yapay zeka ai

Orijinal Ressamcılık – Yapay Zeka İle Resim Üretme “AI”

/
4

Resim çizmeyi sever misiniz? Kafanızın içindeki şekilleri kâğıda dökemediğinizi mi düşünüyorsunuz? Hep ressam olmak istediniz ama hayat şartları sizi engelledi mi? Bu yazıdan sonra bunlar ve benzeri tüm sorunlarınız yok olacak. Hızlıca, sizi oyalamadan başlıyorum ancak uyarayım konumuz AI, artificial intelligence, yapay zekâ; nasıl resim çizilir değil.

Oflayıp puflamayın hemen, asıl konudan şaşmadık. Sizleri, yapay zekâ sayesinde en ünlü ressamların arasına çıkaracağım ancak oraya gelmeden bir iki sıkıcı söz daha sizi bekliyor. Son zamanlarda NFT’leri duymuşsunuzdur. Yapay zekâ ile grup grup üretilip piyasaya sunulduğunu sonra da satıldığını vesaire… Bu değişik para kazanma sistemleri üzerinden belki de hepimiz adına gerçekten iyi olan bir gelişme doğdu. Artık AI sistemleri sizlerin verdiği sözcükleri alıp arama motorlarında aratıp ortak renk şekil şemalarını çıkarıp bir tabloya dönüştürüyor. Şaşırtıcı değil mi? Yani: Artık kâğıda kaleme gerek yok. Aklımda olanı aktaramıyorum demek de şartları suçlayanlarda artık geçmişte kaldı. Aklınızdaki portreyi, natürmort veya peyzajı artık üretebilmeniz çok çok kolay. Tek yapmanız gereken resimde istediğiniz şeylerin betimlemesini yapmanız ve sistemi çalıştırmanız.

Buraya kadar gelen okuyucularımı kaybetmemek için bir örnek vereyim;ai

tamamen bilgisayar eseri 4 tane çiçek resmi. Gördüğünüz üzere bir tane çiçek türüne benzetmeniz çok zor ancak sistem girdiğiniz betimlemeleri, sözcükleri arama motorlarında aratıp bulduğu sonuçları taradıktan sonra ortak bir sentezde bulunuyor. Sentezin sonucu genellikle yepyeni, hiç görülmemiş bir sonuca varıyor. Yani, korsan parçalardan oluşan orijinal bir resim. Göz alıcı, müthiş, değişik, ufuk açıcı, yeni, yepyeni bir sistem.

Şimdi aklınızda bir soru var ki o soru zaten buraya geliş amacınız: Ben bu sisteme nasıl ulaşabilirim? Devam ediyorum.

Midjourney AI

Benim şahsi olarak en sevdiğim güncel AI. Az önceki gördüğünüz çiçekli olan resim bu sistem tarafından yapıldı, gerçekçi ve göz alıcı değil mi?
Öncelikle sisteme kayıt olmanız gerekiyor ve kaydolan her kullanıcısına 25 kere -bedava olmak üzere- resim üretme hakkı tanıyor. Zaten ikince kullanımınızdan sonra uyuşturucu gibi sizi içine çekiyor. Yalnız gündelik internet kullanıcısına olabilecek en büyük engel uygulamanın discord adlı başka bir uygulamada çalışıyor olması. Dolayısıyla discord adlı uygulamayı indirip üyelik bağlamanız gerekiyor, aklınızda bulunsun.
Gelelim nasıl resim ürettiğinize. İlk olarak discord uygulamasında Midjourney odasına gidiyorsunuz ve yeni başlayanlar için odalardan birisine girip /imagine yazıyorsunuz mesela ben yazdım, biraz güncel konu, “/imagine virüs, corona, histology, electron microscope, photorealistic” ve bana çıkan 4 sonuç: yapay zeka ile resim

Burada bitmiyor sistem daha da derinleşiyor. Geldiğimiz bu noktada bize tekrar soru soruluyor. Bu dört resimden hangisi daha çok ilginizi çekti? Diyelim ki ikincisi. Bu ikinci resmin varyasyonlarını üretebiliyorsunuz yani ona benzeyen diğer resimleri… Sonra yine başka bir dörtlü arasından seçenek sunuluyor böyle böyle aklınızdaki resme, istediğiniz aranjmana ulaşıyorsunuz. Ulaştığınız zaman ise resminizi upscale edebiliyorsunuz yani hem boyutunu hem de detaylarını arttırıyorsunuz. Benim bu işlemler sonucu ulaştığım sonuç: yapay zeka ai

Görüldüğü gibi inanılmaz bir sistem. Bu yazıyı okuyan herkesin denemesini şiddetle öneririm.

Ek olarak bahsetmek istediğim başka Text-to-image AI sistemleri mevcut, bu sistemlerde aynı şekilde, girdiğiniz kelimeleri temel alarak bir resim üretiyor hatta aralarında telefon uygulaması da var.

Sıralayacak olursam:

  1. Nightcafe
  2. DALL-E veya Craiyon
  3. Dream by WOMBO
  4. Pixray

 

Keyifli üretici günler dilerim. Özellikle sunum yapacak, youtube için video kapağı hazırlayacak, instagram tanıtımı yapacak veya benim gibi blog yazısı yazacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin diyorum. Bu kısa yazı, resim çizecek arkadaşlardan çok sizi kurtaracak gibi.

4 Comments

  1. İlgi çekici bir konu. AI ilerlemesi farklı alanlarda farklı çözümler üretiyor. Ama çicek resimlerinin biraz yapay durduğunu söylemeden geçemeyeceğim. LOTR ve Hobbit filmleri arasında fark gibi doğallıktan uzak duruyor

    • Bu resimler 5 dakika içerisinde ve 2-3 sefer AI’dan geçerek yapıldı. Ama 1 saat kadar ayırabilirseniz gerçek hayattan ayıramayacağınız resimler ortaya çıkıyor. Hatta bakın abartmıyorum 2-3 yıla elektronik ressamlık ve-veya photoshop ile resim çizme, İstanbul’da göncü olmak gibi bir şey olacak. Bunu da buraya yazdım.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

İnternet Kategorisinde Son Yazılar