Zor İştir Türkiye’de Genç Olmak

İnsanın en verimli, en güzel yıllarıdır gençlik yılları. Her anlamda diri ve üretken olduğu zamanlardır. Gençlik yıllarında insanların dünya görüşü, hayata bakış açısı, hayat tarzı şekillenmeye ve olgunlaşmaya başlar.

Gazi Mustafa Kemal’in de belirttiği gibi insnanların, ailelerin ve hatta ülkelerin bütün umudu gençliktedir. Gençlik hazinedir kimse elinde iken değerini bilmez, ne zaman ki elinden uçar gider gençliği işte o zaman bu hazinenin kıymetini anlar. Genç olmanın verdiği enerji, güç hiçbir şeyde yoktur. Kan bile deli akar bu yaşlarda. İlk aşklar, sevdalar bu zamanda yaşanır.

Gençlik aynı zamanda kaybedişlerle, yıkılışlarla da doludur.   En büyük hayal kırıklıklarını da yine insan bu yaşlarda yaşar. Birçok şeye anlam veremez. Hayat hiç de küçüklüğünde ona anlatıldığı gibi değildir. Sürekli birileri ile yarış halinde olması gerekir. Sürekli bir yerlerlere yetişme çabasıyla koşuşturur durur. Gelecek kaygısından o anını yaşayamazsın çoğu kez. Tüm bu olanların önüne geçebilecek de değildir. Tüm olanlar, yaşadıklarımız bizlere hayatın verdiği derslerden başka bir şey değildir.

Türkiye’de Genç Olmak

Güzel yurdumda genç olmak ise bambaşka, hiçbir ülkeyle kıyaslanamaz. Her fırsatta tarihinle, geçmişinle gurur duyarsın, Türk olduğun için binlerce kez şükretmişsindir. Hoşgörüsüyle, azmi ve çalışkanlığı ile temelleri gayet sağlam bir toplumun mensubu olmak size kıvanç verir. Senden öncekilerin yaptığı gibi sen de ülken için canını vermek istersin. Zamanın gerektirdiği her ne ise onla ülkene hizmet etmelisindir. Bu da ancak okuyarak, okuyarak, okuyarak olacak bir iştir.

Tüm güzelliklerine rağmen ülkemde genç olmanın bir dünya zorluğu da vardır. Ancak şöyle bir durum da vardır. Olan biten senin umrunda değildir. Senin tek hedefin paranı kazanmak, aşk yaşamaktır. Tüm olaylardan soyutlarsın kendini, seni ilgilendirmediğini düşünürsün, kendi köşene çekilirsin. İşte o zaman mutlu bir yaşam seni bekliyordur. Derdin tasan olmaz. Benim anlatmak istediğim insanlar daha farklı. Tüm bu olanlar yüzünden sürekli kafası kurcalanan insandır. Düşünür düşünür düşünür… yapabileceği pek de bir şey yoktur.

Televizyonu açmaya, gazete okumaya korkar bu insan. Hergün güne kötü haberlerle başlamaktan bıkmış usanmıştır çünkü. Yapabildiği tek şeyi yapar bekler, bekler. Güzel günleri, güneşi bekler. En çok canını yakan da budur elinden gelen bir şeyin olmaması…

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Eleştiri Kategorisinde Son Yazılar