Demir Dev (1991) Film İncelemesi

Şu ana kadar izlediğim en iyi animasyon filmlerinden biriydi. Orjinal adı Iron Giant olan animasyon filmi, bir çocukla uzaydan dünyaya bilinmeyen bir sebepten dolayı gelen bir Demir Dev arasında geçiyor. 1991 yılı yapımına göre harika efektlere sahip bir animasyon filmi olmuş. Senaryosu da muhteşem. Eğer küçüklere izletirseniz büyük dersler alacaklarına eminim. Aileyle izlenebilecek güzel bir animasyon filmi.

Bazı mecralarda filmi izlerken ağladıklarını söylüyorlar ve gerçekten de öyle. Şahsen ben ağlamadım filmi izlerken veya filmin sonunda ama filmin verdiği duygusal anlamlar insanın gerçekten içini acıtıyor. Film her ne kadar 27 sene önce yapılmış olsa da filmin sahneleri ve diyaloglarında geçen cümleler günümüz insanına hala ders verecek nitelikte.

Film, fırtınalı bir gecede denize, bir meteorun düşmesiyle başlıyor. Başta bunun meteor olduğunu zannediyoruz. Ama o sırada teknesinde fırtınayla mücadele eden yaşlı bir adam karşılaşınca bunu bizim demir dev olduğunu anlıyoruz. Orada dikkat etmeyebiliriz ama yaşlı adamın teknesi neredeyse batmak üzere. Ama bizim demir dev adamı kurtarıyor. Yaşlı adam kasabasına döndüğünde olayı herkese anlatıyor ama kimse inanmıyor. O sırada orada bulunan yaramaz kahramanımız Hogarth da sadece şöyle bir dinliyor. Tabi ki ilgisini de çekiyor, bu farklı “hikaye”. Gece tek başına kaldığında ve dışarıdan gelen gürültüleri takip ettiğinde bizim demir devle karşılaşıyor. Demir dev ne yer sizce? Tabi ki metal. Sonra olaylar olaylar. Kahramanımız başta bu durumu annesine  anlatmaya çalışıyor ama annesi çocuğunu doğru düzgün dinlemiyor bile ve inanmıyor da. Burada çocukların da bir birey olduğuna ve onlarında ciddi bir şekilde dinlenmesi gerektiğine dikkat çekilmek istenmiş büyük ihtimalle, Ki öyle zaten, onları da dinlemek lazım.

Sonra bizim kahramanımız Hogarth ile Demir Dev arkadaş oluyor. Hogarth ona konuşmayı öğretiyor, duyguları öğretiyor. Hogarth ona silah değil, duyguları olan iyi biri olmayı öğretiyor. Özellikle şu cümlesi hoşuma gitmişti, bir çocuk için söylemesi garip olsa da: “Öldürmek güzel değil, ölmek güzel.”

Elbet bir yerde insanlarla karşılaşmaları gerecek ve karşılaşıyorlar da. Tabi bizim demir dev insanları korkutuyor. Aslında insanlar demir devden korkuyor demek daha doğru. Ve bundan sonra asıl macera başlıyor. İyi seyirler.

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin kendine göre haklı olduğuna inanan bir şahısım. Çağ deviren fikirler üretmeye tekrar başlamamız gerektiğine inanırım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Sanat, Sinema & Tiyatro Kategorisinde Son Yazılar