hotspot

Hotspot İnternet Paylaşımı Ücretli Olacak Mı?

7

Özellikle teknoloji ile az buçuk haşır neşir olanlar bir gece evinde oturup çayından yudumunu almış sakince televizyonunu izlerken o kötü haberi aldı: “Telefonlarında kullandıkları mobil İnternetlerini artık belirli bir ücret karşılığında hotspot yolu ile paylaşabilecekler.” Bu haberi duyduktan sonra benim gibi teknolojiye ilgili ya da bu özelliği kullanan insanlar elindeki çayı bırakmış olmalı ve gidip bu mevsime aldırış etmeden buz gibi bir bardak mı olur bir damacana mı olur; o artık içenin inisiyatifine kalmak suretiyle suyunu içmiş olmalı.

İşin trajikomik kısmını geçecek olursak konumuza ciddi bir giriş yapalım.

Nedir Bu Hotspot?

Hotspotlar, insanların bir İnternet servis sağlayıcısına bağlı bir yönlendirici kullanarak kablosuz yerel alan ağı (WLAN) aracılığıyla, genellikle Wi-Fi teknolojisini kullanarak İnternet erişimi alabilecekleri fiziksel bir konumdur.

Halka açık hotspotlar, kafeler veya oteller gibi müşteriler tarafından kullanılmak üzere bir işletme tarafından kullanılabilir. Halka açık hotspotlar tipik olarak, bir yere kadar mekan tarafından kontrol edilen İnternet erişimi sağlamak üzere yapılandırılmış kablosuz erişim noktalarından oluşturulur. En basit haliyle, geniş bant İnternet erişimine sahip olan yerler, bir yönlendirici ile birlikte ve erişim noktasını İnternet bağlantısına bağlayarak halka açık kablosuz erişim oluşturabilir. Bu işlevleri birleştiren tek bir wireless router (kablosuz yönlendirici) yeterli olabilir.

Ama bizi ilgilendiren telefonlar olduğu için ona değinmemiz yeterli olacak. Aslında telefonlarda mantık daha kısa ve basit şekilde anlatılabilir. Bir hareketimiz ile mobil şebeke sağlayıcımızın bize tahsis ettiği İnterneti kablosuz bir şekilde belirli bir alanda paylaşıp istediğimiz cihazların bundan faydalanmasını sağlayabiliyoruz. Yani cep telefonumuz bir çeşit modem oluyor.

Ne Zaman Ücretli Hotspot Başlayacak ve Ne Kadar?

turkcell

Bugüne kadar ücretsiz kullanabildiğimiz hotspotun ücretli olması hakkında ilk açıklamayı yapan GSM firması Turkcell oldu. Konu ile ilgili Turkcell’in kullanıcılarına atıığı mesaj:  “15.01.2019’dan itibaren mobil internet paylaşımlarınız aylık 9 TL le ücretlendirilecek. Hem faturalı hem de faturasız bireysel ve kurumsal tüm müşterilerden paylaşımla beraber 9 TL ücret alınıp, karşılığında paylaşımda kullanabilecek 2 GB internet paketi tanımlanacaktır”.

Bu 9 TL’lik ücretlendirmeden sonra verilen 2 GB İnternet paylaşma hakkı 30 gün sürecek olup, bunu etkinleştirmek için kullanıcının fazladan hiçbir şey yapmasına gerek yok. Bu 30 günlük kullanım sonrasında eğer tekrardan İnternet paylaşılır ise bir 30 günlük paket daha 9 TL ile hatta tanımlanmış olacak. Verilen 2 GB’lık bu paket sadece paylaşımlarda kullanılacak. Verilen bu 2 GB’lık hediyeden sonra kullanılan İnternet ise kullanıcının paketinden yiyecek.

Bu Değişiklik ile Firma’nın Çıkarı Ne Olacak?

Bu konu hakkında Youtube’ta okuduğum bir yorumu paylaşmak istiyorum. Kubilay Berkant ŞİMŞEK adlı kullanıcının yorumu: Turkcell’in aylık abone sayısı 36.7 milyon kişi. %2 verisi doğruysa bu sayı da ayda ortalama 734.000 Turkcell müşterisinin hotspot kullandığını gösteriyor. Basit bi’ matematikle 9 ile çarpınca aylık 6.6 milyon ₺ ek gelir anlamına geliyor. İlk aylarda protesto amacıyla yada 9₺’nin çok olduğunu düşünerek bu kişilerin yarısının bunu kullanmayacağını bile düşünsek aylık 3milyon ₺ den fazla bir “EK GELİR (!)” elde ediyorlar ki bir süre sonra bunu işi gereği kullanan insanların pek çoğu da 9₺ ye rağmen tekrardan kullanmaya başlayacak. Bir sefere mahsus açanlar, yanlışlıkla açanlar derken… bir iki ay sonra bu sistem oturup yine ilk başta celallenip sonra uysallaşan Türk halkı buna da boyun eğip durulduktan sonra aylık ekstra olarak 5 milyon ₺ ye yakın bir para da vatandaşlarımızın cebinden çalınmaya başlayacak. (ki bu sayı sadece Turkcell’in kazanacağı tutar).*

Ne Olacak Sonumuz Böyle?

Önce AKK’nin kalkması ile mutlu olmuştuk. Devamında adeta katlanan İnternet fiyatlarını görünce şok olmuştuk. Gelenin gideni aratmasını birebir yaşamış olmuştuk. Sonra ne oldu? Telefonumuzdan başka cihazlara İnternet paylaşırsak bir ücret ödememiz gerektiğini öğrenmiş olduk. Peki ne olacak sonumuz böyle? Benim düşünceme göre bir süre sonra alışıp sesimizi çıkarmayacağız gibi duruyor. Acaba herkes GSM firmasını arayıp hakkını savunsa bir şeyler değişir mi? Denemekten bir zarar çıkacağını düşünmüyorum, hatta aksine düşük bir ihtimal olsa bile geri adım atabilirler. Bu satırları yazdığım sırada yeni bir haber ile karşılaştım. Bu habere aşağıdaki başlıkta yer veriyorum.

Bu yazımızı da tavsiye ederiz:  Editör Olmak İçin Neler Yapmak Gerekiyor?

Turkcell’den Son Dakika Açıklaması

Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu gelen tepkiler üzerine Twitter hesabından açıklama yaptı.

Yani şair burada ne demek istiyor? Gelen tepkiler karşısında sanki ilk andan beri biz sizin düşündüğünüz gibi düşünmüyorduk, sadece sizin iyiliğiniz için tedbirlere gittik diyor. Yerseniz…

Türk Telekom’dan Hotspot Açıklaması

Türk Telekom da internet sitesi ve sosyal medya üzerinden hotpsot konusunda açıklamalarda bulundu. Kişisel erişim noktasının 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ücretli olacağına yönelik bir takım söylemler olduğunu belirtip, bu gibi işlemlerden herhangi bir ücret alınmadığını ve alınmayacağını kullanıcılarına duyurdu.

Vodafone’dan Hotspot – Kişisel Erişim Noktası Açıklaması

Diğer GSM firmalarına geçmeden önce bu uygulamanın sadece Türkiye’de olacağı fikrine kapılmayalım. Dünyanın çeşitli yerlerinde kullanılıyor. Kullanılıyor ama bizde de kullanılmak zorunda mı?

Neyse Türkiye’ye geçecek olursak Twitter’da bir kullanıcının Vodafone Destek hesabına diğer operatörde gidilen hotspot ücretlendirme politikasını Vodafone’un izleyip izleyemeyeceği hakkındaki sorusuna Vodafone Destek Vodafone’un mevcut ücretsiz hotspot uygulamasını aynı şekilde sürdüreceğini söyledi.

*İmla ve sayısal veri hataları düzeltildi.

7 Comments

  1. Operatörlerin hepsi anlaşarak bu kararı almışlardır. Ya yakında diğer operatörlerde de paralı olur ya da Turkcell bu durumdan vazgeçer ki Turkcell’in ücret almayarak o kadar paradan vazgeçmesi de çok zor.

    • Turkcell CEO’sunun twitter hesabında yaptığı açıklamaya göre şimdilik geri vites yapmış gibiler. Büyük ihtimal ile olumsuz geri dönüşler yüzünden planlarını değiştirmek zorunda kaldılar. Demek ki bir konuda halk olarak tepki koyduğumuzda istediğimizi almış oluyormuşuz. Yorumunuz için teşekkürler Ekrem Bey.

        • Sosyal medyayı aktif kullanan bir yönetici. Gelen tepkilere karşı kendisinin bir açıklama yapması da oldukça dikkat çekici. Tepki vermek suç değil bir hak. Yeter ki derdimizi doğru anlatalım…

    • Ben dahil birçok kişi tarifesini seçerken interneti çok olanı seçiyor. İnternetimi diğer cihazlarıma paylaşmak için daha yüksek paralar ödüyorum zaten. Neden ayrıyeten bir sefer daha para ödeyeyim?

  2. internet paketi alırken zaten ücret ödüyoruz birde paylaşıyoruz diye ücret alınması saçma olur, Turkcell in bu tutumu ona müşteri kaybı olarak geri dönebilir.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

İnternet Kategorisinde Son Yazılar