Jim Garrison’un Dosyası: Kennedy Suikastı

/

    “Geçmiş başlangıçtır. Ruhu gerçeğe susamış bütün gençlere ithaf edilmiştir.” diye bitiyor izlediğim film. Kennedy Suikastı'nın anlatıldığı JFK filminin bu kadar güzel olmasının sebebi insanın bakış açısını değiştirmesi ve geliştirmesi, gerçeklerin mutlaka bilinmesi gerektiğini göstermesi. Bir de neyi bilip neyi bilmememiz üzerine yaptığı çıkarımlar…

“Dünya yıkılsa da adalet yerini bulmalı” Jim Garrison, New Orleans Bölge Savcısı

    1991 yapımı olan ve Kevin Costner’ın başrolü oynadığı filmde, Amerikan başkanı John Fitzgerald Kennedy (JFK)’nin 22 Kasım 1963’te uğradığı suikast anlatılmıştır. Tarihe göre, o zamanki Amerikan hükümeti halka birçok detayı açıklamaktan kaçınmış ve suikastın birçok kişi tarafından planlanıp işlenmesine rağmen olayı Lee Harvey Oswald tek başına yapmış gibi göstermişlerdir. Lee Harvey Oswald’ın suikasttan kısa süre sonra Jack Ruby adında bir kişi tarafından vurulması da işleri iyice çığırından çıkarmış ve suikast üzerine olan sırların da gizli kalmasına sebep olmuştur.

    Benim bu filmi izlemem tamamen tesadüf. Hiçbir tavsiye almadan kendim bir konu üzerine bulup izlediğim bu film, şu ana kadar izlediğim en iyi filmler arasında. Hem senaryoyu güzel yazmışlar hem de tarihsel doğruluklardan taviz vermeden iyi bir kurgu yapmışlar. Tabi iyi oyuncuların da filmde büyük etkisi var. Filmi nasıl bulduğuma gelirsek; oynadığım bir Call of Duty oyununda, Black Ops’ta, JFK’nın öldürülmesine yönelik oyun evrenine göre bir kurgu yapmışlardı. Kurguya göre Amerika için savaşan ve özel ajan olan Alex Mason, yakalanır ve Rusya’da bir hapishaneye atılır. Burada özel teknikler uygulanarak beyni yıkanır ve dönemin Amerikan başkanı olan JFK’yi öldürmeye programlanır. Oyunun sonunda çıkan videoda ise Mason, suikasta uğramadan önce JFK’yi selamlayan halkın arasında görülüyor.

    Bu videoyu gördüğümde, bu sefer de aklıma daha önceden izlediğim bir film olan Ajan Salt geldi. Bu filmde ise yetim bırakılıp kaçırılan ve küçük yaştan itibaren Rus ajanı olarak yetiştirilen bir kadının hayat hikayesi anlatılıyor. Tabi oyun ve Ajan Salt filmi tamamen kurgu. Ama bu sefer acaba gerçekte neler olmuş diye merak ettim ve biraz araştırayım dedim. Kennedy suikastı üzerine hem bu filmi yapmışlar hem de 11.22.63 isimli bir dizi çekmişler. Tabi dizi de kurgu. Biz filmin üzerinde duracağız.

      JFK (1991)

    Kevin Costner’ın güzel bir oyunculuk sergileyerek Kennedy suikastını araştıran ve bir bölge savcısı olan Jim Garrison’u canlandırdığı bu filmde suikastın arkasında gerçekte neler olduğu araştırılmıştır. Filme göre JFK aslında tek kişi tarafından değil birçok kişi tarafından vuruluyor. Suç da bir ajan olan ama olayla alakası olmayan Lee Harvey Oswald üzerine atılıyor. Tabi işin içinde iş var. Başkan seçilen Kennedy, Vietnam Savaşı’nı bitirmek istiyor ve Küba ile barış yapmak istiyor. Zaten Vietnam’da bir sürü asker hayatını kaybetmiş, daha fazla kaybetmesin diyor, hem de Küba ile savaş çıksın istemiyor. Suikasttan yıllar sonra başkanlığa aday olan JFK’nın kardeşini de barışı getirmek istediği için öldürüyorlar.

    Ama yapmak istediği barış, silah tüccarlarına ve savaştan para kazanan diğer çıkarcılara zarar vereceği için onlar da bir plan yapıyorlar. Bu planı o zamanın Amerikan hükümeti yapıyor. Böyle olunca birçok şeyi gizliyorlar. Olayı örtbas ediyorlar. Ama 3 yıl sonra, New Orleans Bölge Savcısı Jim Garrison’un gönlü bu adaletsizliğe izin vermiyor ve olayı tekrar araştırıyor. Çevresinde topladığı kendi gibi insanlarla saklanmış, göz ardı edilmiş birçok sırrı açığa çıkarmaya başlıyorlar. Buda tabi suikastı planlayanların gözünde kaçmıyor ve başlıyor mücadele… Filmin tek kötü yanı, süresinin 3 saati geçmiş olması. Ama güzel ve sürükleyici, izlerseniz zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. İyi seyirler.

Bütün toplumların en temel ilkesi, Bay Garrison, savaşa yöneliktir. Devletin halk üzerindeki otoritesi, savaş kudretine bağlıdır.

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin kendine göre haklı olduğuna inanan bir şahısım. Çağ deviren fikirler üretmeye tekrar başlamamız gerektiğine inanırım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar