e spor cs go

CS:GO ve E Spor Hakkında, Madalyalar

/

Counter Strike 1999 yılında Half Life oyununun bir modu olarak Minh “Gooseman” Le ve Jess Cliffe tarafından yaratıldı. Daha sonra Valve şirketi tarafından 2000 yılında oyun ve isim hakları alındı. Valve tarafından oyunun güncellemelerini daha düzenli paylaşmak adına Steam adında bir oyun platformu kuruldu. 2004 yılında grafikler ve oyun dinamiklerinde iyileştirilmeye gidilerek Counter Strike Source yayınlandı. Son olarak 2012 yılında Counter Strike serisinin son ve en gelişmiş oyunu olan Counter Strike Global Offensive (CS:GO) yayınlandı.

counter strike e spor
CS:GO (Counter Strike: Global Offensive) 21 Ağustos 2012 tarihinde hayatımıza girdi. Ana olarak diğer Counter Strike oyunlarıyla aynı mantıkla oynanmaktaydı. Terörist ve Antiterörist olmak üzere 5’er kişilik iki takımın birbirlerini silahlar ve bombalar yardımıyla görevleri tamamlama ya da birbirini yok etme yarışıdır. Resmi CS:GO sunucularında iki çeşit görev vardır: Bomba kurma ve rehine kurtarma. Bomba kurma görevinden Terörist takımı, belirlenen noktalardan birisine verilen bombayı kurmaya ve o bombayı patlatmaya çalışır. Antiterörist takımının görevi ise belirtilen alana bombayı kurdurtmamak yada kurulan bombayı imha etmektir. Rehine görevinde ise amaç teröristler tarafından tutulan rehinelerin Antiteröristler tarafından güvenli alana sağ biçimde götürülmeye çalışılmasıdır. Daha önceki Counter Strike sürümlerinde ve birçok CS:GO sunucusunda farklı modlar bulunsa da resmi sunuculardaki görevleri bu ikisi oluşturmaktadır.

E-spor kelime anlamı olarak elektronik spor anlamına gelmektedir. Yani organize bilgisayar oyunlarıdır ve profesyonel oyuncular ve takımların karşılıklı oyun oynaması mantığına dayanır. CS:GO e spor alanında League of Legend, Dota 2 ve Hardstone gibi oyunlarla birlikte en çok oyuncu ve izleyici kitlesine sahip oyunlardan birisidir. Türkiye ve dünyada birçok e spor takımı arasında düzenlenen ve çok yüksek para ödüllü CS:GO turnuvaları düzenlenmektedir. 2016 yılında düzenlenen ülkeler arası dünya şampiyonasında Türkiye 1. Olmuştur. E spor CS:GO alanında en önemli takımlarımızdan birisi olan ve tamamı Türk oyunculardan olan Space Soldiers dünya genelinde birçok büyük turnuvaya katılmıştır ve son olarak ESEA 25. Sezon Challange şampiyonu olmuştur. Ayrıca birçok Türk e sporcumuz da dünyada önemli kulüplerde görev almaktadır.

Bir dönemin karnesini arka cebine koyup internet kafelerde saatlerce Counter oynayan nesli şuanda binlerce kişinin keyifle izlediği CS:GO e spor arenasında kendini göstermektedir.

2021 CS:GO Madalyası

Counter-Strike Global Offensive 2021 madalyasını aşağıda görmektesiniz. 1 Ocak 2021 tarihinde itibaren 40. seviyeye ulaştığınızda envanterinize ekleyebileceksiniz. Hatta profilinizde de sergileyebilirsiniz.

2021 Service Medal 2021 CS:GO Hizmet Madalyası
2021 CS:GO Hizmet Madalyası

CS: GO kullanıcılarını koruyup oyunda tutabilmek için önce ücretsiz olmuştu. Daha sonra çeşitli yan eşyalar ile etkileşimi arttırmaya çalışan Valve ekibi bu tür madalyalar ile oyuncuları oyuna bağlamaya çabalıyor. Her ne kadar işe yarıyor olsa da birçok oyuncu hileler ve diğer yakalanamayan üçüncü parti yazılımlar sebebiyle oyunu bırakıyor.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Oyun Kategorisinde Son Yazılar