deep web

İnternetin Karanlık Yüzü

Deep web, halk arasındaki adıyla derin internet

Herhangi bir arama motorunda deep web ya da derin internet şeklinde yapacağınız görsel aramasında karşınıza çıkacak olan ilk şey bir ice berg(buz dağı) olacaktır. Buzun üst tarafı normal tarayıcılarla ulaşılabilen interneti (surface web) alt tarafıysa derin interneti (deep web,dark net) temsil etmektedir. Surfacenet 8 seviyeli internetin 1. yani herkes tarafından kullanılabilir ve güvenli seviyesidir ve 8.seviye doğru ilerledikçe internetin korkunç tarafları ortaya çıkmaktadır

Nasıl girilir ?

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki deep webe girmek herhangi bir suç teşkil etmemektedir fakat içeriğin %95 inden fazlası suç odaklıdır. İlk 3 seviye ve 4.seviyenin bir kısmına normal seviyede bir bilgisayar ve internet ağı olan, bilgisayarında tor browser bulunan, iyi derecede ingilizce bilen ve meraklı bir kişi tarafından çok rahat ulaşılabilir. Yazımda bahsettiğim birçok illegal içerik de bu seviyelerde yapılmaktadır. Peki ya sonrası? Sonrası tamamen efsanelerden ibaret. İleriki seviyelere internetin marinası denir ve sadece özel cihazlarla girilir. Son seviye olarak bilinen 8.seviyede (god of system – internetinin tanrısı) olduğu söyleniyor. Daha önce de dediğim gibi bu seviyelerdeki bütün bilgiler efsaneden ibaret ve kesinliği olmayan bilgilerdir.

Peki ne işe yarar?

Hakkında doğruluğu ya da yanlışlığı kesin olarak bilinmeyen birçok bilginin yer alır; normal Google, Bing ya da Yahoo aramasıyla ulaşamayacağımız birçok sitenin yanı sıra, kiralık katiller, infaz timleri, istenilen ülkede istenilen yere soygun yapabileceğini iddia eden hırsızlar, basit uyuşturucu yapım videoları ve daha birçok gereksiz ve zararlı bilgi mevcuttur. Bunlardan bir kısmı ilginizi çekebilir fakat şunu söyleyebilirim ki giriş yaptığınız andan itibaren çok iyi ingilizce bilmeniz gerekir. Neden çok iyi çünkü herhangi bir siteye yapılmış basit bir yazım yada imla hatası dahi sizi siber çetelerin hedefi haline getirebilir. Tor browser sizin esas ip’nizi ve nerden giriş yaptığınızı gizleyecektir fakat burada dünyanın en büyük hackerleri bulunmaktadır ve onlar için sizin ip’nizi bir siber saldırıda ya da bir siber terör olayında kullanmak çocuk oyuncağıdır.

Kimler var burada ?

2.seviye ile 8.seviye arasını (Dark net) yaklaşık 1 milyon kişinin kullandığı söylenmektedir oysa 1.seviye diğer adıyla surfacenet yani normal arama motoruyla ulaşılabilen kısmı 2-3 milyar insanın kullandığı bilinmektedir. 4.seviyeden sonrasını kimlerin veya kaç kişinin kullanıldığı bilinmemektedir hatta 8.seviyeye henüz kimsenin ulaşamadığı düşünülmektedir.

Bazı özel terimler

Bitcoin, para birimidir. 2007 yıllında 1 bitcoin 15 dolar seviyesindeyken şuan binlerce dolardan bahsedilmektedir.

Tor browser, darknet'in giriş kapısıdır. Giriş yaptığınız bölgeyi, ip'nizi ve kimliğinizi gizleme imkanı sunar.

Grams, arama motorudur

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

İnternet Kategorisinde Son Yazılar