Bu Savaş Benim
Bu Savaş Benim

Bu Savaş Benim (This War of Mine)

/

Yeri geldiğinde sizi ağlatabilecek, insanlar bu kadar kötü duruma düşmemeli dedirtecek bir oyun. Türkçe karşılığı Bu Savaş Benim olan This War of Mine isimli oyunda bir asker ya da savaşan bir insan olarak değil, bir sivil olarak hayatta kalmaya çalışıyoruz.

Öncelikle şunu söyleyeyim, bu oyun yapılırken Bosna Savaşı’ndan esinlenilmiş. Oradaki insanların keskin nişancılar tarafından vurulması, askerler tarafından öldürülmesi, açlık, hastalık bu oyunda işlenmiş konu olarak. Gerçi oyunda mağdurlar Hristiyan gibi gösterilmiş ama çok da önemli değil. Oyunu oynarken anlayabiliyorsunuz Bosna Savaşı’ndan esinlenildiğini.

Bildiğimiz savaş içeren bilgisayar oyunlarında genelde mermi toplarsınız yerden, otomatik iyileşirsiniz, hastalanmazsınız. Ama This War of Mine’da bunları ya bir yerlere gidip yağmalayacaksınız ya da çalacaksınız. İşte bu çalma durumu oyundaki karakterler üzerinde kötü etki bırakıyor. Bazen yiyecek bulabilmek için oyunda sivilleri vurmak, öldürmek zorunda kalıyorsunuz. Oyunda hırsızlarla, yağmacılarla, askerlerle veya milislerle karşılaşıyorsunuz. Onları da öldürecek misiniz? Tabi oyunda seçim size kalmış. Ama insan aç kalınca neler yapmaz ki? Oyundaki temalardan biri de bu işte. Hırsızlık yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ama oyun gerçek hayata o kadar uyumlu ki bu durum morali de etkiliyor. Birlikte yaşadığınız insanlar evi terk edip gidebiliyor.

Bu Savaş Benim
Bu Savaş Benim

Tabi bu gibi durumlarda vurulabiliyorsunuz da. Kendinizi savunmak için yine bir yerlerden silah almak/çalmak zorundasınız. Vurulursanız eğer öyle başka yerdeki gibi hemen iyileşme yok! Sargı bezi bulmak zorundasınız. Mecbur çalacaksınız yoksa arkadaşınız ölecek. Soğuk var sonra oyunda. Soba için yakıt bulmak zorundasınız. Soğuktan veya başka sebeplerden hasta oluyorsunuz, ilaç gerek mecburen. E nereden bulacaksın? Çalacaksın. Çalmak zorunda kalacaksın. Peki doğru mu çalmak? Yoksa savaşta olan savaşta mı kalır?

Oyunda sadece yetişkin siviller değil, çocuklar da var. Bazen yeğeniniz, bazen komşunun çocuğu, bazen de size sığınan, sığınmak zorunda kalan yavrucaklar oluyor. Çocukları da sokakta bırakacak değiliz ya. Elbette onları yanımıza alıyoruz. Her gün çocuklarla oynamak, onlarla konuşmak zorundasınız. Bazen oyuncak bulup getirdiğinizde nasıl da seviniyorlar.

Bu Savaş Benim
Bu Savaş Benim

Tabi oyunun bitimi de var. Açlıkla, soğukla, hastalıkla mücadele ettikten belli gün sonra ateşkes oluyor ve savaş sona eriyor. İşte burada şöyle bir durum var, eğer oyunda sivil insanların eşyalarını çalmışsanız veya onları öldürmüşseniz, oyun o karakter için kötülük seviyesine göre kötü sonla bitiyor. Buna göre ya sevdiklerine kavuşuyor ve güzel bir hayat geçiriyor ya da kimsesini bulamadan yalnız ve mutsuz devam ediyor.

Bu yazımızı da tavsiye ederiz:  Blog Nedir?

This War of Mine öyle sıradan oyunlardan değil, emin olabilirsiniz. Türkçesi Bu Savaş Benim olan bu oyunu oynarsanız baya etkisinde kalacaksınız. Bu oyunla ilgili ekşi sözlükte güzel yorumlar var. Onlara da bakabilirsiniz.

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin kendine göre haklı olduğuna inanan bir şahısım. Çağ deviren fikirler üretmeye tekrar başlamamız gerektiğine inanırım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Genel Kategorisinde Son Yazılar