ailecek şaşkınız

Ailecek Şaşkınız Film İncelemesi – Ahmet Kural & Murat Cemcir

1

Yerli komedi denince aklımıza gelen öncelikli isimlerden Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisinin başrollerini paylaştığı, Selçuk Aydemir’in yönetmen koltuğunda yer aldığı, Mart ayının başında yayına giren, girdiği hafta sonunu güzel bir izlenme sayısıyla kapayan biraz romantik biraz da komedi içerikli yerli komedi filmini ele alacağız bugün.

Film ilk 3 günde 680 bin 409 kişi tarafından izlendi. Komedi  türündeki yapım, ilk 3 günde yakaladığı 680 bin 409 izleyici rakamı ile Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in efsane serisi olan ve 6 milyon 980 bin 70 seyirci sayısıyla ‘Türk sinema tarihinin en çok izlenen filmleri’ listesinde üçüncü sırada yer alan ‘Düğün Dernek’in 572 bin 838 kişilik açılış rakamını da geride bıraktı.

Filmin konusunu içeriğini her sitede bulabilirsiniz bu yüzden ben sizlere bir izleyici koltuğundan düşüncelerimi aktarmak istiyorum.

Sizleri bilmiyorum ama Ahmet Kural ile Murat Cemcir denince benim aklıma önce Kardeş Payı geliyor. Ondan önce de İşler Güçler adlı işleriyle de gerçekten harika işler çıkarmışlardı. Bu iki dizi benim TV ekranlarında izlemekten en çok keyif aldığım yapıtlar içerisinde başı çekiyorlar. Sinemaya geçince işler biraz daha değişiyor tabi. Açıkçası bu ikilinin önceki filmlerinde büyük beklentilerle gidip ellerim boş dönmüştüm. Özellikle hepimizin ön seyrine kanıp çok büyük beklentilerle gittiğimiz Düğün Dernek filminde nerdeyse ön seyirde yer almayan hiçbir sahneye gülmemiştim. Tüm güzel sahneleri ön seyirdeki kadardı. Dizilerine güldüğüm kadar daha önceki sinema çalışmaları beni tatmin etmemişti.

Bu film bu ekibin çıkardığı en güzel filmi benim kişisel görüşüme göre. Bu filme daha önce yaptığım hatayı yapıp çok büyük beklentilerle gitmedim. Ama beklentilerimi karşıladığını söyleyebilirim. Bu duruma büyük katkının ise oyunculuğuyla takdiri gerçekten hak eden Cengiz Bozkurt’un sebep olduğunu belirtmeliyim. Erdal Bakkal rolüyle tanıyıp sevdiğimiz usta oyuncu bu filmde de yine ustalığını konuşturmuş. Cengiz Bozkurt burada karşımıza hep alışıp olduğumuz cimri ama kendisini sevdiren şeytan tüylü esnaf tiplemesiyle çıkıyor.  Ahmet ve Murat’ın oyunculukları zaten tartışma konusu bile olamaz bence. Sektörde fiziksel komedi denilen jest ve mimiklerini işlerine katmada gerçekten çok ilerideler. Komik olmayan bir şey onların ağzında komik hale gelebiliyor. Özellikle kural bu işi gerçekten çok güzel yapıyor.

Benim filmde gözüme takılan filmin etkileyiciliğini azalttığını düşündüğüm konu senaryo oldu. Sanki senaryo film konusu olmaktan çok bir iki dizi bölümünde bitecek bir senaryoydu.  Selçuk Aydemir gibi bir ustadan daha güzel bir senaryo beklerdim ben açıkçası ancak bu senaryo da yorumlardan gözlemlediğim kadarıyla birçoklarının beklentisini karşılamış görünüyor. Bir diğer konuda espriler sanki biraz bayağılaşmış gibiydi öyle çok ince göndermeler, espriler bu filmde yoktu. Belki de hitap ettikleri kitleyi daha da genişletip daha çok kişinin anlayabileceği tarzda yapmak istenmiş de olabilir.

Filme henüz gitmemişlere tavsiyem çok yüksek beklentilerle gidip salondan tatmin olmamış bir şekilde ayrılacağınıza düşük beklentilerle gidip salondan memnun ayrılabilirsiniz. Çünkü çıktığımızda mükemmeldi ya demeyeceğiniz bir film olduğunu düşünüyorum. Benim beğenmemde ekiple ilk defa karşımıza çıkan Saadet Işıl Aksoy’un oyunculuğunun da etkisi oldu. Kendisinin de belirttiği gibi komedi yanının da olduğunu görmüş olduk.

Son olarak gidilip izlenebilir bir film olduğunu düşünüyorum. İzlemenizi tavsiye ediyorum ancak hayatımdan iki saatimi çaldı derseniz suçlusu ben değilim 🙂

1 Comment

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Sanat, Sinema & Tiyatro Kategorisinde Son Yazılar