ingilizce öğrenmek

İngilizce Öğrenmek İçin Mobil Uygulamalar

9

Teknolojinin gelişmesi ile dünya artık gerçekten çok küçük. İnsanların ikinci dil olarak İngilizce gibi bir dünya dilini öğrenmesi adeta çağımızın zorunluğu. İngilizce öğrenmek deyince hepimizin aklına klasik Cambridge grammer kitapları, sarı L sözlükler, sürekli hamile kalan deri çizmeli İngilizce öğretmenleri veya her caddeye açılan 3 kur alana 4 kur ücretsiz veren İngilizce kursları geliyor. Ben bugün bu yazımda yabancı dil öğrenmeye yardımcı olan mobil uygulamalardan bahsedeceğim ve  sizinle bu konudaki tecrübelerimi paylaşacağım. Öncelikle belirtmek istiyorum ki ben bu uygulamaları ders aralarında, otobüste veya yatağa yattığımda, uyuyana kadar geçen ölü zamanlarda kullanıyorum. Hem boş zamanlarımı değerlendiriyorum hem de İngilizce öğreniyorum.

İlk uygulamamız belki de bir çoğumuzun duyduğu bildiği: Duolingo.

duolingo

Yabancı dil ile ilgili uygulama deyince akla ilk gelen uygulama Duolingo. Duolingo’da sadece İngilizce, Almanca, Fransızca, Portekizce, İspanyolca gibi dünya dilleri yok; unutulmaya yüz tutmuş veya çok bilinmeyen Gallerce, İbranice, Havaian dili,  Endonezyaca, Swaili dili, Vietnamca gibi birçok dil var. Her dil için ayrı bir dil öğrenme ağacı var ve birden beşe kadar aşamalı seviyeleri var. Bu şekilde listening, speaking ve reading yaptırarak size dil öğretmeye çalışıyor. Sürekli yolladığı bildirimlerle, yaptığı tekrarlarla adeta kafana vura vura öğretiyor. Program içinde rekabet edebileceğin gruplara girebiliyorsunuz ve yeni insanlarla tanışabiliyorsun. Duolingo’nun ücretsiz modu  açıkcası bana yetiyor. Ek ücret ödeyerek premium modunu almaya gerek yok. Son olarak sloganları da çok güzel:

Günde 15 dakika ayırarak bir dil öğrenebilirsin. İnstagram’a ayrılan 15 dakikada ne yapabilirsin?

Memrise

memrise

Adeta sizi döve döve kelime öğreten bir uygulama. Gerçekten benim gibi kelime öğrenmekte zorlanıyorsanız Memrise sizin için biçilmiş kaftan. Farklı öğretme metodları kullanarak size kelimeleri öğretiyor ve cümle içinde kullanmanızı sağlıyor. Çok güzel bir algoritması var. Duolingo ile beraber kullanıldığında çok verimli oluyor. Ücretsiz modu çok kısıtlı, bundan dolayı premium modunu almak lazım. Ama öyle aham şaham bir ücreti yok. Sürekli indirim teklifleri sunuyor. Benim önerim gelen ilk teklifi ucuzmuş deyip kabul etmeyin; mesela ben yıllık 28 tl’ye üye oldum.

Busuu

Busuu’da Duolingo gibi bir çok dil seçeneği var. Hem gramer hem kelime öğrenmek için güzel bir uygulama. Eğer ki telefonuma tek bir uygulama indireceğim ne önerirsiniz derseniz Busuu’yu öneririm. Kelime öğrenmesi Memrise kadar iyi değil ama ben yurtdışına çıkacağım, temel ingilizce öğrenmem gerek diyorsan tam senlik. Tek kötü yanı premium modunu kullanmak gerekiyor onun da 30 tl/ay gibi bir ücreti var.

BBC Learning English

bbc

İngiliz devlet kanalı BBC’nin İngilizce öğretmek için çıkarttığı bir uygulama. Ortalama 2-10 dakikalık gramer, vocabulary, haber, iş İngilizcesi gibi kategorilerde onlarca eğitim videosu var. Gerçekten hem ücretsiz olması hem de İngiliz aksanını öğretmesinden dolayı çok güzel.

Cambly

Temel prensipleri konuşarak İngilizce öğretmek. Ana dili İngilizce olan eğitmenler ile görüntülü konuşarak seviyenize göre eğitim görüyorsunuz. Şimdi diyebilirsiniz ki benim İngilizcem iyi değil nasıl konuşacağım veya nasıl öğreneceğim? Bu konuda kafanız karışmasın, karşınızdaki kişiler eğitimci, sizden tek istedikleri temel İngilizce kelimeleri ve selamlamaları bilmeniz. Ücretleri ise sizin haftada kaç gün kaç dakika eğitim göreceğinize göre değişiyor. Mesela haftada 3 gün, günde 30 dakikalık eğitim ücreti aylık 539 tl.

Voscreen

voscreen

Türk girişimciler tarafından piyasaya sürülen ve yurt dışında çok popüler olan bir mobil uygulama Voscreen. Uygulama tamamen ücretsiz. Voscreen seçtiğiniz seviyede 10-20 saniyelik  video parçaları gönderiyor ve sizden ne söylediğini veya Türkçe çevirisini istiyor. Hem İngilizce kulak aşinalığı sağlıyor hem de onlarca güzel film ve diziden parçalar izliyorsunuz. Gerçekten bu şekilde çalışması çok zevkli.

Ayrıntılı yazdığım bu uygulamalar dışında Quizlet, Hello7, Drops gibi popüler uygulamalar da var. Ben Memrise ve Duolingo’yu beraber kullanıyorum. Arada da BBC Learning English’den birkaç video izliyorum. Açıkcası seviyem biraz daha yükselince Cambly’i kullanmayı düşünüyorum.

Siz de bu uygulama çok güzel dediğiniz uygulamaları yorumda bahsederseniz onları da inceleyip yazıya eklerim. Bu yazıyı zaman içinde ilerleme seviyeme göre yeni önerilerimle güncelleyeceğim.

Bu yazımızı da tavsiye ederiz:  WannaCry Sanal Fidyecilik

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

9 Comments

  1. Bu uygulamalar çok harika. Çocuklarım Duolingoyu biraz kullandılar. Çok teşekkürler.

  2. Merhaba, english central uygulamasını araştırmanızı öneririm. eğitim amaçlı video içerikleri, online konuşma dersleri ve uygun abonelik fiyatı ile öne çıkıyor.

  3. Memrise ve Duolingo’yu bir ara kullanmıştım ama nedense bir süre sonra sıktılar. Bir şeyleri tek başına yapmak zor. Şu an nedense Duolingo tekrar gündeme geldi. English Central uygulamasını da araştırıp yazınıza eklemenizi tavsiye ederim. Elinize sağlık.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Teknoloji Kategorisinde Son Yazılar

Türkiye’nin Otomobili TOGG

Öncelikle yazımın apolitik olduğunu, milli bir gelişme olarak aktarmaya çalıştığımı söyleyerek başlayalım. Konumuz geçtiğimiz günlerde tanıtımının