internet nedir

İnternet Nedir? İnternet Protokolü ve İnter-Network

Hepimizin günlük hayatında devamlı kullandığı telefonların, bilgisayarların, tabletlerin olmazsa olmazı olan internet hakkında neler biliyoruz? Bu internet nedir elle tutulur mu?, kim buldu? yenir mi? gibi soruları merak ediyorsanız buyurun bana takılın sizlere kısaca özet geçeyim.

İnternet nedir?

Bir sürü bilgisayar arasında anlaşmalı bir bağlantı.

Yani, Sizin iki bilgisayarınız var diyelim ve birbirine bağladınız. Evet hayırlı olsun küçük bir internetiniz oldu. Şimdi bir de bunu odalar dolusu bilgisayarlarla süper bilgisayarlarla yaptınız, düşünün evet internet aslında bu kadar basit bir şey.

İnternet Ne Zaman Kuruldu?

Belirli bir zaman dilimi olmamakla birlikte soğuk savaş dönemlerinde Amerika tarafından 1962’de ortaya atıldı.

                Soğuk savaş sırasında Amerika ve Rusya arasındaki bilimsel ilerleme yarışmasında Rusya, atmosfere Sputnik adlı çok da işlevi olmayan ve arada sırada bipleyen uydu-vâri bir şey yollamıştı. Bunun üzerine Amerika daha büyük arabalar yapma işine biraz ara verip NASA(National Aeronautics and Space Administration), Depeartment of Defense’s ARPA(Advanced Research Projects Agency) gibi kuruluşları kurdu. Sovyet Rusya’nın herhangi bir iletişim ağına saldırısı için tedbir alınılması konuşulurken ARPA’lı bilim adamı J.C.R. Licklider bu soruna birbirleriyle konuşan bilgisayarlar yapma önerisinde bulundu ve buradan internet patladı gitti.

İnternet Prorokolü nedir?

Bilgisayarlar arası anlaşma.

                Bilgisayarlar arasında anlaşmalı bağlantı ne demek? Bildiğiniz üzere internet üzerinden herhangi bir bilgi yolladınız diyelim. Bu gönderilen şey olduğu gibi aktarılamıyor, onun yerine parça parça olacak şekilde binlerce ağ üzerinden gönderiliyor. Bir fotoğraf gönderdiğinizde gönderdiğiniz bilgisayarın kodu ile birlikte gönderilen bilginin en küçük parçaları kodlanarak bir tür bilgisayar diline dönüşüyor. İşte bu bilgisayar dili de bu anlaşmanın ta kendisi. Aynı dili kouşuyor olmalı yani bilgisayarlar.

İnternet Nerede?

İnternet aslında her yerde.

                İki bilgisayar arasında bir bağlantı demiştik; dünyanın etrafında milyonlarca bilgisayar birbirine bağlı. Bunlar da internet sağlayıcıların devasa sunucularına bağlı. Bunlar 3 kısıma ayrılıyor:

  1. Son mil: Bu kısım aslında internetin artık internet sağlayıcıları ile evimize ulaştırıldığı kısımdır.
  2. Data Merkezleri: Sunucularla dolu odaları ifade ederler; online aplikasyonlara, içeriklere ve daha küçük sitelere taban hazırlarlar. Örneğin Google, Facebook, Microsoft.
  3. Omurgası (Temeli): Uzun mu uzun fiber optik kablolarla tüketiciler ile data merkezleri arasını ifade eder ve buralarda bilgi değişim merkezleri adlı farklı şirketlerin bilgiyi paylaştığı bölgeler vardır.

Yalnız bazı ana bölgeler var bütün açık uçların bağlandığı: Tokyo, Singapore, New York, New Jersey, Florida, Hong Kong.

İnterneti Kim İşletiyor?

İnterneti kimse işletmiyor.

İnternet birisi veya birileri tarafından işletilmiyor ve belirli bir merkezi yok. Binlerce üniversite özel şirket devlet ağlarının tamamı ve daha nicesinin topluğu olmasından kaynaklı herhangi bir kişinin yönetimi veya herhangi bir kuruluşun işletmesi altında değil.

WWW ne demek?

World Wide Web

                İnternet üzerinde popüler bir bilgi paylaşma metodu aslında. Timothy Berners Lee tarafından (CERN’li bir bilim adamı) kullanıcı dostu tek tıklama ile gezinme metodunu olan WWW yarattı.

Sonuç olarak internet Amerika tarafından soğuk savaş esnasında Rusların iletişim ağlarını bozma korkusuyla ortaya çıkan sonrasında ordu dışında başka alanlarda kullanılmaya başlanmasıyla patlayıp giden günümüzün olmazsa olmazı icatlarından biri. Dünya çapında bir iletişim ağı ve bir sürü büyük şirketin oyun alanı.

"Her şey üstüme üstüme geliyor" derdim ama bir akıllı çıkıp "Sen terse gidiyorsun" diyecek diye demiyorum.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Teknoloji, İnternet & Oyun Kategorisinde Son Yazılar

Steam 2024 Yaz İndirimleri

Bilenler bilir meşhur Steam indirimlerini. Yine bir yaz indirimi döneminde beraberiz ve sizlere benim gözüme çarpan