The Mandalorian Dizi İncelemesi – Star Wars

/

İlk Star Wars (dilimizdeki tercümesi ile Yıldız Savaşları) filminin üzerinden 42 sene geçti. O günden bu yana ana hikayeyi anlatan 6 film, onlarca oyun ve onlarca fan filmi, animasyon dizileri, kitaplar, başarılı olan ve olmayan yapımlar çıktı. Lucas Film el değiştirdi ve Disney’e satıldı ki bu Star Wars hayranları arasında kınamayla karşılandı. Ve şimdi Star Wars evreni yeni bir dizi ile yine karşımızda: The Mandalorian

Star Wars (Yıldız Savaşları), George Lucas tarafından yapılan bir evren. Ve bu evrenin en büyük hikayesi “Jedi”lar ile “Sith”ler arasındaki sonu gelmez mücadeleyi konu alması. Bu mücadeleyi en büyük haliyle gördüğümüz yapımlar ise Star Wars evreninin ana hikayesini oluşturan 6 film. İlk çıkan 3 film aslında ana hikayenin ikinci yarısını anlatıyor. Bu yüzden ilk önce 1999, 2002 ve 2005 yıllarında çıkan Bölüm 1, 2, 3 izlenmeli. Daha sonra 1977,1980 ve 1983 yıllarında çıkan Bölüm 4, 5, 6 izlenmeli.

Ana hikayeyi anlatan bu filmler ve bahsetmediğimiz animasyon diziler dışında merak edilen birçok şeyi irdeleyen oyunlar da mevcut. Ama 2019 yılının sonlarına doğru çıkan The Mandalorian dizisi Star Wars hayranlarını gerçekten heyecanlandırdı sanıyorum. Çünkü şirketin Disney’e satılması ile heyecanla beklenen oyun ve film projeleri iptal edildi. Disney daha çok dikkat çekecek ve alternatif evren diye isimlendirilen ana evrendeki hikayeyi değiştirebilecek yapımlara imza atmaya başladı. Bunlara verilebilecek en büyük örnek de son zamanlarda çıkan Star Wars filmleri (ki bunlar da Bölüm 7, 8 ve 9 olarak geçiyor). Dizimiz de Bölüm 6 (Jedi’ın Dönüşü) ile Bölüm 7 arasında geçiyor.

The Mandalarion dizisine gelirsek, bu evrende Mandalorlar diye ünlü bir ırk var. Ve bu ırk büyük bir savaş sonrasında yok oluyor. Gezegenleri Mandalor büyük bir yıkımdan geçiyor. Star Wars’ın bazı yapımlarında bu konu üzerinde de durulmuş. Dizinin ilk bölümü izledim ve anladığım kadarıyla Mandalorlar tekrar bir araya gelmeye çalışıyor. Dizimizin baş karakteri Dyn Jarren (ismini her yerde bulamazsınız) da buna hizmet ediyor.

Ayrıca dizide ana filmlerden bildiğimiz Yoda’nın ırkından bir bebekle de karşılaşıyoruz. Sosyal medyada Baby Yoda demişler ama gerçek ismini bilmiyorum. Ve yaşı tam olarak 50! Bir bebek nasıl 50 yaşında derseniz, Yoda’nın ırkı yüzlerce yıl yaşıyor ve bebeklerinin de bu yaşta olmaları gayet normal. Tabi normalde bu ırkın soyu tükendi olarak biliyorduk. Bu yüzden bebeğin nereden çıktığı bir muamma. Yoda ile Yaddle’ın (yine ana filmlerde az gördüğümüz Yoda’nın ırkından bir kadın Jedi) yasak aşkının meyvesi olabilir diyenler var ama bana pek mantıklı gelmedi.

Mandalorlar büyük bir ırk olarak biliniyormuş ve savaş yeteneklerini çok önem veriliyormuş. Star Wars’ın ana hikayesinde geçen Jango Fett ve Bobo Fett de Mandalordu. Ve klon askerleri de Jango Fett’in kopyaları zaten.

İlk bölümünü izledim ve gerçekten güzel bir aksiyon dizisi. Tavsiye ederim. Özellikle Star Wars bilenlere.

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin kendine göre haklı olduğuna inanan bir şahısım. Çağ deviren fikirler üretmeye tekrar başlamamız gerektiğine inanırım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar