Terra’ya Doğru (1980) Film İncelemesi

1

Terra, Latince bir kelime ve dünya, yer demekmiş. Terran da Dünyalı, yani insan anlamına geliyor. Filmimizin adı Terra’ya Doğru, İngilizcesi Toward the Terra. Çıkış ismi olan orijinal ismi ise “Terra e…”. Neden böyle bir isim koyduklarının sorarsınız şu an bilmiyorum. Ama bu Terra ve Terran kelimesi ile daha önce karşılaştım. Belki duymuşsunuzdur, Captain Marvel filminde kahramanımız dünyayı bu isimle adlandırıyordu. Bir de Starcraft oyun evreninde duymuştum. Ama daha çok yerde olduğuna neredeyse eminim.

Filmimize gelirsek, filmde iki ırk var. İnsanlar ve Mu’lar. Mu’lar da insan ama telepatik güçleri var ve sağlıkları genel olarak daha zayıf. Dünya kirlenmiş ve insanlar dünyadan ayrılmak zorunda kalmış. İleriki dönemlerde de sanki insan gelişiminin bir üst basamağı olması gibi Mu’lar ortaya çıkmış. Bu iki ırk da anladığım kadarıyla Dünya’ya dönmeye çalışıyor ama insanlar Mu’ları bir tehdit olarak görüyor ve onları öldürmeye çalışıyor. Burada aklıma Metro 2033 isimli kitapta okuduğum bir olay geldi. Orada da dünya nükleer anlamda kirleniyordu ve yeni ırklar ortaya çıkıyordu. Bunların çoğu hayvanlar gibi ırklar ama bir tanesi insanlar gibi akıllıydı. Ama insanlar aynı burada olduğu gibi kitapta da yeni insan benzeri ırkı öldürmeye çalışıyordu.

Ha bi de şu aklıma geldi. Neden bu yeni ırka “Mu” demişler? Belki biliyorsunuzdur, Atlantis gibi batan Mu isimli bir kıta da var ve bu kıtanın Pasifik Okyanusunda battığı söyleniyor. İlginç bir tesadüf, yoksa değil mi? Ben tesadüflere inanmam şahsen 😊

“Yuvamız Terra, herşey seninle başladı.”

Filmde geçen güzel bir cümle. Gerçekten öyle, bizim için de öyle. Yıllar önce insanlar dünyayı kirletmişler ve onun kendi eski temiz haline gelmesi için, gezegeni tek başına bırakıp yuvalarından ayrılmışlar. Bir sistem kurmuşlar ve bu sistemde çocuklar artık anneden doğmuyor. Tüp bebek yöntemiyle yapay rahimlerde gelişimlerini tamamlayıp ailelere gelişigüzel veriliyormuş. Bu da eşitliği sağlıyormuş. Bu çocuklar 14 yaşına geldiklerinde hafızaları siliniyor, ailelerinden kopartılıyor ve insanlığın iyiliği için bazı gerçekler açıklanıp yetiştirilmeye başlanıyorlar. Tabi kusurlu olanlar ayıklanıyor, yani imha ediliyor. İşte bu kusurlu olanların bir kısmı da telepatik yetenek kazanıp “Mu” oluyorlar. Bizim kahramanımız Jomy de bunlardan biri. Filmin ilerleyen sahnelerinde kendisi insan ve Mu ırkı arasındaki barışı sağlamaya çalışıyor ve bu ırkları barış içinde Dünya’da birleştirmeye çalışıyor.

Güzel bir cümle daha görmüştüm ama unuttum şimdi, aklıma gelirse ekleyeceğim, izlerseniz yorumlara yazabilirsiniz.

Bu arada filmin isimlerini buraya bir daha sırayla yazmak istiyorum.

Terra’ya Doğru

Toward the Terra

Terra e…

Böyle değişik bir filmin incelemesini yazmamın sebebi de hem farklı olması hem de internette bu film adına doğru düzgün bir kaynak bulamamış olmam.

Filmin biraz güzel ama karanlık atmosferi var. Bu yüzden çizgi film olmasına rağmen çocuklara hitap etmiyor. 1980 yılında çıkmış ve 2007 yılında da dizisini yayımlamışlar.

Tavsiye ederim. İzlerseniz iyi seyirler ve yorumlarınızı bekliyorum.

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin kendine göre haklı olduğuna inanan bir şahısım. Çağ deviren fikirler üretmeye tekrar başlamamız gerektiğine inanırım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

1 Comment

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar