sıvı sabun

Antibakteriyel Sabunlar Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

1

Her lavabodan çıktığımızda el ve yüz hijyeni için  kullandığımız sabunların birden çok türü mevcut. Peki bu sabunların hepsi gerçekten işe yarıyor mu? Ben bugün size antibakteriyel sabunlardan bahsetmek istiyorum.

Son zamanlarda gerek gelişen teknoloji gerekse artan kimyasallarla etrafımızdaki sabunlar da çeşitlerine ayrılmıştır. Bu çeşitlerinden biri de antibakteriyel sabunlardır. Özellikle domuz gribi döneminde hayatımıza giren bu sabunlar gerçekten işe yarıyor mu peki? Dilerseniz bu soruyu son günlerde Amerika’da gerçekleşen bir durum üzerinden ele alalım.

Geçtiğimiz cuma günü, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) antibakteriyel sabun üreticilerinin daha etkili bir temizlik maddesi sunamamaları nedeniyle antibakteriyel sabun satışını ülke genelinde yasakladı. Bu yasağın özellikle triklosan ve triklokarbon üzerine yapılan yoğun bilimsel çalışmalar olduğu düşünülmekte. Peki bilimsel çalışmalarda değinilen bu riskler neler? Dilerseniz birlikte bir göz atalım.

Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu ölçüm ve araştırma birimi başkanı Dr. Janet Woodcock bir konuşmasında antibakteriyel sabunların bakterileri öldürmede normal sabunlara göre daha iyi olduğuna dair bir çalışmanın bulunmadığına, antibakteriyel sabunların uzun vadede içerdiği kimyasallar nedeniyle faydadan çok zarara yol açtığına değindi.

triklosanAmerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre ise antibakteriyel sabunların el antiseptiği olarak kullanılabilmesi için alkol oranının en az %60 olması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca antibakteriyel sabunun içerisinde yer alan triklosan maddesin son aylarda Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre insan bağırsak mikrobiyomunu önemli ölçüde değiştirdiği ortaya konmuş. Bununla beraber bu kimyasala uzun süre maruz kalındığında anne karnındaki bebeğin önemli derecede zarar görebileceği belirtiliyor. Triklosan aynı zamanda Avrupa Birliği’nde de kısmen yasaklanmış durumda. Ayrıca bu madde diş eti rahatsızlıklarına neden olan bakterileri öldürdüğüne inanılması nedeniyle triklosan diş macunlarında da sıklıkla kullanılıyor. Buradan tehlikenin yalnızca sabunla değil günlük hayatta sıkça kullandığımız maddelerle de karşımıza çıkabileceği görülüyor.

Unutmayın şu anda güvenerek kullandığımız maddelerin ileride çok büyük zararlarını görebiliriz. Bu yüzden elimizden geldiğince doğal yaşamaya ve doğal şeyler kullanmaya dikkat etmeliyiz. Ama bunu yaparken doğal hayata ve çevreye zarar vermekten kaçınmalıyız. Doğa olmazsa doğal ürünler de olmaz. Doğal kalın!

Konuk Yazar: Kılıçkalkan

1 Comment

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Bilim Kategorisinde Son Yazılar