A Few Good Man (Bir Kaç İyi Adam)

2

    A Few Good Man üzerinden 25 sene geçmiş olmasına rağmen ben bugünlerde izlendiğinde de etkileyici olabilir. En İyi Film Akademi Ödülü almış hem kadrosu hem de senaryosu ile izlenmeyi bekleyen bir film. Filmin başrollerinde Teğmen Daniel Kaffe rolü ile Tom Cruise, Albay R. Jesup karakteri ile Jack Nicholson ve Kıdemli Yüzbaşı Johnne Galloway karakteri ile Demi More var. 

    Film, Küba Guantanamo Körfezi Wirward Güvenlik Piyade Tümeninde görevli erlerden biri olan Santiago'nun ölümü ve bu ölümün arka planındaki suçluların araştırıldığı bir senaryoya sahip. İçişlerine görevli olan avukat Yüzbaşı Glovey bu olayı çözmek için kendini uygun görse de kurul bu görevi daha önce hiç mahkeme salonunda bulunmamış hukuk fakültesinden henüz dokuz ay önce mezun olmuş ama bu süre içinde birsürü dava kazanarak kendini göstermiş bir Teğmen olan Daniel Kaffe'ye veriyor. Kaffe başta bu davayı da önceki işler gibi dava salonuna gitmeden çözebileceğini düşünüyor. Ama bu sefer işi o kadar kolay olmuyor. Çünkü Santiago'yu öldürmekle suçlanan iki asker Dowson ve Downey eldeki tüm deliller kasti olarak öldürdüklerini gösteriyor. Bu durumu araştırmak için Kaffe Yüzbaşı Glovey ile Küba'ya gidiyor. Sınırda görev yapıyor olmanın subayları nasıl etkilediğini anlamaya çalışıyor. Bunun yanında "Kırmızı Kod"  denen, sınır bölgelerinde uygulanan ancak yasal bir dayanağı olmayan disiplin uygulanması ise herşeyi değiştiriyor. 

 
    Film izleyen birçok insanda hem subay olma hem de hukuk okuma ve mahkeme salonlarında jürilerin karşısında havalı savunmalar yapma isteği uyandırıyor. 
Beni en çok etkileyen ise mahkemenin ve hakimin tarafsızlığı ve olaylara bakış açısı oldu. Adaletin nasıl düzgün bir şekilde işletildiğini ve emek harcandığını gördüm. Aslında gerçekten ihtiyacımız olan tek şey adalet. 
"İNSANSIZ ADALET OLMAZ 
ADALETSİZ İNSAN OLUR MU? 
OLUR OLMAZ OLUR MU? 
AMA OLMAZ OLSUN "
-Özdemir Asaf 

Düşler ülkesinden bir kaza sonucu sevgisiz insanlarla dolu dünyanıza düstüm. Kim oldugumu sorarsanız "Biraz rüzgarım biraz dalga" şairin dediği gibi. Aslında belki kendimi arıyorum ben de burda. Yaşım konusunda da farklı düşünceler var ama ben hepinizle akranım. Burdan çoğu zaman düşler ülkesine olan özlemini paylaşıyorum sizlerle. Herşeyin yeterince gerçek olduğu bu dünyada biraz da olsa hayallerimize sahip çıkalım ne dersiniz ? Unutmayın insan kardeşlerim: "İnsan Sevgi İle Yaşar "

2 Comments

  1. En kısa zamanda izleyeceğim. Paylaşım için teşekkürler. Yeni önerilerinizi de bekliyoruz

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar