elektrikli kahve değirmeni

Elektrikli Kahve Değirmenleri Neler Sunuyor?

3

Ozan yanar gönül, ozan yanar.

Türkü yanmaz.

.

Başlarken, henüz yirmi dört yaşında Madımak Katliamı’nda hayata gözlerini yuman büyük usta Hasret Gültekin’i anıyorum.

Bu yazıda sizlere bir süredir kullanmakta olduğum Hario v60 Elektrikli Grinder’dan bahsedeceğim. Manuel değirmenden elektrikliye geçişimin özeti ile mevzuya giriş yapalım.

Vira bismillah!

Nitelikli kahve elde etmek için ter döktüğüm ilk bir buçuk sene öğütüm aşamasında el değirmeni kullanıyordum. Değirmenin kolunu çevir babam çevir. On beş gram kahveyi öğütmek yaklaşık üç dakika. Zaman ve kuvvet israfı! Hele eşe dosta demleyeceksen… Siz hesap edin.

Gel zaman git zaman canıma tak etti. Elektrikli değirmenleri araştırmaya başladım. Detaylı incelemelerden sonra fiyat performans olarak makul bulduğum Hario’da karar kıldım. Fazla beklemeden -ömür boyu taksitle- grinder’ı atölyeme kazandırdım. Altı aydır hemen her gün kendisi ile temasım oluyor. Aldığı nefesi biliyorum, yeterince tanıyorum. Buyrunuz tanıtayım:

Hario v60 Electric Coffee Grinder!

Konik, paslanmaz çelik blade’e sahip Japon icadı. Performansı ile damağı, estetik duruşu ile gözü tatmin ediyor. Ele hoş gelen, dokulu çelik gövdeye sahip. Yokladığınızda kolunuzu yorabilecek kadar da ağır. (Ağırlığı kalite algınızı arttırıyor.) Kahve haznesi plastik ancak siyah renkte ve markanın eşsiz tasarım dilini sergiliyor. Güneş ışığını bir miktar engellediği için –doğru bulmasam da- çekirdekleri haznede depolamak isteyenlere imkan tanıyor. Cihaz ziyadesiyle kuvvetli bir motora sahip. Sert çekirdekleri bana mısın demeden öğütüyor. On beş gram kahveyi un ufak etmek için altı yedi saniyeye ihtiyaç duyuyor. Dilerseniz “On” modunda sürekli öğütüm yapabiliyorsunuz dilerseniz “Auto” modundayken elinizin altında bulunan pedala dokunduğunuzda çalışıyor. Kırk dört farklı ayar seçeneği sunuyor ve tüm filtre kahve demleme teknikleri için uygun öğütüm yapabiliyor. Dikkatinizi çekerim, sadece “Filtre Kahve” ! Türk kahvesi ve espressoda herhangi bir iddiası yok. Bu ikisi için başka değirmenlere yönelmelisiniz.

kahve tasarım

Japon icadının toz üretme oranı oldukça düşük. Homojen bir öğütüm yaptığını söyleyebilirim. Bu, demlemeye direkt etki demek. Temizliği ise oldukça kolay. Rahatlıkla sökülüp takılabiliyor, söktüğünüz parçaların tamamı su ile yıkanabiliyor. (Çekirdek değişimlerinde makinenin tamamen sökülüp temizlenmesini öneririm.) Arada derede kalan partikülleri çıkarmak için nefesinizin kuvvetli olması gerek. Zira sıkça başvuracağınız bir yöntem.

Buraya kadar okuduklarınız Hario grinder güzellemesi idi. Biraz da olumsuz özelliklerinden bahsedeyim.

Dert: Değirmen her işlemde 0,2-0,3 gram öğütülmüş kahveyi hapsediyor. Temiz makine ile ilk öğütümde bu miktar 0,5 grama kadar çıkabiliyor.

Çözüm: Demleme oranınızın bozulmaması için üşenmeyip makyaj fırçası yardımıyla içinde kalanı almanız gerekir. Aksi taktirde, ölüme terk ettiğiniz kahve bir sonraki öğütmeye kadar tazeliğini yitirip, gelecek demlemenin aromasını ve brew ratio’sunu bozacaktır.

İkinci dert: Değirmenin öğütme ayarı çizgilerle belirtiliyor. Her ayar değiştirdiğinizde bir öncekini bulmak için tek tek çizgi saymak zorundasınız.

Çözüm: Şık durmayacaktır fakat uygun gördüğünüz dereceleri kalemle işaretleyerek sorundan kurtulabilirsiniz.

Üçüncü dert: Hemen her elektrikli grinder’da olduğu gibi  bu da biraz gürültülü çalışıyor. Keyifle eşlik ettiğiniz müziği anlayamayacağınız kadar gürültülü…

Çözüm: YOK!

Toparlayacak olursak: Cihazın artılarının yanında eksileri göze batmıyor. Sağladığı zaman ve kuvvet tasarrufu, tatminkar performansı, pratikliği kendisini cezbedici hale getiriyor. İthal olmasından ötürü fiyatı yüksek. Bununla birlikte, hakkını verdiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Piyasada Hario v60 Grinder’dan daha ucuz daha pahalı değirmenleri bulmak mümkün. Bilmenizde fayda var: Karşınıza çıkacak ürünlerin kalitesi fiyatı ile doğru orantılı olacaktır.

Ezcümle, evde nitelikli kahve demlemek isteyen bir “Orta Direk” için bu değirmen uygundur.

Enjoy!

Selametle.

*Ayrıca, kahveyle ilgili diğer yazılarıma buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Tıbbiyeden arttırdığım enerjimle kahve üzerine okuyup araştırıyorum. Kendi günümde kendi saatimde de sizlerle paylaşıyorum. Korkmayın sadece bilgi sunmuyorum. Boşluklara sohbet-muhabbet serpiştiriyorum. Katılımlarınızdan ziyadesiyle memnun olurum. Ayrıca merak ederseniz, sosyal medyanın bol fotoğraf paylaşılan malum mecrasında “zmbaykara” hesabında vakit öldürüyorum. Suç ortağı olmak isteyenleri beklerim.

3 Comments

  1. Yahu ben hala çözünülebilir kahve ve süt tozu içiyorum. İnsan bunları okudukça bir geri kalmış hissediyor. Teşekkürler 🙂

  2. Estağfurullah. Ancak bir an evvel granül kahve ve süt tozu tüketmekten vazgeçeceğinizi umuyorum. Zira KC-Böbrek fonksiyonlarınız da benim için önemli. Yüksek meblalar ödemeden nitelikli kahve tüketmek mümkün. Hemen her kahvesever bir şekilde doğruyu buluyor. Güzel haberlerinizi bekliyorum, selamlar.

  3. Elektrikli kahve değirmenleri hakkında güzel ve sade bir yazı olmuş. Elinize sağlık sayın yazar.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Kahve Kategorisinde Son Yazılar