Film izleme siteleri legal mi?

1

Film izleme siteleri nelerdir?
İnternet üzerinde yayın veren binlerce film izleme sitesi vardır. Bu web sitelerinin bir kısmı legal iken bir kısmı illegal yayın yapmaktadır. Şunu söyleyebiliriz ki yayın veren çok sayıdaki film izleme siteleri illegaldir. Bu tür sitelerin yayın yapmaya yetkileri yoktur. Ancak bir kısım web sitesi ise telif hakkı olmayan filmleri yayınlamaktadır. Bunlar tamamen legal sitelerdir. Bir diğer legal film izleme sitesi grubu da bu filmlerin yayınlama haklarını satın alan platformlardır. Teknoloji geliştikçe, cihazlar hızlandıkça ve yayınlama platformaları çoğaldıkça bu tür film izleme platformlarının sayısı hızla artmaktadır.

Hangi platformlar telif hakları satın alıyor?
Netflix, Blu TV, puhuTV gibi oluşumlar; telif haklarını satın alan platformlardır. Örneğin en son, başarılı yönetmen Yılmaz Erdoğan’ın ikincisini çektiği Organize İşler filmi Netflix’e satılmıştı. Bu siteler aracılığı ile film izlemek tamamen sorunsuzdur. Kullanıcılar Netflix ve BluTV için aylık ödeme yaparlar. Filmlerin yanı sıra diziler de bu platformlar aracılığıyla izlenebilir.

İllegal platformlardan film izlemek sakıncalı mı?
Şimdilik illegal platformlardan film izlemenin yasal bir yaptırımı yoktur. Zaten bu siteler tespit edilir edilmez Türkiye’den erişime kapatılmaktadır. Ancak filmleri yayınlamak veya yayınlanan filmleri kendi kaynaklarında tutmak kanunen suçtur ve cezai yaptırımı vardır.

Film izlemenin başka yöntemleri var mı?
İnternetten film izlemenin bir başka yöntemi olarak torrent gösterilebilir. Ancak torrent ile film indirmek yasal değildir. Bir kısım kullanıcılar için de uğraştırıcı bir yöntemdir. Ayrıca yerli filmlerin ve Türkçe dublajlı yabancı filmlerin torrent dosyasını bulmak oldukça zor olabilmektedir.

İlginizi çekebilir:
Dünya Gül Bana Sözleri

1 Comment

  1. Film izleme siteleri ne yazık ki legal değil. Fakat bazı filmlere ulaşma konusunda gerçekten büyük fayda sağlıyorlar. Fakat hem emek hırsızlığı olmaması adına hem de daha kaliteli ve reklamsız olarak izleyebilmek adına netflix gibi platformları öneririm.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Sponsor Kategorisinde Son Yazılar