türkiye bir cennet

Türkiye Bir Cennet

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?

Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!

Canı, cananı, bütün varımı alsın da Huda,

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

     Evet cennet gibi bir vatanımız var. Her şehri her köşesi farklı farklı güzelliklerle dolu. Peri bacaları, şelaleler, denizler, göller, dağlar… Sadece coğrafi güzelliği değil ki tarihimiz geleneklerimiz, dilimiz… hepsi gurur duyulacak kadar güzel. Her güzelliğin bedeli olduğu gibi biz de bunları kolay kazanmadık. Lisedeki tarih dersleri bile o dönemi az çok anlamamız için yeterli bence. Kahramanlık hikayeleriyle dolu geçmişimiz. Peki ne için? Bu cennet vatana sahip olmak için. Bu nedenle ben bu ülke topraklarında yaşayan herkesin bu mısralarla aynı düşüncede olduğunu düşünüyorum (en azından umut ediyorum). 

turkiye-harita    Gurur duyuyoruz, vatanımızla milletimizle tarihimizle… Özellikle son zamanlarda yaşanan acı olaylarla belki daha çok fark ettik sevgimizin büyüklüğünü. Ama sadece sevmek yetiyor mu sizce? Şöyle bir bakın etrafınıza, biz bu güzel ülkemize ne yapıyoruz… 

    Herkesin elde etmek istediği, gerçekten cennet gibi olan ülkemizin değerini bilemiyoruz. Doğal ya da beşeri, maddi ya da manevi ülkemizi kirletmekten başka hiçbir şey yapmıyoruz. Yeşili kesiyoruz maviyi kirletiyoruz. Sadece kendimize değil dünyaya rezil oluyoruz bu yüzden.


Yazı Önerisi: Kızılcahamam; Ankara'dan bir kaçamak


Şu videoyu izleyince ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız: 

    Açıkçası ben bu videoyu ilk izlediğimde çok utanmıştım. Utanmamak da elde değil. O her çöp için yorum yaptığında ben biraz daha yerin dibine girdim. Ama çok haklı, gerçekten. Türkiye bir cennet, cennet. Bunu bizden çok dışardan gelen insanlar fark ediyor. Zaten belki de biz elimizde olduğu için değerini bilemiyoruz. Ama bu bir bahane sayılabilir mi? Tabiki de hayır. Bize emanet edilen cennete işte malesef böyle muamelede bulunuyoruz. 


Yazı Önerisi: Ankara'da Direnen Cennet: Eymir


    Umursamıyoruz. Güzel olması ülkemizi, kendi ülkemizi kirletmemizi engellemiyor. Bu gerçekten çok acı. Elimizdekilerin kıymetini bilmiyoruz. Bu vatan için canımızı cananımızı feda ederiz evet ama neden bu cennet ülkemizin güzelliğinin kalıcılığı için hiçbir emek sarfetmiyoruz. Elinize bir poşet alıp çöpleri toplayın demiyorum(ki bu da çok zor bir şey değil), kirletmeyin yeter! Yıkmayın, bozmayın. Tarihi eserlerin üzerine yazı yazmayın mesela. Bir ağaç dikmek ne kadar zor olabilir ki. Ya da çöpleri çöp kutusuna atmak bizi ne kadar yorabilir. Çirkin olan bir şeyi güzelleştirmek zordur ama güzelin güzel kalmasını sağlamak ne kadar zor olabilir ki?

"Herkes kapısının önünü temizlerse, her mahalle temiz olur"

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Deneme Kategorisinde Son Yazılar

Yolu Görmek

Çok da huzurlu sayılmayan uykusundan uyanmıştı. Bir müddet tavanı seyrettikten sonra saate baktı. Yavaşça yattığı yerden

Oyurgalayış

Yazı atölyesi on üç kişilikti. O, sonuncu katılımcıydı. Ünlü, seçkin ve kalbur üstü bir yazar olmak