve daha az stresli buldular. Tatil boyunca daha kaliteli uyuduklarını ve daha az alkol aldıklarını bildirdiler.

Katılımcıların %21’i metabolik sendrom kriterlerini taşıyordu ki bu Amerikan toplumundaki oran olan %35’ten daha düşük.

Metabolik sendrom ile tatil yapma arasındaki ilişkinin analizi her bir ara tatilin metabolik sendrom riskini %24 azalttığını gösterdi.

Tatili evde geçirmek de metabolik sendrom gelişme riski azalmasıyla ilişkiliydi.

Syracuse Üniversitesi’nden başyazar Bryce Hruska ” İnsanlar tatilin rahatlatıcı olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle daha sık tatil yapmanın stresi ve buna bağlı fizyolojik uyarılmayı azaltacağını buna karşılık metabolik semptomların daha az ortaya çıkacağını söyledi.

Çeviri

Yazar: Jack Woodfield

Çeviren:Nurullah

Orijinal metin:
https://www.diabetes.co.uk/news/2019/aug/not-taking-holidays-linked-with-greater-risk-of-metabolic-syndrome-91428775.html
(16/08/2019)

1997’de güneyin doğusundaki Kilis’te doğdum. Doğmakla kalmadım büyüdüm de. Üniversite eğitimi için Ankara’da bulunuyorum. Ormantik biriyim, bir şeyler öğrenmekten ve öğretmekten çok haz aldığımı söyleyebilirim. Ayrıca uykunun fizyolojik önemini yeteri kadar kavradığımı düşünüyorum.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

*