Turkish Airlines Euroleague 2017 – İstanbul

Euroleuge ve Tarihçesi

    Euroleague Basketbol’un Avrupa kıtasındaki en büyük organizasyonudur. Tarihçesinde Avrupa Şampiyonlar kupası vs. isimler alsada 2001 yılından itibaren Euroleague adını almıştır. 2010 yılından itibaren Turkish Airlines ile yapılan anlaşmayla organizsyonun adı Turkish Airlines Euroleague, son 4 takımın şampiyonluk mücadelesi verdiği 4’lü finalin adı da Turkish Airlines Final Four olmuştur. Euroleague ismiyle düzenlenmeden önce (1999-2000, 2000-2001) Anadolu Efes’in (o zamanki adıyla Efes Pilsen) 2 adet 3.lüğü bulunsada son 2 yıla kadar malesef takımlarımız bu dev organizasyonda pekte varlık gösterememişlerdir. Fakat 2014-2015 sezonunda Final Four a kalan Fenerbahçe Türk Basketbol’u adına gelecek sezonlara umut ışığı olmuştur. Ertesi yıl finale kalmış hatta kupaya bir basket uzaktayken uzatmalara giden maç sonucunda kupayı kaybetmiştir. Ayrıca Fenerbahçe bu yıl ülkemizde düzenlenecek Final Four’a da kalma başarısı göstermiştir.

Euroleague Statüsü ve Katılım Şartları

    Eski statüye göre (2015 e kadar) 24 takımın katılımyla 6’lı 4 grup oluşturur ve grubu ilk 4 sırada bitiren takımlar üst tura çıkar, üst turda 8 erli 2 grupta mücade ederler ve yine ilk 4’ee giren takımlar 1. 4. ile 2. 3. ile 5 maçlık bir seri oynar ve kazananlar Final Four’a kalırdı fakat 2015’ten itibaren (yeni statüye göre) takım sayısı 16’ya düştü ve bütün takımların ev sahibi – deplesman şeklinde birbirleriyle maç yapmaları sağlandı böylece ligin izlenilebiliriliği arttırılmak istendi ve başarılıda olundu. Diğer statüde birçok takım birbirleriyle maç yapmadan sezonu tamamlayabilirlerken artık bütün takımlar birbiriyle maç yapmaktadırlar. Yeni statüde normal sezonu ilk 4 sırada tamamlayan takımlar 5 maçlık seride ev sahibi aventajını yakalarlar ve ilk 2 maçı evlerinde oynama hakkı kazanırlar. 5-8 takımlarsa ilk 2 maçı deplasmanda oynayayrak Final Four mücadelesi verirler.

Final Four 2017 

     11’i A lisans (Euroleague yönetiminin özel kriterlerine yerine getirerek alınan belge) 3’ü B lisans (yerel liglerini en üstte bitiren takımlar) 1’i Eurocup’ı kazanan takım, 1’i de özel davetle olmak üzere 16 takım Turkish Airlines Euroleague 2017’ye katılmıştır. Türkiyede 2 takım (Anadolu Efes ve Fenerbahçe) A lisans sahibi takımlardır ayrıca Galatasaray 2. büyük kupa (Eurocup)’ı kazandığı için katılma hakkı kazanmıştır ve Darüşşafakda özel davetle turnuvaya katılmıştır. Normal sezonda yani 16 takımın birbiriyle oynadığı 2’şer maç sonucunda Fenerbahçe 5, Anadolu Efes 6, Darüşşafaka da 8. olmuş ve Play-off’a kalarak ülkemizde düzenlenecek Final Four’a katılabilme şansı yakalasalarda bu şansı sadece Fenerbahçe değerlendirmiştir. Temsilcimiz Fenrebahçe 19 Mayıs Cuma günü saat 21.30 da Real Madrid ile karşılacak ve kazanması halinde CSKA Moskova – Olympiakos maçının galibiyle kupa için mücadele edecektir. maçlar 19-21 Mayıs ta Sinan Erdem Arena’da oynanacaktır.

    Temsilcimiz Fenerbahçe’ye Turkish Airlines Final Four’da Başarılar dileriz…

    Biz bu yazıyı yazdıktan sonra 2 maçınıda zorlanmadan kazanıp basketbolda Avrupa’nın en büyük kupasını ülkemize getiren Fenerbahçe’yi tebrik eder, bu başarının Fenerbahçe ve Türk Basketbol’u adına bir başlangıç olmasını dileriz ….

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Spor Kategorisinde Son Yazılar

Come to Beşiktaş

Come to Beşiktaş yani Beşiktaşa gel… Olay aslında çok basit ve sıradan. Bu olayı bu kadar