siyah beyaz film

1950’li Yıllardan IMDB Puanı Yüksek Siyah Beyaz Film Önerileri

1- 12 Öfkeli Adam (1957) 12 Angry Men – Sidney Lumet12 sinirli adam

IMDb 8.9
Tek mekanda –jüri odası- ve 12 oyuncuyla –jüri üyeleri- çekilmiş, önyargı ve bakış açısı üzerine tarihi bir film.
Olay oldukça basit, babasını öldürme suçundan davalı bir “çocuk”, olayı gördüğünü iddia eden iki tanık: “Yaşlı adam” ile “karşı sokaktaki kadın” ve bu olay üzerine görevlendirilmiş farklı hayatlardan gelme on iki jüri üyesi.
Pek de temiz olmayan bir hayattan gelmek ve iki görgü tanığı bir çocuğun idamına yeter mi?

 

2- Ölüm Korkusu (1958) Vertigo – Alfred Hitchcock

lüm korkusu vertigo filmiIMDb 8.4
Film Fransız yazarlar Pierre Boileau ve Thomas Narcejac’ın 1954’te yazdığı “D’entre Les Morts” adlı romandan uyarlanmadır.
Film, dedektif Scottie Ferguson’ nun suçlu kovalarken kendisini kurtarmaya çalışan ekip arkadaşının gözlerinin önünde çatıdan düşmesiyle başlıyor. Dedektifte bu olayın ardından suçluluk duygusuyla birlikte “Vertigo” başlıyor. Öyleki bu korku nedeniyle mesleğini bırakıp emekli oluyor. Bir gün, karısının ruhsal sorunlarından şüphelenen bir dostu Scottie’ yi özel dedektif olarak tutuyor. Başta söylenenlere pek inanmayan dedektif, kadını yakından izledikçe bir şeylerin yolunda gitmediğini fark ediyor. Kısa zaman sonra kadının intihara meyilli olduğunu görüyor. Bu noktadan sonra olayı uzaktan izlemek yetmiyor ve dedektifi korkularıyla yüzleştirecek olaylar başlıyor. Filmin öyle dinamik ve zekice bir kurgusu var ki final sahnesinden sonra bir süre daha şaşkınlığınız devam ediyor.

 

3- Bebek Jane’e Ne Oldu? (1962) What Ever Happened To Baby Jane? – Robert Aldrichbebek jane'e ne oldu

IMDb: 8,1
Eski çocuk yıldız Jane Huston ve 1930’larda onu gölgede bırakacak bir şöhretle ünlenip ardından araba kazası sonucu tekerlekli sandalyede kardeşinin insafına muhtaç kalan ablası Blanch Huston. Ablasının şöhretini onca yıla rağmen sindirememiş kıskanç ve alkolik bir kız kardeşle aynı evde bakıma muhtaç yaşayan Blanch özellikle son zamanlarda kardeşindeki akla uymayan davranışlardan şüphelenir ve filmin olay akışı başlar. Yeniden şöhrete kavuşma hayal içinde eski elbiselerle evde şarkı söyleyerek dolaşan Jane’nin kıskançlığı ablasına zarar verecek kadar ileri gidebilecek mi? Blanch’i sakat bırakan o kazanın asıl sorumlu kim?
Yıkılmaya yüz tutan eski bir evde geçen film insan psikolojisinin sınırsızlığını gözler önüne seriyor.

 

4- Arka Pencere (1954) Rear Window – Alfred Hitchcock

arka pencere filmi

IMDb: 8.4
Fotoğraf sanatçısı gazeteci L.B. Jefferies bir iş kazası sonucu ayağını kırar ve bir süre evinde dinlenmek zorunda kalır. Evde kıpırdamadan oturmaktan sıkılan Jefferies karşı apartmandaki komşularını teleskopla izlemeye başlar. Bir süre sonra korkunç bir olaydan şüphelenir: karşı komşusu karısını öldürmüştür. Bu olayı çözmeyi kafasına koyan Jefferies sevgilisini ve yardıma gelen hemşiresini de ikna eder ve olaylar gelişir.
Film 4 ayrı dalda Oskar adayı olmuştur.

 

5- Sapık (1960) Psycho – Alfred Hitchcocksapık filmi

IMDb: 8.5
Marion Crane çalıştığı dükkânda güvenilen bir kadındır ancak bir gün kendine emanet edilen yüklü bir miktar parayı alıp sevgilisiyle buluşmak üzere kaçar. Bir anda kendine emanet edilen parayla ortadan kayboluşu üstüne yakınları şüphelenir ve polise başvurur. Polisler ve Marion’ unun kız kardeşi her yerde onu ararken Marion geceyi bir otelde geçirmeye karar verir. Otelde bir süre geçirdikten sonra aklını karıştıran olaylar olur ve aynı gece uyumadan önce otel sahibi Norman Bates ile biraz sohbet eder. Norman’ın kuşlara olan garip ilgisi ve sohbeti onu rahatsız etse de odasına girip duş almaya karar verir. Filmin devamında asıl olaylar başlar.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar