20 milyon ağaç

20 Milyon Ağaç Dikme Kampanyası ve Youtube

1

Son zamanlarda yoğunluğumdan ötürü interneti çok takip edememiş olsam da yine tufan gibi bir trend başladı. Yalnız bu trend, tiktok gibi uygulamalarda olan garip danslardan değil. Bu sefer bir amaç var. 20 milyon ağaç dikilecek.

Aslında olay çok karmaşık değil. 25 ekim 2019’da Mr. Beast adlı youtube videoları çeken kanal (şu an 25.5 milyon takipçiye sahip), takipçilerinin yirmi milyon ağaç diktiğin bir video yap demesi üzerine bir video yayınladı. Özetle, videoda 20 milyon ağaç dikme amacıyla, sabah saatlerinde işe koyulup bir otobüs insanla akşama kadar ağaç dikiyorlar. Günün sonunda 1000 küsur ağaç dikebiliyorlar, kolay iş değil elbette. Videonun sonunda ise tüm takipçilerini bir siteye bağış için yönlendiriyor ve böylece internetteki her şey gibi patlayıp gidiyor. Bir ağaç için bir dolar bağış yaptığınız bu sitede şu an itibariyle on bir milyon dolar bağışı yapıldı. Sadece bir haftada inanılmaz bir başarı.

Mr.Beast daha önceden de en çok takipçi için yarışan Pewdiepie ve T series akımında da Pewdiepie tarafını tam bir fanatik gibi tutmuş ve panolar, pankartlar, reklam arabaları kiralamıştı. Hatta belki hatırlarsınız Super Bowl’da “sub 2 pew die pie” pankartı açmıştı.

pewdiepie

Genel olarak videolarında normalde yapılamayacak kadar saçma şeyler yaptığını görebilirsiniz. Yayıncılara yüz bin dolarlık bağış yapma, sokaktaki insanlara on bin dolar karşılığında acı biber yedirtme, yüz bin kere pewdiepie deme gibi… Sonuç olarak bu sefer bir sürü vakfa, kuruluşa taş çıkarırcasına izleyicilerinin de isteği ile bir bağış akımı başlattı. İlk yardımı da kendisi yaptı ve tam olarak yüz bin dolar.

Tamam, şimdiye kadar işler normal ama bundan sonra patlamanın şoku geliyor. Alan Walker bir dolar ile Mr. Beast’i geçiyor ve Mr. Beast tekrar bağış yaprak Alan Walker’ı geçiyor. Sonra twitter üzerinden Elon Musk bu olayı görüyor ve bir milyon dolar bağış yapıyor. Ardından başka youtubecular video yayınlıyor bağışta bulunuyor. Tobias Lutke, bir milyon bir lira bağış yapıyor derken işte doğa için muhteşem bir adım atılıyor. Öyle bir adım ki bütün ağaçların dikilmesi 2022 yılı Aralık ayına kadar süreceği planlanıyor.

elon musk 1 milyon ağaç bağışı

teamtrees.org sitesinden veya Youtube’dan bağış yapılabiliyor ve bu sitede en çok bağış yapanları görebilirsiniz; yukarıda bahsettiğim gibi. Biraz da bağışın gittiği yardım kuruluşu hakkında konuşalım. Arbor Day Foundation, kâr amacı gütmeyen bir yardım kuruluşu. Amerikalı bir kuruluş ve hem ulusal hem de dünya çapında projeleri var. 1972’de kurulmuş ve şuanda ise en büyük ağaç diken kuruluşlardan birisi. Yıllık raporunu sitede görebilirsiniz çünkü dergi halinde yayınlıyorlar ve diktikleri yerleri gösteriyorlar. Aynı şekilde sitelerinde projelerine bakabilirsiniz. Yirmi milyon ağaç dikilirse ne olacağını anlatan bir başka video da var, onu da izlemenizi tavsiye ederim.

Bakmak isteyeceğiniz linkler:

Teamtrees= https://teamtrees.org/

Arbor Day Foundation= https://www.arborday.org/programs/

Mr.Beast’in youtube vidyosu= https://www.youtube.com/watch?v=HPJKxAhLw5I

20 milyon ağaç dikilirse ne olur?= https://www.youtube.com/watch?v=-cPdImejxEQ

1 Comment

  1. ASlında ağaç dikmek ve çiçek Türk kültürünün en temel ögelerinden biriyken nasıl oldu da böyle bunları unutur hale geldik. 16. yy seyyahlarına baktığınız zaman her Türk evinin olağanüstü çiçeklerle dolu olduğunu her köy meydanına mutlaka çınar dikildiğini ev yapanın hemen yanına ağaç diktiği yazar. ama şimdi maalesef çocuklarımızı eğitemiyoruz

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

İnternet Kategorisinde Son Yazılar