uygurlar

Türk-Dünya Medyası “Uygurlar”a Zulme Neden Sessiz?

/
2

Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ki cumhuriyet demeye bin şahit ister) Uygurları asimile etme çabası yüzyıllardır devam ediyor. Ama özellikle günümüzde Çinlilerin Uygurlar üzerinde yaptığı zulüm ve işkence çok büyük boyutlara ulaşmış durumda. Bu da birçok ülkenin medyasında gösterilmiyor. Niye? Çünkü “yok işte Çinliler ile ilişkimiz bozulmasın”.

uygurlar kelepçeli
Elleri kelepçeli ve zincirlenmiş Çin’deki Uygur azınlığı*

Evet bu gerçek. Dünyadaki çoğu ülkenin medyası Uygurlara yapılan bu zulme sessiz kalıyor. Onların aynı Yahudilere yapıldığı gibi toplama kamplarında zorla tutulup işkenceye maruz kalmalarına ve azıcık sesini çıkaranın hunharca katledilmesine göz yumuyor medyalar. Göz yummalarının en büyük sebebi de bence Çin hükümeti ile ilişkilerin bozulmasına cesaret edememeleri. Sorumuz sizlere, neden ülkelerde bunun haberleri yapılmıyor?

Uygur halkı ve çocukları “yeniden-eğitim kampları” adı altında toplanıyor ve insanlar ailelerinden zorla koparılıyor. Bu halkın özellikle Çin’e yakın bölgelerinde ibadetlerini özgürce yapmalarına izin verilmiyor. Çin bayrağı yakmak da bu duruma çözüm değil.

uygurlar kamp
Yeniden eğitim kamplarında zorla tutulan Uygurlar.

Uygurlar Müslüman bir halk. Göktürkler zamanında onlar da İslam’ı kabul etmeye başlamışlar. Hem ülkemizin çoğunluğu gibi Müslüman hem de aynı soydan geliyoruz. Bir de bugüne kadar zulüm ve işkence gören tüm toplumlara kucak açarken, onları savunurken Uygur halkına yapılanlara göz yummamız çok kötü. Başta hem halkımızı hem de tüm dünyayı bilinçlendirmeye çalışması gerekenin medya-basın olması gerekirken özellikle suskun kalmaları, hiç doğru değil.

Zamanında bağımsızlıklarını ilan etmeye çalışmışlar ama başta Rusya olmak üzere buna izin verilmemiş. 1950 civarında Uygurlar bağımsızlıklarını ilan etmeye çalışmış Doğu Türkistan bölgesinde. Ama Rusya karışıklıkları bahane ederek Doğu Türkistan’ı ilhak etmiş. Sonra Çin ile anlaşmışlar ve o bölgeye özerk bölge statüsü verilmiş. Ama aslında özerk bölge falan hikaye. Çin zaten tüm dünyayı asimile etmek istiyor. Zamanında Orta Asya’da Çinliler Türkleri asimile ettiği gibi şimdi Uygur halkını asimile etmek istiyor.

Çin hükümeti demiyorum, hiç gocunmadan Çinliler diyorum çünkü Çin halkı da bu duruma göz yumuyor. Gerçi çoğu zaten komünist mi sosyalist mi belli olmayan hükümetin değişik bir manipüle sistemi ile karşı karşıya. İnsanların hapse atılmasına göz yumuyorlar ve hükümetlerini sonuna kadar haklı görüyorlar.

çinlilerin uygurlara şiddeti

Çevre devletler de göç etmeye çalışan Uygurları durdurmaya çalışıyor. Özellikle Tayland. Sanki Çin’den para alıyor. Uygur göçmenleri ülkelerine (yani Çin’e) geri gönderiyorlar. Müslüman bildiğimiz Malezya da bunların arasında.

Myanmar da bunların arasında. Hatırlar mısınız bilmem, bir ara kendi ülkesindeki Müslüman halkı katlettiler, hem de Myanmar ordusu. İnsanların evlerini ve tarlalarını yaktılar. Çevre ülkelere göç etmeye zorladılar. Resmen katliam yaptılar. 1991’de Myanmar’dan Nobel barış ödül alan Ang San Su Çi de bu durumu gayet normal gördü ve “Ülkem katliam falan yapmıyor” dedi. Buna rağmen barış ödülü hala kendisinde.

uygurlar sincan çin

Rusya da bu duruma sessiz kalıyor. Hemen dibinde bir halka zulmediliyor ama nafile. Bu konuda Rusya, Çin tarafında; Uygurlar tarafında değil. Rusya’ya gelen Uygurlar ülkelerine geri gönderiliyor.**

Daha söylenecek çok şey var bu konuda, aklıma geldikçe ekleyeceğim. Ama medyalar bu duruma susuyor, bunu bilin.

*https://news.sky.com/story/uighurs-detained-in-china-australia-attacks-shackled-prisoners-video-11817442

*https://www.reddit.com/r/videos/comments/d79gq0/chinese_transporting_uyghur_prisoners/

**https://www.themoscowtimes.com/2019/10/09/if-they-send-us-back-to-china-we-will-die-uighur-brothers-fight-deportation-from-russia-a67646

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin kendine göre haklı olduğuna inanan bir şahısım. Çağ deviren fikirler üretmeye tekrar başlamamız gerektiğine inanırım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

2 Comments

  1. Türk siyasi arenasında iki yüzlü insanlar ayakta kalmasını becerebiliyor. Gerçekten idealist insanlar henüz bu arenada kendini korumayı başarabilmiş değiller. Bana kalırsa, Uygur Türklerine olan sessizliğin en önemli sebeplerinden birisi budur. Sessiz kalmamamız gerekiyor denildiği zaman olayın ses yükseltmek olmadığı ve bu işin yumuşak bir diplomasiyle yapılabileceği anlaşılmalıdır. Fakat değişik çıkar ilişkileri işin içine giriyor.

    Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi üyesi olan 22 ülke bu zulmü kınarken, ne herhangi bir müslüman ülke ne de Türkiye bu kınamanın içerisinde yer aldı.

  2. Uygur Meselesine Türk milliyetçileri sessiz… bu sessizliğin en temel nedeni Çin ile kurulmak istenen ortaklığın Akp tarafından iktidar ortağı olan MHP’ye kabul ettirilmiş olması. Bu nedenle MHP’nin sessiz kaldığı bir duruma diğer milliyetçilerin sesi cılız çıkıyor. ek olarak ABD’nin Çin’e kumpas kurduğu algısına da az da olsa inananlar var

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Eleştiri Kategorisinde Son Yazılar

Sevgi Neydi ?

Bugün Orta Doğu’nun da doğusunda Pasifik Okyanusu’nda henüz adını bilmediğimiz adalardan Güneş yine sevgisiz bir güne

Yeşil Görmeyen Gözler

“Yeşili gördün mü? Bak sağda ve soldalar yeşiller. Ağaçlar ve çimenler yeşildir biliyor musun? Yoksa yeşili