hacksaw ridge

Hacksaw Ridge Film İncelemesi – Savaş Vadisi

3

Türkçesi Savaş Vadisi olan Hacksaw Ridge isimli filmde Amerikalı bir gencin inancındaki “insanları yaşat, öldürme!” kuralına sadık kalmaya çalışarak orduya girmeye ve savaşa katılmaya çalışmasını izliyoruz. Film gerçek bir olaydan uyarlanmış.

Öncelikle bu filmin çocuklarla izlenmesini kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çünkü çok fazla şiddet, kan ve parçalanmış vücut var.

İkinci Dünya Savaşı anlatılan filmde, Amerikalılar Japonya’daki savaşı kazanmaya çalışıyor. Bunun için ailelerinden ayrılıp vatanlarını korumak için orduya yazılan gençler var. Doss ailesinin çocukları da bunlardan. Baba Tom Doss Birinci Dünya Savaşı gazisi ve bunun getirdiği savaş sonrası stres bozukluğunu da (post-travmatik stres bozukluğu) filmde açıkça görebiliyoruz. Savaşta tüm arkadaşlarını kaybetmiş olan bu adam, çocuklarının orduya katılmasını istemiyor. Anneleri de öyle tabi. Ama kahramanımız Desmond Doss’un kardeşi aileden savaş katılan ilk genç oluyor.

Andrew Garfield 1
Andrew Garfield

Bunu gören kahramanımız, yaşadığı çevredeki herkesin ülkesini korumak için orduya yazıldığını da görüp kendisinden utanıyor ve o da orduya yazılıyor. Aynı zamanda sevdiği kız ile de ikilem için de kalan Desmond, sonunda onun da desteğini de kazanıyor. Tabi filmde romantizm de var. Böyle bir savaş film romantizmi de filme bu kadar iyi yedirebilmeleri gerçekten güzel olmuş.

Eğitim sürecinde karşılaştığı zorluklardan biri de silah kullanmayı istememesi. Çünkü inancının buna karşı çıktığını söylüyor ve eğitimi de zorlu geçiyor bu yüzden. Çevresindekilerin baskısı da bu zorluk içinde tabi.

Hacksaw Ridge filminin efektleri gerçekten harika. Er Ryan’ı Kurtarmak filmindeki tadı veriyor gerçekten. Savaş sahneleri gerçekten güzel olmuş. Askerlerin savaş travmasını yansıtması da gerçekten başarılı olmuş. Bunları filmde açıkça görebiliyoruz.

Başrolde İnanılmaz Örümcek Adam filmlerinde tanıdığımız Andrew Garfield var. Gerçekten harika bir oyunculuk çıkarmış. Babası rolünde ise Yüzüklerin Efendisi’nde Elrond’u, Matrix’te Ajan Smith’i ve V for Vandetta filmde V’yi canlandıran Hugo Weaving var. 2009 yılında çıkan Avatar filminden tanıdığımız Sam Worthington ise bu filmde yüzbaşı rolünde.

Mel Gibson ve Milo Gibson
Mel Gibson ve Milo Gibson

Filmin yönetmeni Mel Gibson. Zaten bu adamın işin içinde olup kötü olan hiç film bilmiyorum. Oğlu Milo Gibson da bu film bir role sahip.

Filmin ismi Hacksaw Ridge (yani Savaş Vadisi) askerlerin çıkarma yaptığı yerden geliyor. Şu an bu yer, gerçek olayın da yaşandığı Japonya’nın adası olan Okinawa’da yer alıyor. Tepenin diğer bir ismi de Desmond Doss Tepesi. Normalde Hacksaw da demir testeresi demekmiş. Bu olay bana Normandiya Çıkarması’nı da hatırlattı. Askerlerin dip dibe savaşması ise Çanakkale’yi.

Dediğim gibi film gerçek bir olaydan uyarlanmış ve filmin sonunda olayın kahramanlarının yaşarken verdiği röportajları görebilirsiniz. Filmi izlemenizi tavsiye ederim, tabi küçükler olmadan. Sağlıcakla kalın.

Desmond Doss
Desmond Doss

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin kendine göre haklı olduğuna inanan bir şahısım. Çağ deviren fikirler üretmeye tekrar başlamamız gerektiğine inanırım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

3 Comments

  1. Güzel film ancak savaş filmi izlenecekse az bilinens avaş filmlerinde stlag 17 ve u boot tavsiye ederim dunkirk yeni bir film izlenmediyse mutlaka izlenmeli klasik savaş filmlerini yazmadım tabi.. ilk izlenmesi gerek er ryan ardından enemy of the gates

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar