medusa

Yılan Saçlı Kadın: Medusa (Gerçekten Kör Eden Bir Kadın)

2

Medusa… Yunan mitolojisinin en büyük kahramanı. Efsaneleriyle, adından söz ettirecek güzelliğiyle, gerçekten kör eden bir kadın. Yunan mitolojisinin en ilginç karakterlerinden olan Medusa, bir  ölümlü. Aslında Gorgon kardeşlerden tek ölümlü olanı. Ölümlü ama, başlıktan da anlaşılacağı üzere normal bir insan değil. Saçları yılan, dişleri keskin, hatta yeraltı canavarı lakaplı bir mitolojik kahraman…Peki neden yılan saçlı dediğinizi duyar gibiyim. En iyisi, sizleri merakınıza yenik düşürmeden anlatmaya başlayayım.

Medusa hakkında bir sürü rivayet var, var ama tek gerçek olan şey, yılan saçları ve bunun kıskançlıktan doğan bir intikamın ceremesi olmasıymış. Birçok kaynağa göre de bunu Athena yapmıştır. Medusa Athena’nın bir tapınağında kalan bir ölümlüymüş. O kadar güzelmiş ki, Athena onu kıskanmadan edemiyormuş, bu yüzden de çözümü onlardan uzak bir yerde, onu avcunun içinde tutmakta bulmuş. Athena’nın kocası Poseidon bu durumun farkındaymış. O yüzden Medusa ile hiç konuşmazmış bile. Çünkü onun büyüsüne kapılmaktan korkuyormuş. Hem karısından çekiniyor hem de onun bir ölümlü olmasından. Düşünsenize böyle bir birliktelik söz konusu olursa Poseidon’un adı tanrılar aleminde kim bilir nasıl olur(!)…

medusanın yılan saçları

Neyse tabi zaman geçtikçe yasak bu ya, Poseidon karşı koyamamış bu güzelliğe. Athena’da öğrenince durur mu, intikam alırcasına lanetlemiş Medusa’yı. Artık keskin dişli bir yeraltı canavarı gibiymiş.  Üstelik sırma saçları gitmiş, yerine de yılanlar gelmiş. O güzellikten eser kalmamış. Ve laneti de ona bakan kişileri, gözleri ile taş etmesiymiş. Herkes bu değişik yaratığı merak eder, bakmaya kalkar ve aniden taş oluverirmiş. Sonunda, ülkede insan kalmamış resmen. Bundan dolayı da mitolojide halkın kahramanı olarak bilinen Athena’nın üvey kardeşi  Perseus bir plân yapmış. Bu plânında bir orak ve bir ayna kullanarak Medusa’yı öldürecek ve bir kahraman olacakmış. Ayna ile Medusa’ya dolaylı yoldan bakabilecek ve orak ile de kafasını koparabilecekmiş. Kimi kaynaklara göre de Perseus  Medusa’nın kafasını kestikten sonra bir müddet onu savunma aracı olarak kullanmış. Hatta eve gittiğinde annesi zorla kral ile evlendirilmeye çalışılıyormuş. Annesine gözlerini kapatmasını söyledikten sonra oradaki herkesi taşa çevirmiş. Yani, Medusa gücün sembolü olmuş Yunan mitolojisinde. Bu yüzden günümüzde çoğu tapınakta ,oranın heybetli olduğunu göstermek için Medusa heykelleri kullanılırmış.

İşte böyle…Güzelliğiyle kör ediyor deyimi buradan da geliyor diyebiliriz. Umarım sıkmadan anlatabilmişimdir, güzelliğiyle gerçekten kör eden mitolojik kahramanın hikâyesini…

Normalde bir moleküler biyolog olmama rağmen asla yazmaktan vazgeçemiyorum. Konu araştırmalarımda kendimi geliştiriyor, geliştirdikçe mutlu oluyorum. Siz de yazdıklarımı okuyup, yorumlayınca daha bir kıvanç duyuyorum.

2 Comments

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Tarih Kategorisinde Son Yazılar