kitap okuma alışkanlığı

Kitap Okuma Alışkanlığı Hakkında Önemli Gerçekler

1

Muhtemelen bu yazıyı okuyan okuyucularımızın çoğunun kitap okuma alışkanlığı yok. Bu yüzden rahat olmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü, insanın ufkunda tahmin bile edilemeyecek, belki de kelimelere sığmayacak yeni ufuklar açan bu güzel alışkanlık için, çok güzel bir adım attığınız bu anlarınızda, sizleri hiç sıkmayacak bir yolla ve kısa bir şekilde açıklamaya çalışmak için elimizden geleni yapacağız. Bu yazımızdan sonra umuyoruz ki çok rahatlıkla kitap okuma hevesiniz artacak, bu işin güzel yanlarının daha da bilincinde olacak, böylelikle kitap okumaya çoktan başlamış olacaksınız.

Okuma Duygusu Başka Duygulara Benzemez

Hayatımızın birçok alanında yaşam standartlarımızı yükseltecek kitaplar için tabii ki öncelikle bu alışkanlığı devamlı hale getirecek yanlarımızı geliştirmemiz gerekiyor. Gerek çocuklukta olsun gerek sonraki yaşlarımızda olsun, hayatımızın her safhasında bu güzel alışkanlığı edinmek aslında hiçbir insan için zor bir olay değil.

Hangi yaşta olursanız olun ilk önerebileceğimiz, ilgi alanınızdan başlayın. Hangi konuda olursa olsun neye ilgi duyuyorsanız, bu konuyla ilgili internetten veya farklı yerlerden kısa kısa araştırmalar yapmak, videolar gibi şeyleri izlemek yerine öncelikle ilgi duyduğunuz konunun ana başlıklarını ve özetini yazı olarak okuyun. Hem ilgi duyduğunuz konu olması sebebiyle, hem bu özetin ve ana başlıkların kısa yazılar olması sebebiyle ilginiz daha da artacak, fark etmediğiniz ayrıntıları da öğrenmek isteyecek ve sonrasında da bu konuyla alakalı seçtiğiniz bir kitabı alıp okumaya başladığınızı göreceksiniz. Eğer dilerseniz, sitemizde okurlarımıza tavsiye ettiğimiz birkaç kitap önerisine göz atabilirsiniz.

Çoğunluğa Uymamaya Çalışın:

Günümüzde belki de birçok insanın yaptığı gibi gereksiz videolara ayrılan, televizyonlara ayrılan sürenin kitap okumaya fazlasıyla yettiğini gördüğünüzde, emin olun daha önceden bu alışkanlığa başlamadığınıza pişman hissedebilirsiniz. Yalnız bu konu sizi hiç üzmesin, çünkü hangi yaşta olursanız olun bu güzel deneyim sizlerin hayal dünyanıza müthiş katkı sağlayacak, ufkunuzu doruk noktalarına kadar çıkaracak, düşünme gücünüzü arttıracak, etrafınızda gördüğünüz her şeye tam olarak farklı bir açıdan farklı bir gözle bakmanızı sağlayacaktır.

Sakin Olun Hemen Onlarca Kitap Siparişi Vermeyin

Güzel bir kütüphanede kitap okumak gibisi var mı? …

İnsanlarla olan iletişiminizin daha önce hiç olmadığı kadar geliştiğini hem kendiniz hem de çevrenizdekiler mutlaka fark edecektir. Yakınlarınız da hakkınızdaki bu olumlu gelişmeye güler yüzle ve memnun bir şekilde karşılık verecektir. İşte ulaşılması hiç zor olmayan bu aşamaya geldiğinizde evinizin her yanını kitaplarla doldurmak isteyecek, belki de en sevdiğiniz köşelerden birine güzel bir kitaplık yaptırmak için incelemelere, araştırmalara başlayacaksınız. Bu süreçte de yapmanız gereken, aynı işin başındaki stratejiyi uygulamak. Yani bir anda bir sürü kitap alıp hemen hepsini okumaya çalışmayacaksınız. İlgi duyduğunuz konuyla ilgili kısa araştırmalar yapacaksınız. Yine adım adım ilerleyecek, bir kitap bittikten sonra onu evinizdeki dolaplardan birine koyup, daha sonra istediğiniz kitap için aynı incelemeleri tekrar yapacaksınız. Elinizdeki kitabı bitirmeden, başka bir kitap alma sürecine girmeyeceksiniz.

Yalnız her insanın alışkanlığı, istekleri farklı olabileceğinden, örneğin, sabahları bir kitap okurken akşamları da farklı bir konudaki kitabı okuma isteğinizi durduramıyorsanız, tabii ki bu yöntemi de deneyin.

Daha sonraki süreçleri hem yazıyı fazla uzatmamak için hem de böyle önemli bir konuya değer verip, bilgi edinmek isteyen okuyucularımızı sıkmamak için anlatmıyoruz.

Okumaya başlamak için ciddi adımlar attığınız bu günlerde, sizlere söylemek istediğimiz şu var ki; uzun yıllar sonra bir gün, arkanızda sayısız kitap bıraktığınız zaman, bu alışkanlığı edinmek için yaptığınız işlerden biri olan bu yazımız hatırınıza gelirde, güzel yüzünüzde bir tebessüm oluşturursa, işte emin olun biz bunu bilmesek dahi, bunu düşünmek bile bizim yaşayabileceğimiz en güzel duygulardan birisi olacaktır.

1 Comment

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Kitap İnceleme Kategorisinde Son Yazılar