deadpool 2

Deadpool 2 Film İncelemesi

3

Deadpool 2 için ilk olarak söylemek istediğim şey; bu film sizi her sahnesinde ayrı bir moda sokan bir film, filmi izlerken birçok duyguyu yeteri kadar yaşayacak, moddan moda gireceksiniz.

Öncelikle spoiler vermeden filmden biraz bahsetmek istiyorum ve yazımın kalan kısımlarında da spoiler vermemeye özen göstereceğim. Her geçen gün yeni bir çizgi roman uyarlaması seyrediyoruz. Öyle ki son beş ayda izlediğimiz süper kahraman filmi sayısı şaşırtıcı derecede fazla. Hem çizgi romanların hem de beyaz perdenin en aykırı kahramanı olan Deadpool geri dönüyor.

Deadpool 2 filminin yönetmen koltuğuna ABD doğumlu John Wick (2014) filminden tanıdığımız David Leitch oturuyor. Ryan Reynolds ise ana kahramanımızı canlandırıyor.Ryan Reynolds Deadpool’u ete kemiğe büründürmek için yapımcılarla 10 yıl boyunca savaş vermiş. Sonunda taşın altına elini koyacakları bulunca Deadpool’u çekmeyi başarmış. 2014 Yılında görücüye çıkan serinin ilk filmini seyirciler çok beğenmiş ve oldukça geveze, haylaz ama bir o kadar sempatik,esprili küfürbaz kahramanı çok sevmişti. Yapımcılar, bu ilgiden memnun kalınca ikinci film için Reynolds’a zorluk çıkarmadılar.

Serinin ikinci büyük ihtimalle de son filmi. İlk film ile karşılaştıracak olursak ilk film bana kalırsa sinemaya yeni bir boyut katmasıyla ikinci filmden daha güzeldi ancak ikinci filmde daha çok eğlendiğimi söyleyebilirim. Ayrıca ikinci filmde bütçenin de artmış olması ile aksiyon sahneleri sizi daha çok tatmin edecektir. Film içerisinde dramdan tutun da toplumsal mesaja kadar birçok konuyu da barındırarak bizleri güldürürken aynı zamanda da bizlere mesajlarını vermişler.

Bu filmde aile kavramı üzerine sıkı sıkıya sarılırken, dostluk ve ahlak kuralları üzerine de derin mesajlar verilip seyircinin hikayeye daha ciddi bakmasına olanak sağlanıyor. Deadpool 2, kimsesiz çocuklar yurdunda çocuklara uygulanan mobing, şiddet ve taciz olaylarına değinerek toplumsal bir yaraya parmak basarken yetkililere ve ilgililere önemli bir hatırlatma misyonunu üstleniyor.Bir insan neden kötü olur? Kötü olan o insan topluma yeniden kazandırılıp faydalı insan yapılabilinir mi? sorularına da hikayede yer verilirken mantıklı dokunuşlarla cevapları seyirciye olumlu yönde servis ediliyor. Bu da filmin diğer bir yönü ve bence gayet de yerinde mesajlar işlenmiş.

Deadpool, üstün yeteneklerini kötü yönde kullanmaya meyilli küçük bir çocuğu sahiplenip onu, öldürmeye çalışan kişiye karşı koruyup iyi yöne yönlendirmeye çalışarak insani gelişimi sorgularken, bu kişisel dramla yüzleşmek için mizahı arkasına saklanıyor. Filmde mizah çok etkili kullanılırken bir çok yerlere ve kişilere de göndermeler yapıyor.

Gönderme demişken bu filmde en çok ne var derseniz cevabı gönderme olacaktır. En başta diğer filmlere, stüdyolara, karakterlere olmak üzere Marvel’in  kendi kararkterlerine ve hatta filmin kendi senaryosuna dahi göndermeler mevcut. Aklınıza gelebilecek birçok filme gönderme yapılıyor ve bunları anlayıp filmi tam anlamıyla hissedebilmek için birçok çizgi romanı ve filmlerini okumuş izlemiş olmanız gerekiyor. Öyleki göndermeler bazen açıktan yapılmayıp sahne aralarında, ortamlarda vs yapılıyor ve anlamak gerçekten zor olabiliyor.

Filmin ilk yarısından sonra bir hoşnutsuzluk beklentinizin karşılanmaması durumu oluşabilir, çıkmayı düşünebilirsiniz ancak filmin asıl olayı ve bence asıl film ikinci yarıda başlıyor. Bu yüzden salonu terketmeyi düşünmeyin. Film gerçeken benim beklentilerimi büyük oranda karşılamış durumda. İzlenilebilir bir film. Filmde en çok beğendim olaylar Deadpool’un aykırı, espirili, zıpır hali izlediğiniz çizgi romanlarından uyarlanan filmlerdeki sıkıcılığı, tek düzeliği size kesinlikle hissettirmiyor. Başta da belirttiğim gibi bir bakmışınız gülüyorsunuz bir bakmışınız birden her şey ciddileşip kendinizi bir dram filmi izliyormuş gibi bulabiliyorsunuz.

Sonuç olarak hep aynı aksiyon filmlerinden sıkılmış biri iseniz Deadpool’u izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. İyi seyirler…

deadpool

3 Comments

  1. İlk filmde gerçekten bende çok eğlenmiştim aşağı yukarı anlattıklarınızın ışığından yola çıkarak sanırım üzerine koyarak gelmiş bir film olmuş ikincisi verdiği mesajları oldukça merak ediyorum en kısa zamanda izleyeceğim. Teşekkürler

  2. Emekli olmama az kaldığı için yeni hobiler edinmek adına biraz araştırma yaparken sitenize rastladım. Oldukça detaylı çalışmalarınız var. Bundan sonra sitenizi takip edeceğim. Elinize sağlık…

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Sanat, Sinema & Tiyatro Kategorisinde Son Yazılar