Ek Kanunlar – Olması Gereken Cezalar

/
3

Her ülkede belli kanunlar var. İnsanlar olarak aynı gezegen üzerinde yaşadığımız için de ne hikmetse bu kanunların benzer yanları da var. Ama bence ülkemizde birkaç yeni kanun çıkartılmalı ki çevremizdeki çöplerden ve kirlerden, yanlış durumlardan kurtulalım. Tabi bu kanunlara ait ceza sistemi de olmalı.

Çocuğunun Yanında Sigara İçmeme Kanunu

Büyük ihtimalle denk gelmişsinizdir. Dışarıda gezerken, bir yere gidip gelirken kendi çocuğunun veya başka çocukların yanında sigara içen ebeveynler, yetişkinler var. Bu çocuklarda çoğunlukla öyle ilkokul çağındaki çocuklar bile değil. Bazıları daha bildiğiniz bebek. Adam veya kadın, bir kucağında çocuğu bir elinde de sigarası yanınızdan yürüyüp geçiyor. Tabi kesin o duman çocuğa gelmiyordur. Parkta, tutmuş çocuğun elinden gezdirirken “hadi bi sigara yakam da içem” diyor. Yahu soruyorum, sigara bu çocuklara zararlı değil mi? Bazıları daha yürümeyi öğrenememiş bebeklerin sağlığını tehdit etmiyor mu?

Gidiyoruz diyoruz: “çocuğun yanında sigara içmek zararlı değil mi?” ”sana ne benim çocuğum sen ne karışıyorsun?” işte böyle insanlara bir ceza, bir yaptırım olmalı.

Otobüs duraklarında “Sigara İçilmez” ibaresi bulunduğu halde, sigara içen insanları da görüyoruz.

Birileri olmalı bu insanlara ceza kesecek. Çünkü bu çocuklar da korunmalı. Hayatları ve sağlıkları tehlike altında.

İstediğin Yere Çöp Atmama Kanunu

Şimdi çöp kutusu diye bir şey var. Ama yolda giderken arabanın camını hafifçe aralayıp dışarı çöpünü bırakan insanları da az görmedik. Nasıl olsa temizliyorlar ya! Belediyenin temizlik görevlerinin işi ne değil mi? Şöyle bir düşünüyorum da, eğer yere çöp atmasaydık bazı insanlar işsiz kalırdı. Tabi ki saçma bir düşünce. Bu mazereti yere çöp atamaya izin olarak görenler de var. Kendi çöpünü çöpe atmaya üşenen insanlar var.

Bazı yerler var çevremizde. Gelen geçen çöp atmış. Sonra bunu gören “E zaten atmışlar, ben de atsam bir şey olmaz” diyor bilinçaltından ve onlar da atıyor. Biraz sürü psikolojisi gibi. Ama gizli sürü psikolojisi diyebiliriz.

Bir şey daha ekleyim, bir de yediğini ve içtiğini olduğu gibi bırakıp gidenler var, özellikle öğrenci amfilerinde. Kalkıp çıkarken götürüp çöpe atıversen ne olur?

Bu tür insanlara da ceza kesilmeli. Nasıl hırsızlar eşya vs. çalıyor da ceza yiyor, işte bu insanlar da çevremizi çalıyor.

Yere Tükürmeme Kanunu

Durakta bekliyorum, yere bir baktım, ne gördüm dersiniz? Üç adet tükürük, bildiğiniz eşkenar üçgen oluşturmuş. “helal olsun” demiyorum. Utanmıyorlar bunu yaparken de. Bir de bir genç kesim var. Ağza salgılanan her ml tükürüğü, yere tükürmesi gerektiğini düşünüyor. Şahidim bu konuda, iki tanesi geldi ve ağızlarından yere doğru salgılama yaptılar. Özür dilerim, biraz iğrenç oldu ama gerçek bu. Peki, bu tür insanlara nasıl ceza kesilebilir? Bir psikoloğa göstermek gerektiği kesin. Ayrıca sonuçta o sıvı buharlaşıyor ve içindeki mikroplar serbest kalıyor.

Kanunlara Ceza

Nasıl ki trafikte kırmızı ışıkta geçenlere ceza kesiliyor, bu tür insanlara da ceza kesilmeli. Çünkü çevremiz, sağlımız, çocuklarımızın ve kardeşlerimizin sağlığı, yaşantımız tehdit altında.

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin kendine göre haklı olduğuna inanan bir şahısım. Çağ deviren fikirler üretmeye tekrar başlamamız gerektiğine inanırım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

3 Comments

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Deneme Kategorisinde Son Yazılar

Uzun bir aradan sonra

Parlak Jurnal serüveni birkaç dost bir araya gelerek kurduğumuz bir internet sitesiyle başlamıştı. Üniversite öğrenicisi olmanın

Bir Palamut Meselesi

Bak! Şişman bir tekiri andıran yaramaz beyaz bulut, küçük bir sincap bulutunun peşinden gidiyor. Hava, ne

Yolu Görmek

Çok da huzurlu sayılmayan uykusundan uyanmıştı. Bir müddet tavanı seyrettikten sonra saate baktı. Yavaşça yattığı yerden