neondertaller

Neandertaller: Yabani Bir İnsan Türü

/
6

Hepimiz Homo sapiens ismini duymuşuzdur. Peki ya Neandertaller’i? Aslına bakarsanız hepimizin bilmesi gerekir Neandertaller’i. Belki de onlar bizim atalarımızdı. Eğer Asya kökenliysek bu çok muhtemel.

Neandertaller bizden 100, 200 bin yıl önce yok olmuş, modern insana geçişte önemli katkıları bulunan bir insan türüdür. Evrim bize der ki; bir türün gelişen bireylerinin hayatta kalması ancak diğer bireylerin yok olması ile sağlanır. İşte Neandertaller’e de tam böyle olmuş.

Bu türün Orta Asya tarafında yaşamış olduğu biliniyor. Zamanında bulunan iskelet fosilleri ile bu kanıtlanmış. Hatta önceleri, Neandertaller’in fizik bakımından biraz farklı olduğundan hastalıklı Homo sapiens  oldukları düşünülüyordu. Fakat onların ilginç anatomik yapıları bu iddiaları çürüttü. Nasıl mı?

Neandertaller, modern insanlara göre daha keskin dişlilerdi. Aynı zamanda uzuvları bizden daha uzun ve kaslıydı. E tabii olarak daha kıllılardı. Tam olarak dik durdukları kanıtlanamadı, zaten bu yüzden de biraz hayvanımsı oldukları düşünülüyor. Buna rağmen beyin anatomilerinin biraz farklı olduğu düşünülüyor. Yani bizden daha zeki olmaları kuvvetle muhtemel. Çünkü o ilkel şartlarda bile bir sürü kesici alet yapmışlar. Bunun haricinde, alternatif tıp bitkilerinin de iskelet fosilleri kalıntılarında bulunmuş. Evet, bizden daha zeki olabilirler ama bunları tam olarak konuşacak sesleri yok. Neandertaller’in ses kutuları incelendiğinde bazı sesli harfleri çıkaramayacakları görülmüş. Her neyse, en önemli kısım ise Neandertaller’in modaya bir nebze düşkün olmasıydı. Nasıl der, dediğinizi duyar gibiyim. İspanya’nın güneyinde bulunan bir mağaradaki iskelet fosillerinin üstünde sarı pudramsı bir madde keşfedildi. Bu maddeyi  fondöten olarak kullandıkları düşünülüyor. Bir de sanat açısından da gelişmiş oldukları düşünülüyor. Mağara duvarlarına çizilen resimler sanatsal kimliklerine de işaret ediyor. Bu bilgiler fiziksel yapıları ile ilgili bilgiler. Bunların haricinde Neandertaller’in soğuk yaşam koşullarına istinaden bu hâle geldiği düşünülüyor. Modern insan ve Homo sapiensler çıktığında ise daha ilkel kaldıklarından dolayı; Neandertal türü modern insanlarla çiftleştiğinden dolayı yok oldu diyebiliriz.

Şu an, İngiltere’de bir müzede Neandertaller’e ait heykeller var. Eğer bu zamanda yaşasalardı nasıl görünürlerdi diye. Dilerseniz siz de görmek için gidebilirsiniz. Lâkin gidemem diyorsanız internette bu heykellerin resimleri mevcut. Yazımı sonlandırmadan sizlere ilginç bir bilgi daha vermek istiyorum. Neandertaller’in  genomu çözüldüğünden insanların ne kadar benzediği öğrenilebiliyor. Eğer meraklısıysanız, bir pamuk parçasını yanağınıza iyice sürüp National Geographic’e gönderirseniz, siz de Neandertal bir atanızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Normalde bir moleküler biyolog olmama rağmen asla yazmaktan vazgeçemiyorum. Konu araştırmalarımda kendimi geliştiriyor, geliştirdikçe mutlu oluyorum. Siz de yazdıklarımı okuyup, yorumlayınca daha bir kıvanç duyuyorum.

6 Comments

  1. Eğer yanlış bilmiyorsam, bütün yazıya yayılmış feci bir kelime hatası var, ‘Neondertaller’ değil ‘Neandertaller’ olması gerekmiyor mu?

    • Başta yazım hatası yapmıştım sonra fark ettim. Yeniledim fakat önceki dosyayı yollamışım maalesef:(

      • Hiç sorun değil, sonuçta yazının özü değişmedi. Önemli olan Neandertaller ile ilgili bu bilgileri öğrenebilmekti bana kalırsa. Modaya düşkün olmaları da eğlenceli bir ayrıntı imiş. Kısacası birkaç harf hatasını düzeltmekten kolay bir şey yok 🙂

  2. NEanderthal hakkında çoğu insan bir şey bilmiyor insanlar sanıyor ki tek insan türü var halbuki pigmeler de dahil olmak üzere çeşit çeşit türler var ancak bunlardan en zekisi homo sapiens ve homo sapiens ihtiyaçalrı doğrultusunda günümüzdeki haline evrildi.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

İnternet Kategorisinde Son Yazılar