egzersiz ve kilo

Egzersiz kilo vermede çok etkili değildir!

/

Kilo vermeye karar verdiğinizde yapılması gereken en önemli şeyin egzersiz yapmak olduğuna şartlandırılmış durumdayız

Yıllarca yapılan çalışmalar gösteriyor ki sağlık için harika olsa da, aslında kilo vermede bu kadar da önemli değil.

Egzersiz günlük kalori yakımının az kısmından sorumludur

Egzersizle ilgili önemsenmeyen bir gerçek, egzersiz ile tükettiğiniz ekstra kalorilerin toplam enerji harcamalarınızın sadece küçük bir kısmını oluşturduğudur. Obezite araştırmacısı Alexxai Kravitz şöyle açıklar: enerji harcamaları için üç ana bileşen bulunur,

1) bazal metabolizma hızı veya vücut hareketsizken temel işlevler için kullanılan enerji

2) yiyecekleri parçalamak için kullanılan enerji

3) fiziksel aktivitede kullanılan enerji

erkek ve kadınlarda harcanan toplam enerji

Asıl öğrenilmesi gereken gerçek bazal metabolizmamız üzerine çok az kontrolümüz olmasına rağmen bazal metabolizma hızımız bizim enerjimizi en çok tüketen şeydir.

Buradaki sonuç, gıda alımının vücudunuza giren enerjinin yüzde 100’ünü oluşturmasıdır, ancak egzersiz sadece% 10 ila 30’undan daha azını yakmaktadır.

Egzersiz ile önemli bir kalori açığı oluşturmak zordur

koşarak ne kadar kilo verirsin

200 kiloluk bir adamın, haftada dört gün orta yoğunlukta 60 dakika koşuyu (kalori alımını aynı tutarken) 30 gün boyunca yaptığını varsayarsak, beş kilo verecektir. “Bu kişi eklenen egzersizden dolayı kendine gelmek için gıda alımını artırmaya ya da daha fazla dinlenmeye karar verdiyse, o zaman daha az ağırlık kaybedecektir” diye ekledi.

Yani, aşırı kilolu veya obez biri düzinelerce kilo vermeyi denerse, sadece egzersiz yoluyla gerçek bir etki yaratmak için olağanüstü zaman, istek ve çaba sarf etmesi gerekir.

Egzersiz diğer zayıf yöntemlerini göz ardı etmeye sebep olabilir

Ne kadar yediğimiz ne kadar hareket ettiğimize bağlıdır. Daha fazla hareket ettiğimizde daha fazla yiyoruz ya da egzersiz yapmadığımız zamanlarda daha az yiyoruz.

Hall, “Spor aletinde bir saat çalışıyorsun, ve bu çalışman yemekten beş dakika sonra silinebiliyor” . Örneğin, tek bir dilim pizza, bir saatlik çalışmanın faydasını geri alabilir. Bir bardak kahve veya bir külah dondurma da olabilir.

Egzersiz hakkında ne düşündüğümüzü yeniden gözden geçirmeliyiz

Obezite doktoru Yoni Freedhoff, egzersizi nasıl düşündüğümüzün yeniden adlandırılması için çağrıda bulundu. Egzersiz şaşırtıcı yararları vardır ama kilo vermede çok yardımcı olmayabilir:

Kanserleri önlemede, kan basıncını, kolesterolü ve şekeri iyileştirmede; uyku, dikkat, enerji ve ruh halini desteklemede ve daha fazlasını yapmada, egzersiz, dünyanın en iyi ilacı olduğu tartışmasız bir şekilde kanıtlanmıştır. Ne yazık ki, egzersiz bir kilo verme ilacı değildir.

Kanıt şu ki: Egzersiz sağlık için mükemmel ama sadece kilo kaybı için önemli değil. Bu yüzden, sadece fiziksel aktiviteyi artırarak çok fazla kilo vermeyi beklemeyin. Kamu sağlığı obezite politikaları, düşük kaliteli gıdaların aşırı tüketimi ile mücadele ve gıda ortamının iyileştirilmesine öncelik vermelidir.

Çeviri

Yazar: Julia Belluz ve Christophe Haubursin

Çeviren: Alperen

Orijinal Metin (03/01/2018)

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Bilim Kategorisinde Son Yazılar