ermişler ya da günahkarlar
Ankara Devlet Tiyatroları'nın sahnelenen ünlü gösterisi Ermişler Ya Da Günahkarlar oyunu hakkında düşüncelerim.

Ermişler Ya Da Günahkarlar – İzmir Devlet Tiyatrosu

/

Review

Oyunculuk
10/10
Dekor tasarımı
9/10
Işık tasarımı
8/10
Kostüm tasarımı
8/10
Kurgu- metin
10/10
Overall
9.0/10

Ermişler Ya Da Günahkarlar, yazarın aklına düştüğü günden beri binlerce kez düşünüldü. Yüzlerce kez oynandı ve sorgulandı. Ülkemizde bile, farklı temsillerle yıllarca oynandı. İlk başta anlamadık gibi geldi. Ama sonra, anlaşılmaz olanın gerçeklerle kurgular arasındaki ayrım olduğunu fark ettik. Ve işte bunu fark ettiğimize sevindik. Sevindik ama hiçbir vakit neyin gerçek, neyin aklımızın bir oyunu olduğunu bilemedik. İşte bu yazı, bu bilinmezlik üzerine, bilinmez ama meraklı duygularla yazıldı. Kim bilir okuduğunuz bu yazı da belki bizim kurgumuzdur.

Yazan: Anthony Horowitz

Çeviren: Zeynep Avcı

Yöneten: Barış Erdenk

Ermişler Ya Da Günahkarlar; 1 perde ve 1 saat 5 dakika uzunluğunda.

Genel olarak:

Oyunumuz çok kısa olduğu için seyirciye verilmesi gereken ön bilgi hızlıca veriliyor. Seyircinin de en çok oyuna giriş kısımlarında sıkıldığını düşünerek söylemek gerekirse: Bu oyunda sıkılma olasılığınız çok düşük. Zaten olayları çözmeye başladıktan sonra zaman nasıl geçiyor hiç fark edilmiyor. Ufak ayrıntılar bile ilerde oyuna renk katıyor. Ben şahsen gözlerimi mümkün olduğunca az kırparak izledim.

Dekor ışık ve kostüm tasarımı: Kostümler gayet güzeldi. Yerinde ve samimi bir dekor düşünülmüş. Işıksa, seyirciyi kurguya daha çok dahil etmek amacıyla sade bir şekilde tasarlanmış.

Oyunculuk: Bir adamın masum olduğuna inandıktan sonra, onun yapacağı en ufak kötülüğün etkisi elbette tarif edilemez. Bu konuda beni inandıran Tamer Yılmaz’a teşekkür ederim. Ayrıca Cemalettin Çekmece ve Canan Erener Şen’e de temiz oyunculuklarından ötürü teşekkür ederim. Ayrıca ne zaman böyle tek parça, temiz bir oyun izlesem aklıma yönetmen gelir. Bu konuda Barış Erdenk’e de teşekkürlerimi borç bilirim. Bir oyun bu kadar kişiyle mi sahnelenir diyenlere: Son olarak, gerek sahne arkasında gerekse tasarımda emeği geçen herkesin yüreğine sağlık…

Ermişler Ya Da Günahkarlar ve Zindan Adası

Oyunun ilk başlarında pek anlayamasamda, olayları çözmeye başlar başlamaz aklıma ilk olarak Leonardo DiCaprio ve Mark Ruffalo’nun oynadığı 2009 yılı yapımı Shutter Island filmi geldi. Zindan Adası’nı izleyenlerin kesinlikle bir şekilde gitmelerini tavsiye ederim. Şimdi sonu nasıl bitiyor diye merak edenler olacaktır. Ee o zaman ne diyoruz? Merak eden elbet bilet bulur efenim. 😀

Oyun Ekibi:

DEKOR TASARIMI

EMRE SATI

KOSTÜM TASARIMI

MEDİNA YAVUZ

IŞIK TASARIMI

ZEYNEL IŞIK

MÜZİK

ORHAN ENES KUZU

HAREKET DÜZENİ

SİBEL ERDENK

SAHNE AMİRİ

NURHAN GÜNCAN

MÜJDE BİLİR

KONDÜVİT

ARİF ALPA

IŞIK KUMANDA

FUAT FIRAT

ÇAĞLAR AYTAÇ

SUFLÖZ

AYŞE ŞENOĞLU

DEKOR SORUMLULARI

CAN ÖZEL

CEYHUN AKÇELTİK

AKSESUAR SORUMLUSU

İSMAİL OKTAY

KADIN TERZİ

NAHİLE ÜLGER

ERKEK TERZİ

İLKER KORKMAZ

PERUKA

TALAT APAYDIN

OYUNCULAR

CEMALETTİN ÇEKMECE

TAMER YILMAZ

CANAN ERENER ŞEN

ermişler ya da günahkarlar oyuncuları

Gezmeye, okumaya, güzel bir tiyatro izlemeye aşığım. Gecenin bir yarısı eve giderken, sessizce yanınızdan geçebilirim. Sizinle aynı oyunda, yan yana aynı repliğe gülebiliriz. Evet, o gün bunun farkına varamayabiliriz. Ama belki bir gün, bir anıda, bir yazıda rastlaşırız sizinle. Kim bilir?

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Sanat Kategorisinde Son Yazılar