amerika skandal
Soldan sağa doğru: George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt ve Abraham Lincoln.

Amerika Tarihindeki 7 Politik Skandal

/
1

Politik skandallar genellikle para ve makam hırsı yüzünden ortaya çıkmıştır. Bunların yanında diğer faktörler genellikle mentorluk, şaşkınlık, saplantı, ahlaki iflas, yanlış bağlılık veya yanlış karar vermedir. Bazen olaya karışanların sonu yıkıcı olabilir ancak bazen de yara almadan kurtulurlar. Skandalların tarihsel etkisi geçici veya kalıcı olabilir ve derin de olabilir. Amerika tarihindeki en büyük siyasi skandallardan yedisine bakalım.

Watergate Skandalı

Watergate Skandalı
Watergate Skandalını anlatan bir gazete sayfası.

1970’lerin başındaki Watergate skandalı, Amerikan siyasi skandalların altın skandalıdır. Çünkü Richard M. Nixon bir skandal yüzünden istifa eden ilk ve tek ABD başkanıdır. Beş erkek, 17 Haziran 1972’de Demokratik Ulusal Komite’nin Washington’daki karargahına, Washington’daki Watergate kompleksine girerken, Nixon’ın Cumhuriyet yönetimi hakkında yapmış olduğu konuşmaları gizlice kayda aldılar. Kaydı alan Washington Post gazetecileri Bob Woodward ve Carl Bernstein (“Deep Throat” olarak bilinen bir muhbirin desteğiyle) (daha sonra FBI Direktör Yardımcısı Mark Felt olarak görüldü) Yargıç John J.’nin başkanlığında yargılandılar ve yaptıklarının suç teşkil etmediğine karar verildi. Bunun üzerine 9 Ağustos 1974’te Nixon istifa etti. Nixon’ın danışmanlarından ve yardımcılarından bir düzinesi hapis cezası aldı. Nixon ise halefi olan Başkan tarafından affedildi.

Teapot Dome Skandalı

Teapot Dome Skandalı

Başkan Warren G. Harding görünüşe göre arkadaşlarını nasıl seçeceğini gerçekten bilmeyen saf bir adamdı. Kendisini Harding’in yükselen yıldızına bağlayarak siyasette yükselen Ohio Gang’ın pek çok üyesi bu skandala karıştı. Avukat General Harry Daugherty, Harding’in uzun süredir devam eden kampanya yöneticisiydi ve devlete alkol tedarik etmekle suçlandı. Ancak Harding’in karıştığı skandal İçişleri Bakanı Albert B. Fall tarafından tasarlanmıştı. Amerika Deniz Kuvvetleri’nin enerji ihtiyaçları için iki büyük petrol rezervi- Elk Hills, California ve Casper, Wyoming yakınlarındaki Teapot Dome adı verilen yerde bulunuyordu. Fall, Harding’i rezervlerin kontrolünü Donanma’dan İçişleri Bakanlığına devretmeye ikna etti. Daha sonra, 1921–22 yıllarında, ihale yapılmadan Fall, Elk Hills’i Pan Amerikan Petrol Şirketi’nden Edward L. Doheny’e ve Mammoth Oil’den Harry F. Sinclair’e Teapot Dome’u kiraladı. Fall’un daha sonra Kongre tarafından sonlandırılan bu sözleşme için rüşvet olarak verilen 400.000 $’a yakın para aldığı ortaya çıktı. Harding hiçbir zaman skandala kişisel olarak dahil edilmedi ancak bununla ilgili yaşadığı stres sağlığına zarar verdi ve ofisinde öldü.

Amerika Whiskey Zinciri Skandalı

Whiskey Zinciri Skandalı
Amerika Whiskey Zinciri hakkında bir karikatür.

Harding gibi, Ulysses S. Grant de dürüst bir kişi olarak görülüyordu. Grant, azalan siyasi desteği arttırmak için iç gelir uzmanı Orgeneral John McDonald’ı Missouri’ye gönderdi. McDonald, viski damıtıcısının kurduğu çok aşamalı bir suç şebekesi olan “Whisky Ring”e dahil oldu. Hazine ve İç Gelir temsilcileri, dükkân sahipleri ile birlikte federal hükümeti dolandırmak için 1,5 milyon dolar tutan içki vergilerini manipüle ederek birlikte çalıştı. 1875’te Hazine Sekreteri Benjamin Bristow’un bu zinciri kırdığı sırada Grant, özel bir savcı olarak John B. Henderson’ı atadı. Suçlanan 237 kişiden 110’u mahkûm edildi.

Credit Mobilier Skandalı

Credit Mobilier Skandalı
Credit Mobilier Skandalı hakkında bir karikatür.

Grant yönetimi, Crédit Mobilier Skandalı tarafından da tehdit edildi. Bu kez, hükümetin onayladığı hisse senetlerinin ve tahvillerin satışı ile finanse edilen, devlet tarafından onaylanmış bir arazide kıtalararası bir demiryolu inşa eden Union Pacific Demiryolunun sahipleri, Crédit Mobilier of America’yı yeniden adlandırdıkları için küçük bir yatırım şirketi kullandı. 33 milyon dolar ile 50 milyon dolar arasında bir kar elde ederek, demiryolunu inşa etmenin fiili maliyetinin yaklaşık iki katı harcadılar. Hükümet desteğini körüklemek ve kongre soruşturmasını engellemek için, Crédit Mobilier’in kurucularından aynı zamanda Massachusetts Temsilciler Meclisinin bir üyesi olan Oakes Ames, 20 çalışanının yanı sıra Başkan Yardımcısı Schuyler Colfax’a hisse senedi sattı. Skandal patlak verince, Union Pasific’in hükümet direktörlüğünü üstlenen Ames ve James Brooks kınandı. Bununla birlikte, Colfax ve gelecekteki Başkan James A. Garfield de dahil olmak üzere, bir zamanların önde gelen Union Pasific hissedarlarının ilişkileri kesildi.

Amerika – İran – Gerilla İlişkisi

İran – Gerilla İlişkisi
İran – Gerilla İlişkisi üzerine basılan yayınlar.

ABD’nin politikası gereği yasaklanan iki eylem, Ronald Reagan başkanlığının ikinci döneminde ortaya çıkan İran-gerilla ilişkisinin merkezinde yer aldı: (1) Lübnan’da tutulan Amerika rehineleri için özgürlük kazanma girişiminde İran’a silah satışı ve (2) bu satışlardan elde edilen kârların bir kısmının Nikaragua’daki gerillaların karşı-devrimci çabalarına askeri destek sağlamak için kullanılması. Reagan fonların çeşitliliği hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığını iddia etti; Başkan Yardımcısı George H.W. Bush’un bu teşebbüste “operasyonel” rolünün olmadığı tespit edildi. Katılımcıların çoğuna tanıklıkları ve sonrasında başkanlık görevleri karşılığında verilen dokunulmazlık, aşırı sayıda kişiden çok azının cezaevine gireceği anlamına geliyordu.

Bu yazımızı da tavsiye ederiz:  Ubıhça Konuşan Son Kişi Tevfik Esenç ve Ubıhlar

Bill Clinton – Monica Lewinsky İlişkisi

Bill Clinton – Monica Lewinsky
Monica Lewinsky ve Bill Clinton

ABD’deki bir soruşturma için bağımsız danışman olarak görev yapan Kenneth W. Starr, Başkan Bill Clinton’un Beyaz Saray stajyeri olan Monica Lewinsky ile cinsel ilişkiye girdiğini iddia etti. Clinton, Ağustos 1998’de Lewinsky ile olan ilişkisini kabul etti. Ancak yapılan soruşturmaların hepsinde suçsuz bulundu.

Chappaquiddick Olayı

Chappaquiddick
Chappaquiddick Olayı – Mary Jo Kopechne

Ted Kennedy’nin Amerika başkanı olma şansı, 18 Temmuz 1969 gecesi Massachusetts’teki Chappaquiddick Adası’na giden küçük bir köprüde aracının denize düşmesi ve 28 yaşındaki Mary Jo Kopechne’nin ölümüyle olan ilgisi yüzünden zayıfladı. Kennedy, hepsi evli olan altı kardeşten biriydi. Kopechne, Kennedy’nin kullandığı araba köprüden düştüğünde tek yolcuydu. Kennedy, ertesi sabah arabada kapalı kalmış halde bulunan Kopechne’yi kurtarmaya çalıştığını iddia etti ancak kız boğulmuştu. Olayı polise bildirmesi 10 saat sonraydı. Kennedy siyasi kaderini Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nu yeniden seçen Massachusetts seçmenlerine bıraktı. Ancak bu olay Kennedy’nin yakasını hayatı boyunca bırakmadı.

1 Comment

  1. Amerika iran gerilla olayı çok enteresan! devletler zor durumda kalınca demek ki bu tür işlere girebiliyor. amerika bile olsan bu tür işlere girebiliyorsun ve yalanların ortay açıkabiliyor. o yüzden her zaman adil ver şeffaf olmak zorundayız.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Politika Kategorisinde Son Yazılar