MEHMET AKİF
Ankara Devlet Tiyatroları' nın sahnelenen ünlü gösterisi MEHMET AKİF oyunu hakkında düşüncelerim.

Mehmet Akif Oyun İncelemesi – Ankara Devlet Tiyatrosu

/

Review

Oyunculuk
8,5/10
Dekor Ve Kostüm Tasarımı
8/10
Koreografi
9/10
Kurgu - Metin
7/10
Overall
8.0/10

12 Mart 2018’de prömiyerini yapan Mehmet Akif; 2 perde ve yaklaşık 2 saat uzunluğunda.

Yazan: Remzi Özçelik

Yöneten: Cahit Çağıran

Mehmet Akif, 12 Mart 2018 tarihinde Ankara Devlet Tiyatrosu’nda prömiyerini yaptı. Bu yıl 12 Mart, pazartesi gününe denk geldiği halde, oyunun pazartesi günü oynanması ve koltuklarımızın kenarlarında Mehmet Akif adlı oyunun kitabını görmemiz, prömiyerini izlediğim oyunu daha da güzelleştirdi.

Mehmet Akif: Mehmet Akif, yaşadığı çağı iyi analiz etmiş. Kendini iyi tanımış. Yaşadığı coğrafyayı, mensubu olduğu Türk milletini iyi bilen bir aydındır. Milli şairimiz zor günler yaşamış olsa da prensiplerinden ödün vermemiş. Benimsediği değerlerini her daim dik duruşuyla savunmuştur. Mazhar Osman’ın da dediği gibi ‘’Akif şiirlerinde dinsizliğe, kaba sofuluğa, riyakar taassuba cihat açmıştır.’’ Mehmet Akif’i değer verdiği birçok hocasından dinleyen Remzi Özçelik, kalbinin kalemiyle bir oyun yazmış.

Dekor ve kostüm tasarımı: Oyunun kostümünü de dekor tasarımını da Dilek Kaplan üstlenmiş. Dilek Hanım’ın, oyun broşüründe de belirttiği gibi: Oyunda olabildiğince soyutlamaya gidilerek mekana bağlı kalmamaya çalışılmış. Kostüm tasarımında ise sade bir kostüm ve pastel renkler tercih edilmiş. Ayrıca meraklısı için oyun broşüründe kostüm eskizleri de var.

Koreografi: Oyunun koreografisini, son zamanlarda gittiğim oyunlarda adını sıkça duyduğum Burçak Işımer üstlenmiş. Gerek denizin canlandırılması olsun gerekse kan betimlemeleri olsun, Burçak Işımer’in elinin değdiği bütün oyun boyunca hissedildi. Emeğine sağlık.

Oyunculuk: Oyunculukları beğendim. Abartısız ve duygulu bir oyunculuk sergilediler. Emeklerine sağlık. Bazı yerlerde kopukluklar var gibiydi. Ancak oyunun prömiyerini izlediğimi düşünürsek bunlar gayet doğal. Tabiri caizse, zamanla oyun oturacaktır. Şimdiden alkışları bol olsun…

Genel olarak: Remzi Özçelik’in oyun broşüründe de belirttiği gibi Mehmet Akif’i oyun olarak yazmak kolay değil. Oyuna beraber gittiğim arkadaşım çok beğense de benim çok içime sinmedi. Kötü değildi. Kesinlikle izlenir ama bana biraz lise zamanlarında okullarda oynadığımız tiyatroları anımsattı.  Bunun da konunun ele alınışıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. Oyun bana çok parçalı geldi diyebilirim.

Biliyorum konu kolay değil. Hatta beraber giden iki kişi oyun hakkında çok farklı yorumlarda bulunabilir. Sanırım bu da ele alınan konuya bakış açısıyla ilgili bir durum. Ama ben şahsen daha orijinal bir oyun bekliyordum. Tabii bununla beraber -özellikle- aralarda mikrofon kullanılmadan, solo söylenen türküler çok ama çok hoşuma gitti. Sadece bu türküler için bile gidilir derim.

OYUN EKİBİ:

DEKOR – KOSTÜM TASARIMI

DİLEK KAPLAN

IŞIK TASARIMI

ÇETİN ATAY

MÜZİK

NEDİM YILDIZ

KOREOGRAFİ

BURÇAK İŞIMER

YÖNETMEN YARDIMCISI

ENGİN ÖZSAYIN

ASİSTAN

BURCU KAHYAOĞLU

SAHNE AMİRİ

AYSEL ERDOĞAN

KONDÜVİT

FEVZİ YAZAR

GAMZE GÜNCER

IŞIK KUMANDA

ŞEFAAT SALCI

SUFLÖZ

FATMA KIŞ

KADIN TERZİ

GÜLESER OGAY

SİNEVİZYON SORUMLUSU

ERDEM TAŞDELEN

MAKYÖZ

RÜVEYDA ERDEM KOCAKAYA

OYUNCULAR

AYŞE YILDIZ AKINSAL

ÖZLEM KALKAN

ALPAY ULUSOY

ALEV ARSLAN

MÜGE SEFERCİOĞLU

ÜMİT HASRET ASLAN

ENGİN ÖZSAYIN

DURMUŞ ÇELİKEL

MEHMET TOLGA GÜNAY

DARA TAN

TURGAY KILIÇ

DİLER ÖZTÜRK

SEDAT KEÇECİ

CANER KEÇELİ

KADINLAR KOROSU

BURCU KAHYAOĞLU

GİZEM ŞİMŞEK

SİMGEM BAYKARA

ESİN DURSUN

PINAR ÇAKMAK

BAHAR AKSOY

ERKEKLER KOROSU

DİLER ÖZTÜRK

CANER KEÇELİ

ADNAN ULUSİNAN

CEM BAKIR

ŞAFAK AYYILDIZ

TUĞBERK AKSU

*Mehmet Akif oyun tanıtım broşürü

Not: Oyunlarda yaptığım eleştiriler akademik anlamda çözümlemeler içermemekle birlikte, herhangi bir tiyatro tutkunu gibi pratik eleştiri niteliğindedir. Bu nedenle ele alınan konular yüzeysel cümlelerle ve çözümlemelerle değerlendirilmektedir. Kısacası basit tiyatro anlayışıyla herkesin anlayabileceği basit analizler yapıyorum. Bu anlamda akademik açıdan eksiklerim olursa mazur görülmesini canı gönülden isterim. Amacım insanı anlatan tiyatro sevgisini aşılamak. Elimden geldiğince…

Umarım faydalı olmuştur. Ayrıca eksik gördüğünüz kısımları ya da oyun hakkında başka fikirlerinizi ve bakış açılarınızı yoruma yazarsanız çok memnun olurum.

Tiyatro kardeşliktir. 😀

Review

Oyunculuk
8,5/10
Dekor Ve Kostüm Tasarımı
8/10
Koreografi
9/10
Kurgu - Metin
7/10
Overall
8.0/10

Gezmeye, okumaya, güzel bir tiyatro izlemeye aşığım. Gecenin bir yarısı eve giderken, sessizce yanınızdan geçebilirim. Sizinle aynı oyunda, yan yana aynı repliğe gülebiliriz. Evet, o gün bunun farkına varamayabiliriz. Ama belki bir gün, bir anıda, bir yazıda rastlaşırız sizinle. Kim bilir?

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Sanat Kategorisinde Son Yazılar