the 33 afiş

The 33 Film İncelemesi

/

    The 33 filmi yaşanmış bir olayı ele almaktadır. 2010 yılında Şili San Jose Madeni’nde meydana gelen çöküntü sebebiyle 33 madencinin, yerin 700 metre aşağısında mahsur kalmasını anlatıyor.

    Filme başlarken öncelikle madenin eksiklikleri gösterilmektedir ve yetkili kişiler bu durumun farkındadır. Bunca eksikliğe rağmen çalışanların madene gönderilmeleri izleyici olarak bende cinayet algısı uyandırdı.

    Bence filmin can alıcı noktalarından biri madencilerin her seferinde umutsuzluğa kapılmalarına rağmen içlerinden bazılarının hayata ve ailesine sıkı sıkı sarılıp onlara yaşamayı hatırlatmasıydı. Diğer bir can alıcı nokta ise eşit haklarla yaşayan insanların paylaşım duyguları, hüzünleri, pişmanlıkları kısaca tüm hisleri çok daha derin yaşanırken bu eşitlik biraz olsun bozulsa oluşan gerginlikti. Bu durum beni çok üzdü.

    Böyle söyleyince biraz basit oluyor ancak çaresizliğin verdiği psikolojiyle düşünebilmek için empati yapmak gerekiyor. Bunun için en iyi yol da filmi izlemek. Filmi izlerken sinirlerinizin gerildiğini hissedeceksiniz. Bu minvalde yeri gelmişken The 33 filminin belgesel niteliği taşıdığını söyleyebiliriz.

    Film sadece acıklı durumları ele almamaktadır. Hatta bazı yerlerde o kadar güldüm ki bana izlediğim filmin konusunu unutturdu.

    Filmdeki oyuncuları hayli beğendim. Hikâye zaten ilham verici ve yaşanmış bir olay olması nedeniyle ilgi çekici. Film müzikleri de bence gayet başarılıydı.

    Filmde bazı bölümler yavaşlıyordu, tempo düşüyordu. Ancak ben o bölümlerde bile hiç sıkılmadım. Hatta gerginliğimi azaltmak adına bana yardımcı bile oldu diyebilirim.

    Gerek içerideki yaşam mücadelesi gerekse dışarıdaki ailelerin durumu filmi sürükleyici yapıyor. Hatta Mario benim en sevdiğim karakterdi. Karakter demek doğru mu onu da bilmiyorum sonuçta bunların hepsi yaşanmış. İsimler gerçek kişilere ait.

    Buna benzer durumlar birçok ülkede meydana gelmektedir. Bizim ülkemizde 2014 yılında meydana gelen Manisa’nın Soma ilçesinde, kömür madeninde çıkan yangın sebebiyle 301 madenci hayatını kaybetmişti. Bu durum ülkemizin en çok can kaybıyla sonuçlanan madencilik ve iş kazası olarak kayda geçmiştir. Bu gibi durumlarda tedbir almak çok önemlidir. Yaşanan facialar bir kişinin hayatını değil birçok insanın hayatını etkilemektedir. Bu gibi hayati riski yüksek işlerde en azından prosedürlerin uygulanması, prosedürler gereği tedbirlerin alınması gerekmekte. Bu tür faciaların bir daha yaşanmamasını canı gönülden umut ediyorum.

    Velhasıl The 33 filmini izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. The 33 filmini izledikten sonra yorumlara film hakkındaki görüşlerinizi yazarsanız sevinirim. Keyifli seyirler. Sağlıcakla kalın…

    Konuk Yazar: SEMANUR

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar